Türk Roman ve Hikayesinde II. Dünya Savaşı

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
275 gösterim
Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı, Milli Mücadele gibi arka arkaya savaş felâketini yaşamış ve sonunda bağımsız bir devlet kurmayı başarmış olan Türkiye, II. Dünya Savaşı'na girmese de 1939-1945 yılları arasında özellikle ekonomik açıdan çok zor bir dönem geçirmiştir. Sınırlarımıza kadar dayanan bu savaş Türk insanının yaşamını alt üst etmiştir.

Edebiyatın aslî türlerinden olan roman ve hikâye türleri hayatın aynası gibidirler. Sosyal ve siyasî olayları edebî eser için birer malzeme sayan yazarlarımız eserlerinde II. Dünya Savaşı'na da yer vermişler, bu savaşın ekonomik, sosyal ve ferdî açılardan Türk insanını ne şekilde etkilediğini işlemişlerdir.

II. Dünya Savaşı'nın Türk Edebiyatı'na nasıl aksettiği makale boyutundaki birkaç çalışmada incelenmiş, konuyla ilgili geniş bir araştırma yapılmamıştır. Bu kitap, özellikle II. Dünya Savaşı'nın ağır şartlarını yasamış olan yazarların kaleminden çıkan roman ve hikâyeler üzerine yapılmış bir araştırmanın ürünüdür.

(Tanıtım Sayfası)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  253
 • ISBN:
  978-975-6611-55-3
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alev Hanım bu inceleme kitabında nedense ülkemizde pek bir ihmal edilen bir konu olan II.Dünya Savaşı yıllarının Türk Edebiyatına yansımalarını ele almış. Güzel bir Türkçe ile yazılmış, başarılı bir kitap. Konuyla ilgilenenlerin kaçırmaması gerek diye düşünüyorum.