Sürücü

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
52 gösterim
"Ben sürücüyüm. Bütün yaptığım bu."

"Siz olayı planlarken veya ayrıntıları belirlerken ben dahil olmam. Bana yola çıkacağımız yeri, nereye gideceğimizi, sonrasında ne yapacağımızı, saatini söylersin.Olaya katılmam, kimseyi tanımam, silah taşımam. Sadece araba kullanırım."

Entertainment Weekly Yılın En İyi On Kitabından Biri
Washington Post Yılın En İyi Kitabı

James Sallis 1 Aralık 1944'te Arkansas'ta doğdu. Sallis, Lew Griffin karakterini içeren romanları ve 2011 yılında aynı isimle filme çekilen Sürücü ile ün saldı. Anthony, Nebula, Edgar, Shamus ve Gold Dagger ödüllerine aday gösterilen yazar, aynı zamanda bir şair ve müzisyendir.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053751779
 • Çeviri:
  Nur Küçük
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Sürücü
James Sallis'in yazdığı ilk yayın tarihi 2005 olan, tam 152 sayfa psikolojik- gerilim türü bir eser.

Kitabın iyi yönleri aksiyonu bol bol yapmışlar. Hafif içinde duygusallıkta barındırıyor. Kitapta kısa olunca okuması zor olmuyor.

Kitabın kötü yönlerine gelirsek, bu kitapta bir kere son hiç olamamış. Kitap sağlam başlayıp, ortalarda hız kesiyor. Kitabın sonuna geldin mi şimdi buda neydi böyle diyorsun.

Kitabın konusuna gelecek olursak, kitabın isminde de belirttiği gibi, çılgın bir sürücü var karşımızda. Her türlü araba işlerini yapar, fakat başka bir işe karışmaz. Bir gün apartman dairesinde bir kız tanır ve ondan hoşlanır. Hoşlandığı kızın kocası hapistedir ve kocası hapisten çıkar başı derttedir, çünkü mafyaya borcu vardır. Daha sonra sürücü olaya dahil olup yardım etmek ister, fakat olay üzerine kalır.

Sonuç olarak orta halli, sıkı bir aksiyon kitabı. Önceleri her ne kadar sağlam başlasa da kitap, daha sonra beklentiyi farklı yöne çekti. İşi duygusal boyuta taşıdı, fakat duygusal boyuttu da bir kenara bıraktı. Son bölüme geldiğinde bir amaç uğruna gidiyordu, fakat en son ona kalanı da bıraktı. En son şimdi bu adam neden bu kadar aksiyona girdi ki, hepsi bir hiç uğuruna mıydı diyorsun. Böyle bir afallayıp kalıyorsun.

Ama hakkını vermek gerekirse, aksiyon bölümü, macerası ve gerilimi güzeldi. Fakat sadece bunlar için okunmaz ki kitap. Kitapta bir amaç olmalı, okuyucuyu tatmin eden. Bir de ender sonlardan olmalı ki, ne kitaptı ama dedirtmeli bence. Bu yüzden kitap biraz havada kalmış. Bir diğer olayda, bu kitabın havada kalmasının, diğer sebebi 2. bir kitabı olması. Maalesef serileri çevirme konusunda en rezalet ülkelerdeniz. Bir seriyi alıyoruz, bazen biraz baştan, biraz ortadan, biraz sondan çeviriyoruz. Yada tam tersi, Önce sondan çeviriyoruz. Bu da hep ticari güdümüz olduğu için. İnsanlar adam gibi okusun hizmeti vermiyorlar. Cepler dolsun da ister okusunlar, isterse okumasınlar. Umurlarında değiliz, yayın evlerinin. Tabi ki, sözüm hepsine değil, fakat böyle yapan çok var. Her ne ise umarım siz beğenirsiniz. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. En güzel, en anlamlı ve en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...