Toplum ve Edebiyat

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
498 gösterim
Edebiyat kültürümüze büyük katkılarda bulunan Adnan Binyazar, düşünce dünyamızın en verimli denemecilerinden biri. "Kitap, kişiyi bilgece düşünmeye yöneltiyor, onu erdemli kılıyor. İnsan, yeryüzündeki varlığının bilincine ancak kitapla varır. Zamanı en olumlu yönde kullanma alışkanlığını kazandıran bu edim, insana sonsuzca düşünebildiği bir dünyanın kapısını da aralar. Goethe'nin Faust'unun çelişkili kimliğini, ancak bu kapıdan girenler kavrayabiliyor. Kitap, insanca varoluşun kültür belgesidir. Onu çağdan çağa taşıyıp sonsuzluğa erdiren de, özgürce düşünmenin yoluna sokan da kitaptır. İnsan, ancak düşünsel varlık bilincine erdiği oranda 'insan' değil midir?"

Sanat, edebiyat konularında ufuk açıcı yazılarıyla düşünce dünyamıza büyük katkılarda bulunan Adnan Binyazar'ın bu kitabı, sanatçının içinde yer aldığı tüm alanlara ışık tutan yazılardan oluşuyor. Toplum ve Edebiyat, toplum karşısında sanatçının konumunu irdeliyor: Sanatın, sanatçının görevi nedir? İnsan neden yazar, neden okur? Devletin, yasaların, geleneklerin sanatçı karşısındaki tutumu ne olmuştur?

Edebiyatımızın kaynakları nelerdir? Binyazar bütün bu soruları sorup yanıtlarını araştırırken kılı kırk yarıyor. Sanata ilgi duyanlar, insanın insan olarak varoluşunun anlamını arayanlar için bir bilge olarak hitap ediyor. Genişletilmiş yeni baskısını sunduğumuz Toplum ve Edebiyat'ın genç kuşağın dikkatinden kaçmayacağını umuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789750712142
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 19 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikleri yeterince okuyup sindirememiş kişilerin, çağımızın öğretilerini kavrayıp yorumlayabileceğini sanmıyorum. Çünkü her çağın düşünsel yapısını diyalektikle açıklamak, çağların düşünce yapısını kültürel bir potada sindirmekle gerçekleşir. Bu da köklü bilgiyi gerektirir. Köklü bilgilerin kaynağı da klasiklerdir. Düşünürler, klasiklerin yetiştirdiğini ustan çıkarmamalıdır.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 198 - Can Yayınları)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 198 - Can Yayınları)
NigRa 
22 Tem 23:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan insanı anlarsa,insanı mutsuzlaştıran sorunların da çoğu ortadan kalkar.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 144)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 144)
NigRa 
30 Tem 00:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüzyıl da yaşansa, hayat anlık görüntülerdir.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 330)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 330)
NigRa 
18 May 10:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğa
Doğada her nesne birbirinin üreticisidir,tamamlayacısıdır. Bu bağlamda her varlık biribirini tamamladığı oranda yok eder. Tohum bitkiyi tamamlıyor, bitki tohumu; toprak ağacı tamamlıyor,ağaç toprağı; yağmur suyu tamamlıyor,su yağmuru...

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 41)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 41)
NigRa 
19 May 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi
Sabahın erken saatlerinde biribirinden kopup akşamın geç saatlerinde yüz yüze gelen insanların sevgisel bir ortam yarattıklarına kolayca inanılabilir mi?

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 80)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 80)
NigRa 
18 Tem 01:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Söylenmedik söz yoktur ama yazıya geçirilmedik söz vardır.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 130 - Can Yayınları)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 130 - Can Yayınları)
NigRa 
27 Tem 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bunca saldırganlık, vahşet, hırsızlık, arsızlık, yolsuzluk, ruhsal çöküntüler, kitlesel kıyım, toplumda katil ana babaların, sevgili parçalayanların, ana kurşunlayan çocukların türemesi; insanın giderek yozlaşmasının, yöneticilerin kendi dar kafasına göre biçimledikleri eğitim uygulamalarının baş nedeni değil de nedir?

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 286)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 286)
NigRa 
23 Tem 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama gelecek, her zaman, bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkaranlardan yana olacaktır. Bilinmeyenden, değişim ve oluşumlardan korkmak, geri kafalıları, çağlarının dışına atacaktır.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 169)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 169)
NigRa 
23 Tem 21:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülkenin dili,kendi anlatım olanaklarını yaratmaktan yoksunsa,o ülkede,insanların birbirini anlamasından da söz edilemez.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 162)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 162)
2 /