İşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim

7,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
450 gösterim
"Görebilmek, duyabilmek ve bir devri rivayetiyle, dedikodusuyla nakletmek, işte tarihe ve tarihçiye en büyük hizmet. Tarihçi bu yazıları ayıklasın, istediklerini alsın, istemediklerini bıraksın" diyen Münevver Ayaşlı Hanımefendi içinde yaşadığı devri (1906-1999) tanıdıkları, gördükleri, işittikleri, işitenlerden işittikleri, nüktesi, rivayeti, dedikodusu, efsanesi ve bilebildiği kadar hakikatiye kendisinden sonra gelecek nesillere nakletme çabası gösteren bir Osmanlı haminnesidir.

Köklü aile yapısı ve eşinin bulunduğu önemli devlet hizmetleri sayesinde Abdülhak Hamid'den Halide Edip Adıvar'a Mithat Cemal Kuntay'dan Asaf Halef Çelebi'ye, İsmail Hami Danişmend'den Burhan Toprak'a, Mösyö Massignon'dan Albert Gabriel'e kadar birçok önemli ismi çok yakından tanıyan Ayaşlı'nın hem hatırat edebiyatımıza hem de tarih ve kültürümüze belki en büyük katkısı işittikleri, gördükleri ve bildiklerini yazıya geçirmiş olmasıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9799753626469
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Filiz Özcan 
17 Eyl 14:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...bizde tahsil ile kültürü birbirine karıştırırlar, tahsili olan adamda kültür de var zannederler, halbuki bu ikisi, yani tahsil ve kültür birbirinden o kadar başka, o kadar ayrı şeylerdir ki...

İşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim, Münevver Ayaşlı (Sayfa 151)İşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim, Münevver Ayaşlı (Sayfa 151)
Filiz Özcan 
14 Eyl 17:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İspanya kralı XIII. Alfonso'nun Yahya kemal için söyledikleri
"Bende böyle sefir isterim, bu Türk sefiri gibi İspanya sefiri isterim. Türk sefirinin bütün Türk tarihi başının içinde, vatanının aşkı da kalbinde..."

İşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim, Münevver Ayaşlıİşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim, Münevver Ayaşlı