Temiz Kağıdı

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
39 gösterim
Salondan gelen kahve makinesi sesiyle uyandı. Yatağında doğrulup oda kapısına baktı, kapı kapalıydı. Sekiz yıldır yalnız yaşıyordu bu evde ve misafiri olmadığı sürece yatak odasının kapısını kapatmazdı. Hatırladığı kadarıyla misafiri yoktu. Hem Birgül’ün kahve makinesi de yoktu. Uyku sersemliğiyle, kapalı kapının ardından gelen seslere kulak kabarttı. Salonda birileri vardı.

Bir şehir inşaat makinelerinin tekerleri altında can çekişiyor, bir ülke hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir kargaşa içinde kendiyle boğuşuyor. Cevaplar havada uçuşuyor ama kimsenin doğru soruları sormaya cesareti yok. Temiz Kâğıdı’nda, bu curcunada ezberleri bozulan insanların öfkeleri, kafa karışıklıkları ve kendilerine yeni ezberler oluşturmaları anlatılıyor. Bir çekiçle burjuvaziye savaş açabileceğini, televizyon programlarında konuşarak halk devrimi yapabileceğini, buruşuk bir kira kontratıyla çağa kafa tutabileceğini sanan insanların trajikomik hikâyesini ince bir kara mizahla kaleme alıyor Mustafa Çevikdoğan.

Bu öykülerin kahramanları eğitimin, bürokrasinin, toplumsal baskıların yüzlerce yıllık enkazının altından ses veriyor: “Ben buradayım sayın yazar, sen neredesin acaba?”(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750736360
 • Yayınevi:
  Can yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
22 Oca 13:23 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Temiz Kağıdı kitabında nasıl öyküler var diye sorsanız kesin bir cevap veremem. Bir öykü ile modum düşerken diğeri ile heyecanlanıp yükseliyorsunuz. Bu yüzden her öyküye biraz temkinli başladığımı itiraf etmek isterim. En sevdiğim öykü ise 'Başlangıcın Sonu' oldu. Konu olarak empatinin en uç noktasına kadar geldim. Zaten yazarın öyle bir özelliği var ki öykülerin içine çok kolay girip içinde dolanabiliyorsunuz. Öyküye dönecek olursam; bir sabah evinde uyanan Birgül içeriden gelen seslerle evine hırsız girdiğini zanneder fakat durum tam olarak şöyledir; evinin yatak odası haricindeki yerleri bir cafeye kiralanmıştır. İlk şoktan sonra Birgül'ün bu durumu düzeltmek için yaptıklarını okuyoruz. Çok ilginç bir konuydu gerçekten. Bunun gibi bir çok öykü var. Siz de okuyabilirsiniz.