Tao - Hal ve Sanat

6,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
455 gösterim
"Lao Tzu'nun yoluna "Su Yolu" demesinin pek çok sebebi vardır. Öncelikle su, yumuşaktır, mütevazıdır, en alçak yeri arar. Everest'e yağmur yağabilir, ama su orada kalmaz; vadiden aşağı akmaya başlar. Ve vadide de en derin kısmına ulaşır. Hırslı değildir. İlk olmak gibi bir hırsı yoktur. Su gibi olmak demek, bir hiç kimse olarak son derece mutlu olmak demektir. İkincisi, su hareket demektir. Her zaman hareket halindedir ve ne zaman hareket etmese kirlenir, pislenir, hatta zehirli olur. Ölür. Hayat harekette, dinamizmde, akıştadır. Tüm hayat bir akıştır, hiçbir şey durağan değildir."
-Osho-

"Tao benlik demektir. Tao bu âna inanır; hiçbir gelecek fikri yoktur. Bu saflık ânında, sessizlikte, kendiliğindenlikte yaşayabilirsen, o zaman hayatın dönüşür. Onu sen dönüştürmezsin - Tao dönüştürür, bütün dönüştürür. Sen yalnızca nehrin seni okyanusa götürmesine izin verirsin; nehri zorlaman gerekmez."
-Osho-

Osho, yirminci yüzyılın en iyi tanınan ve en çağdaş mistiklerinden biridir. Bilgeliği, dinleyicisini mizah ve hikâye anlatım sanatı kullanarak karmaşık felsefi kavramlara dair anlayışa götürme becerisi gibi efsanevidir.

Tao - Hal ve Sanat'ta, Osho, okuru öğretilemeyen, yalnızca tecrübe edilebilen bir anlayış yolculuğuna çıkarır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

Lao Tzu yalnızca bir hayat sözcüsüdür. Hayat absürdse, Lao Tzu absürddür; hayatın absürd bir mantığı varsa, Lao Tzu’nun da mantığı aynıdır. Lao Tzu yalnızca hayatı yansıtır. Ona hiçbir şey eklemez, ondan hiçbir şey almaz; o yalnızca var olanı kabul eder. Buddha’nın spiritüelliğini görmek kolaydır; onu gözden kaçırmak imkânsızdır, öyle sıradışıdır Buddha. Ama Lao Tzu’nun spiritüelliğini görmek zordur. O çok sıradandır, tıpkı senin gibi. Anlayış kazanmak zorundasın. Buddha yanından geçer ve sen hemen üstün bir insanın geçtiğini fark edersin; o etrafında üstün bir insanın aurasını taşır. Onu gözden kaçırmak zor, neredeyse imkânsızdır. Ama Lao Tzu... O senin komşun olabilir. Onun farkına varmamış olabilirsin, çünkü o çok sıradandır - sıradışı bir şekilde sıradandır ve onun güzelliği budur.

Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 30)Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 30)

Mistikler neden paradokslarla konuşurlar? Âlimlerin erişemeyecekleri noktada olmak için. Paradoks yalnızca meditasyon yapan biri tarafından anlaşılabilir; kafada, zihinde yaşayan bir insan tarafından asla anlaşılamaz. Zihinsizlik evresini tatmadıkça bir paradoksu anlayamazsın.

Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 126)Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 126)
Loresima 
01 Oca 21:56 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Hakikat pek çok sebepten ötürü söylenemez.İlk ve en temel sebep hakikatin her zaman sessizlikte farkedilmesidir.

Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 34 - Osho)Tao - Hal ve Sanat, Osho (Sayfa 34 - Osho)