Toplum ve Edebiyat

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
486 gösterim
Edebiyat kültürümüze büyük katkılarda bulunan Adnan Binyazar, düşünce dünyamızın en verimli denemecilerinden biri. "Kitap, kişiyi bilgece düşünmeye yöneltiyor, onu erdemli kılıyor. İnsan, yeryüzündeki varlığının bilincine ancak kitapla varır. Zamanı en olumlu yönde kullanma alışkanlığını kazandıran bu edim, insana sonsuzca düşünebildiği bir dünyanın kapısını da aralar. Goethe'nin Faust'unun çelişkili kimliğini, ancak bu kapıdan girenler kavrayabiliyor. Kitap, insanca varoluşun kültür belgesidir. Onu çağdan çağa taşıyıp sonsuzluğa erdiren de, özgürce düşünmenin yoluna sokan da kitaptır. İnsan, ancak düşünsel varlık bilincine erdiği oranda 'insan' değil midir?"

Sanat, edebiyat konularında ufuk açıcı yazılarıyla düşünce dünyamıza büyük katkılarda bulunan Adnan Binyazar'ın bu kitabı, sanatçının içinde yer aldığı tüm alanlara ışık tutan yazılardan oluşuyor. Toplum ve Edebiyat, toplum karşısında sanatçının konumunu irdeliyor: Sanatın, sanatçının görevi nedir? İnsan neden yazar, neden okur? Devletin, yasaların, geleneklerin sanatçı karşısındaki tutumu ne olmuştur?

Edebiyatımızın kaynakları nelerdir? Binyazar bütün bu soruları sorup yanıtlarını araştırırken kılı kırk yarıyor. Sanata ilgi duyanlar, insanın insan olarak varoluşunun anlamını arayanlar için bir bilge olarak hitap ediyor. Genişletilmiş yeni baskısını sunduğumuz Toplum ve Edebiyat'ın genç kuşağın dikkatinden kaçmayacağını umuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789750712142
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikleri yeterince okuyup sindirememiş kişilerin, çağımızın öğretilerini kavrayıp yorumlayabileceğini sanmıyorum. Çünkü her çağın düşünsel yapısını diyalektikle açıklamak, çağların düşünce yapısını kültürel bir potada sindirmekle gerçekleşir. Bu da köklü bilgiyi gerektirir. Köklü bilgilerin kaynağı da klasiklerdir. Düşünürler, klasiklerin yetiştirdiğini ustan çıkarmamalıdır.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 198 - Can Yayınları)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 198 - Can Yayınları)
NigRa 
18 May 10:24 · Kitabı okuyor

Doğa
Doğada her nesne birbirinin üreticisidir,tamamlayacısıdır. Bu bağlamda her varlık biribirini tamamladığı oranda yok eder. Tohum bitkiyi tamamlıyor, bitki tohumu; toprak ağacı tamamlıyor,ağaç toprağı; yağmur suyu tamamlıyor,su yağmuru...

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 41)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 41)
NigRa 
19 May 17:54 · Kitabı okuyor

Sevgi
Sabahın erken saatlerinde biribirinden kopup akşamın geç saatlerinde yüz yüze gelen insanların sevgisel bir ortam yarattıklarına kolayca inanılabilir mi?

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 80)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 80)
NigRa 
18 May 21:49 · Kitabı okuyor

Bir dönemin dümen suyunda giden yazar tanınan kişiler,kuklalıklarını unutturamazlar topluma.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 73)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 73)
NigRa 
18 May 10:06 · Kitabı okuyor

Gittikçe karmaşıklaşan bir yaşama biçiminde, insanın yaşam süresi, "içinde bulunduğu dönem"i tanımaya bile yetebilmekte midir? Şu bir gerçek ki, iş yoğunluğu ve toplumsal ve bireysel yönden insan ilişkileri, ancak uyku sırasında kişiyi yalnız başına bırakmıştır.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 37)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 37)
NigRa 
18 May 14:42 · Kitabı okuyor

İyi kitapları plajda okuyup çok iyi değerlendirenler de vardır kuşkusuz. Ama dikkat edin,onları güneş altında göremezsiniz,gölgelik yerlere çekilmiş bulursunuz...

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 56)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 56)
UĞURCAN KOÇ 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok kişi kitap alamadığını, kitaba ulaşamadığını, kitap okumaya vaktinin olmadığını söyler. Kitabı eline alıp bir iki sayfa okuyunca gözlerim kapanıveriyor diyene de çok rastladım.
Oysa, kişi, okumayı yaşamının ön sırasına yerleştirmişse; kitap onun ayağına gelir.
Japonya'da bir kişiye 25 kitap, ülkemizde ise altı kişiye bir kitap düştüğünü bilip bundan utanç duyanların onda biri bile kitap okusa Türkiye'de okuma sorunu bir çözüme ulaştırılmış olurdu.

Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 301 - Can Yayınları)Toplum ve Edebiyat, Adnan Binyazar (Sayfa 301 - Can Yayınları)