Story Senaryo Yazımının Özü Yapısı Tarzı ve İlkeleri

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
378 gösterim
Dramatik yapıyı, karakteri, önermeyi, çatışmayı, bir filmin helezonik bir yapıda geliştiğini ilk defa Ertem Eğilmezle olan sohbetlerimizden hatırlıyorum.Onun elinde bir kitap vardı; Lajos Egrinin Piyes Yazma Sanatı. Bu kitabı Atilla Özdemiroğlu Türkçeye çeviriyordu. O güne kadar Amerikan filmlerinin Türkçe adaptasyonlarının hakim olduğu Türk Sineması, yeni yeni özgün senaryo yazarlarıyla karşılaşıyordu. Biz de kendi senaryomuzu kendimiz yazacaktık ve bilmemiz gerekiyordu: Senaryo Nedir?
Sinan Çetin
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9789756381212
 • Çeviri:
  Fatih Kınalı, Ertan Yılmaz, Nuray Yılmaz
 • Yayınevi:
  Plato Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferdi Bişkin 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Senaryo yazımıyla ilgili okuduğum ilk kitaptı. Hikâye oluşturmak, karakter yaratmak, hikâyenin aşamaları, tetikleyici olay, sahne, sekans, bölüm, zirve, sürpriz, film türleri gibi pek çok konuda 100'ün üzerinde filmden örnekle oluşturulmuş bir eser. Kitapta sözü geçen filmler için bile okunabilir. Sayesinde pek çok iyi film izledim. Çevirisinde ufak tefek sorunlar olsa da zevkle okunabilir. McKee'nin esprili anlatımına da hayran olmamak mümkün görünmüyor. Senaryo ya da hikâye yazacaklar için bir başucu eseri.

Kitaptan 1 Alıntı

Ferdi Bişkin 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yazmak
"Bir yazarın tıkanışını hiç yaşadınız mı? .... Ben bir çare biliyorum, ama bu, psikiyatrınıza giden yol değil, kütüphaneye giden yoldur."

Story, Robert McKee (Sayfa 63 - Plato Film Yayınları)Story, Robert McKee (Sayfa 63 - Plato Film Yayınları)