Soğuk Savaş Yazıları

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
11 gösterim
Atalarımız "Bir musibet bin nasihattan yeğdir" demiş. Gerçekten de, 11 Eylül 2001 günü Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerini çıra gibi yakan terör, bir yandan bütün dünyayı ayaklandırıp, "terör olgusuna" dikkat çekerken, ilginçtir öte yandan da, koca Sovyetler Birliği'nin işini tek kurşun sıkmadan bitirmiş "Soğuk Savaş" olgusunun tartışma gündemine kendiliğinden girmesine neden olacaktır galiba, gördüğümüz kadarıyla.
Oysa, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının hemen ardından "Globalizm", "Postmodernizm", "Yeni Dünya Düzeni" vb. gibi parlak adlar altında başlatılan yoğun ideolojik saldırılarla, bu olgunun aydınlarca ele alınmasını engellemek şöyle dursun, insanlığın belleğinden silinip atılması bile on yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekten sağlanmıştı sanki.
Bilindiği gibi, 1950 yılında "atom bombasını" yaparak "dehşet tekelini" elinden alan Sovyetlere karşı yeni bir sıcak savaşı göze alamayacağı için Amerika'nın "Mac Carthy" hareketi ile başlattığı bu "Soğuk Savaş"da, bütün dünyada değil, özellikle Sovyetler Birliği'ni kuşatan Müslüman ülkelerde yaşanmıştır asıl. Dolayısıyla da, Batılı aydınlar zaten yaşamlarını doğrudan etkilememiş bu olguyla fazla ilgilenmemişlerdir.
Bu nedenle, "Soğuk Savaş" da bizim sorunumuzdur ve "Soğuk Savaş" ile yeterince hesaplaşılmadan gerçeğimizi kavrayabilmemiz bizce kesinlikle olanaksızdır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2001
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789757960157
 • Yayınevi:
  Sis Çanı Yayınları
 • Kitabın Türü: