Siyaset Üstü Siyaset

·
Okunma
·
Beğeni
·
30
Gösterim
Adı:
Siyaset Üstü Siyaset
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054074082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rağbet Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Vitrin yapmak bir ihtiyaca cevap vermekten kaynaklanmaz. Daha çok, ihtiyaç olmayan nesneyi ihtiyaç maddesi olarak göstermek, imrendirerek tüketimi teşvik etmek gibi maksatlardan kaynaklanır. Gerçek ihtiyaç maddesi olan bir nesne ihtiyaç maddesi olduğu için; aranır ve bulunur. Vitrinde görüldüğü için satın alınmaz. Kestirme bir ifade ile; vitrin denen şey bizim ticari hayatımıza pek çok nesne gibi Batıdan yani materyalist tüketim toplumundan ithal edilmiş bir ecnebidir.
Düşünce dünyamızdaki vitrincilik de aynı anlayıştan kay- naklanan, çok basit bir kopyacılık ürünüdür. Batının moda ve modası geçmiş fikirlerine sahip çıkarak çok sığ bir kopyacılık seviyesinde her meseleyi hallettiğine inanma veya kendisi inanmadığı halde milleti inandırmaya çalışma; dünyada düşünülebilecek ilkellik numunelerinin başında gelir.
Bu ilkel düşünceye göre vitrininizde; erkek-kız aynı okulda yan yana okuyabiliyorlarsa, işyerlerinde birarada çalışabiliyorlarsa Türkiye çağdaşlaşmıştır. Çeşme Festivali'nde Türk şarkıcısı ecnebilere taş çıkartacak bir seksi kıyafetle arz-ı endam etmişse, Marmaris'te üstsüz yerliler gavurlarla beraber haya perdesini sıyırarak sereserpe gazetecilere poz vermişlerse çağdaşlaşmaktan da öte çağ atlamıştır Türkiye...Sokaklarda öpüşen ve sevişenlerimiz çoğaldıysa, konserlerimiz, opera ve balemiz hatta orotoryomuz varsa, çağı çoktan sollamışız demektir.
Herkes bilir ki, hukuk sosyal bir müessesedir ve cemiyetin içtimai hayatından izler taşır. Din, örf, âdet, töre, kültür, telakkiler meseleleri ele alış, muhakeme ediş tarzı ve mahalli şartlar; hukukun ruhuna ve şekline yön veren unsurlardır. Bu husus dünyanın her yerinde böyledir. Hâl böyle olunca Judeo-Hristiyan ve Greko-Romen kültürünün tesirinden azade kalmış bir Avrupa hukuku düşünülebilir ?
Mesela İsviçre (Türk) Medeni Kanunu’na neresinden bakarsanız bakınız, buram buram hristiyanlık ve incil kokar. Tek kadınla evlenme mecburiyetinden tutunuz, boşanmayı zorlaştırıcı hükümlere varana kadar ne kadar kanun maddesi varsa Hristiyanlıktan izler taşır ve dolayısıyla teokratiktir ve bir manada Şer'idir. Ama pek çoklarına göre üzerinde fazla durmaya ve düşünmeye gerek yoktur. Değil mi ki, ithal malıdır ve batılıdır, Şeriat kanunu olması pek fazla bir şeyi değiştirmez. Yeter ki İslam ile ilgili olmasın..
İnsan, arzu ve ihtiraslarının sonu gelmeyen, eğlence ve şehvete doymayan bir varlıktır. Fıtratı; bencilliğe ve zalimliğe müsaittir. Dizginlenmez ve sınırlanmaz ise; canavarlaşır ve hayvandan aşağı bir mahluk haline gelir. Hiçbir aile evladını aşağılık bir mahluk olarak yetiştirmek istemez ise de, evlad terbiyesindeki hata ve kusurları sebebiyle; istemediği bir netice ile karşılaşabilir. Şayet evlâdı, ahlâksız olsun diye gayret gösteren ailelerin varlığı düşünülürse neticenin ne denli vahim olacağını tahmin etmek hiç de zor değildir. Ya bu menfi çabaya rağmen bazı müsbet neticeler alınabiliyorsa; şüphesiz bu mahzá Allah'ın lütfudur. Zehir- zakkum ektiğiniz topraktan, muz yetişmiş ise keramet ziraatçının değildir.
İnsan, arzu ve ihtiraslarının sonu gelmeyen, eğlence ve şehvete doymayan bir varlıktır.Fıtratı; bencilliğe ve zalimliğe müsaittir. Dizginlenmez ve sınırlanmaz ise; canavarlaşır ve hayvandan aşağı bir mahluk haline gelir. Hiçbir aile evladını aşağılık bir mahluk olarak yetiştirmek istemez ise de, evlat terbiyesindeki hata ve kusurları sebebiyle; istemediği bir netice ile karşılaşabilir. Şayet evlâdı, ahlâksız olsun diye gayret gösteren ailelerin durumu düşünülürse neticenin ne denli vahim olacağını tahmin etmek hiç de zor değildir. Ya bu menfi çabaya rağmen bazı müsbet neticeler alınabiliyorsa; şüphesiz bu mahzâ Allah'ın lütfudur. Zehir zakkum ektiğiniz topraktan, muz yetişmiş ise keramet ziraatçının değildir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyaset Üstü Siyaset
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054074082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rağbet Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Abdullah Demir
  • Bakihan YILMAZ

Kitap istatistikleri