Pertev Bey'in Torunları

6,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
391 gösterim
Pertev Bey'in torunlarının hayat hikâyesi, kızlarınınki gibi geleneğe dönük değildi… Çünkü toplum Osmanlı kültüründen hızla uzaklaştıkça, cazibesini, karakterini, üslubunu velhasıl asliyetini kaybediyordu. Bir bocalamayla, benliğini kaybetmekle birlikte, bilhassa gençler için taklit devri başlıyrdu artık… Ne hazin…

Münevver Ayaşlı, Osmanlı kültürünün ardı sıra bakarken, toplumun büründüğü yeni kimliği kimi zaman kaygıyla, kimi zaman hüzünle, ama her zaman hasretle anlatıyor. Pertev Bey'in Torunları, bir dönem panoramasının son izlerini düşürüyor hayatımıza.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786050816068
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Martenteo 
 15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Öncelikle beni sadece bu kitapta değil,genel olarak rahatsız eden bir durum var ki o da "taraflı yazma" meselesi.Maalesef Münevver Ayaşlı anlaşılır, akıcı ve merak uyandıran bir üslupla yazsada siyasi görüşlerini eserlerine çok yansıttığı için objektif bir yazar değil. Bu bazen öyle bir yere varıyor ki hiç alakası olmayan olayları bile nefret ettiği siyasi partinin icraatlarına bağlıyor. Hiç ilgisi olmayan bir yerde olmadık bir konudan bahsediyor ya da yüceltmek istediği kişileri sebepsizce araya sokuyor. Nehir roman olarak kaleme aldığı "Pertev Bey'in Üç Kızı- Pertev Bey'in İki Kızı ve Pertev Bey'in Torunları" adlı bu eserlerinde, özellikle de sonuncusunda konu edindiği ailenin yaşamından çok siyasi eleştirilerle sayfaları doldurmuş. Keşke sadece aileyi anlatıp gerisini okuyucuya bıraksaydı. Kendisini okumaya devam ediyorum çünkü eleştirilerinin dışında yazdıkları hoşuma gidiyor. Ancak çok dikkatli bir şekilde,bilgi dağarcığıma ekleyeceğim şeyleri seçerek ve araştırarak okuyorum. Benim gibi bunu bir eziyet olarak görmeyen boş vakti bol arkadaşlara tavsiye ederim.