Unutamadım

8,4/10  (20 Oy) · 
46 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.287 gösterim
"Bak buraya bir dokunuş bırakıyorum" demiştim elimi kalbine götürüp. "Buraya başka kimsenin bırakamayacağı saflıkta, hayalimin de ötesinde berrak sudan çıkmış, içi sadece sevgi dolu bir dokunuş bırakıyorum. Kimsenin bilmediği, kimsenin duymadığı, sadece sana ait, yüreğimden sana kaçmış haylaz ama sevimli bir dokunuş. Gittiğin her yerde yanında olacak bir dokunuş, bir mühür bırakıyorum sana. Sen ve ben bileceğiz bunu ve asla unutmayacağız. Unutursak kaybederiz..."
Unutamadım, bir yanlışın romanı. Bir kaçışın, bir vazgeçişin, ama aynı zamanda kaçamayışın romanı. Umudun en dibe vurduğu anda hayatın kulağa fısıldadığı güzel günlerin romanı. Aşkın yüzeysel ele alınmadığı, hayata dair olandan bağımsız tutulmadığı bir roman. İçimizi güzellikle dolduran aşk kadar, o aşkın bir köşe başında uğradığı tecavüzlerin, yanı başında patlayan bombaların, gözünün önünde tekmelenen çocukların, en değerlileri için kendinden vazgeçmiş ve fakat bir hastane köşesinde dalgın gözlerle ölümü beklerken bile aşkından vazgeçmemiş olanların romanı... Bazen kocaman bir hiç'in, bazense hayatı anlamlı kılan her şeyin romanı.

Unutamadım, umutsuzluğun, Demokles'in kılıcı gibi tepemizde sallandığı ama sonunda bir çırpıda yere çalındığı, umudun galip geldiği sarsıcı ve sahici bir roman.
"Unutamayanlara" ve ?unutmaya karşı direnenlere" bir armağan...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786059841504
 • Yayınevi:
  Hayy Kitap
 • Kitabın Türü:
Beyza Doğan 
18 May 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

"Bak buraya bir dokunuş bırakıyorum" demiştim elimi kalbine götürüp. "Buraya kimsenin bırakamayacağı saflıkla, hayalimin de ötesinde berrak sudan çıkmış, içi sadece sevgi dolu bir dokunuş bırakıyorum. Gittiğin her yerde yanında olacak bir dokunuş, bir mühür bırakıyorum sana. Sen ve ben bileceğiz bunu ve asla unutmayacağız. Unutursak kaybederiz..."

Seda Eroğlu 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Unutamadım" acı dolu harflerin toplamı tek bir kelime, tek bir cümle... Bir cumleye sığabilen sayfalar dolusu anının hatırına bir söylem işte. "Unutamadım." "Sahi saysak kaç özlem çıkar içimizden?" diye soruyor sormasına da cevabı olan varsa buyursun, ben veremedim. "Unuttum" diyebilmenin güvenli limanına sığınmak kolay geldi, unutulmazlıklarını bildiğim halde. Dünün, bugünün, yarının toplamı bir ben ederken, neydi şimdi bu kaçış hallerim, bilemedim. Neyse dedim ya cesareti olan buyursun, haykırsın "Unutamadım". Aşıktım Hatırlamıyorumu okuduktan sonra sevgili Caner'den uzun soluklu bir şey okumak istediğimi söylemiştim. Öyle de yaptım. "Unutamadım" konusu ve kurgusuyla dünle var olma savaşı. Bir insan dününden , anılarından ne kadar soyutlanabilir ki? Soyutlanamaz. Bu roman da bunun kanıtı bir yerde. Dünden uzaklaşmak isterken bugünü öldürenlere bir ders... Oysa dününde her ne varsa bugünkü seni yarattı ve bugün hayatında olanlar da yarınki seni yaratacak. İşte tüm mesele burada. Sen, her şeyinle olduğun gibi güzelsin. Elbette acıların olacak, elbette keşkelerin olacak. Varsın olsun. Onlar olmadan nasıl olgunlaşacak ruhun? Barış artık, kucaklaş geride bıraktığın her ne varsa. İtiraf et "unutamadım" de gerekiyorsa. Belki yarın her şey için çok daha güzel olur ne dersin?
Kitapla ilgili birkaç noktaya daha değinip kaçıyorum. Kitabın ilk birkaç bölümünde kitabın ruhuna bürünemeyip ilerlemediğini düşündüğümü özür dileyerek itiraf etmeliyim. Bu da sakin kafayla okunan kitapların insanın içine ne kadar sinebileceğini gösterdi bana. Neymiş, her yerde kitap okunmazmış. Az kalsın "Unutamadım" için yanlış şeyler düşünecektim. Kitabı tekrar okudum ve cok beğendim. Baş karakter Onur'la yıldızlarımizın barıştığı pek söylenemez, bağımlı ilişkilere duyduğum önyargıdan olsa gerek. Ama Joanne ile diyaloglarında da düşüncelerine hayran kaldım diyebilirim. Kitap içerisindeki trajediler okurken içimi üpertmeye yetti. Fazlaca üzüldüm. Hüzünlü şeyleri sevdiğim doğrudur. Kitaptaki bağlantılar çok güzeldi.
Özetle, akıcı, anlatımı hoş bir kitaptı. Okuru bol olsun. Keyifli okumalar sizlere de...
TAVSİYEMDİR...
#kitap #kitapkurdu #bookstagram #oykuhane #unutamadim

irem 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutamadım'ı bir arkadaşımın hediye etmesiyle tanıdım. Ellerimin arasına aldığımda gözüme çarpan ilk şey kapaktaki ''Beraber ayaktayız, ayrılınca yıkılırız.'' sözü oldu. Okumaya başladığımda sanki kendim yaşıyormuşçasına mutlu olmuştum Onur ve Çiğdem'in hallerinden. Ama zaman geçtikçe birbirlerinde yavaşça kopuşu beni üzmüştü, Çiğdem'in davranışlarına anlam verememiştim. Ta ki kitabın sonuna kadar, kitabın sonunda aşkın ne denli büyülü bir şey olduğunu anladım. Bu kitap belki de aşk adına bana en çok şeyi kazandıran kitap olmuştur. 2 günde bitirdiğim büyük bir hayattı bu kitap. Yüreğine kalemine sağlık Caner Yaman.

Sevgi Ceylan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 5/10 puan

Türk filminden alinip kitaplastirilmis gibi.Unutsaymista böyle bir kitap yazmasaymis diyorum.Sürekli gezi turu yapar gibi duygulardan yoksun bir kitap.

Maviş erkip 
 28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başlarda ne kadar sıkıcı olsada git gide güzelleşiyor lakin ben başlarda sıkıcı olduğu için 9 puan verdim okumanızı eder miyim tabiki çünkü çok hos güzel ve yazarı Instagram dan @caner yaman takip edin yazar Instagram da güzel sözlerini paylaşıyor

Adem Budakoğlu 
 30 Kas 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Yaşadığın hayat insana her zaman mutluluk vermez bazen acılar da verir bunu da sevdiklerini alarak veya başka türlü caner abi de bunu bize güzel be açıklayıcı bi şekilde anlatmış. Yüreğine kalemine sağlık.

Tarık Oğuz 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok başarılı bir eser olmuş. Herşey o kadar güzel rayına oturmuyorki sonuna kadar anca bu kadar güzel oturmaz diyorsunuz. Hele o son kısımda kıza ettiğiniz bütün küfürler için çektiğiniz pişmanlık, ve en sonda hassiktir be böyle bitmesin demek

Emre Özen 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı yeni okudum sayılır. Anlatımı ilk başlarda biraz sizi sıkabilir ama sonradan çok seveceksiniz kitabı. Çünkü ne olacak diye merak içinde kalıyorsunuz sürekli. Olayları yaşayarak anlatmış yazar. Okuyun derim.

Kitaptan 32 Alıntı

Anlık
Daha önce hiç bıçaklanmamıştım ve şu an yüreğime peş peşe bıçak darbeleri sallıyordu sanki biri, bilmiyorum.

Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 184 - Hayykitap)Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 184 - Hayykitap)
Vildan 
 25 Oca 21:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Hayat tuhaf ,epeyce tuhaf.
Sırf birini aklamak için, sayfalarca kendini karalıyorsun mesela.
Sırf birini karalamamak için onlarca şeyi unutuyor, tonlarca yükle kendine yükleniyorsun. Sonra bir gün geliyor, tüm yaşadıklarının üzerine kendi ellerinle perde çekiyorsun.Yaşanmışlıklara sırt çeviriyor, duygularını yok sayıyor, kendini bilerek ve isteyerek o griliklerin içine hapsediyorsun. “

Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 106 - undefined)Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 106 - undefined)
HaYaL... 
14 Oca 03:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve şimdi gitmenin bedelini iliklerime kadar sızan acılarla ödemiş biri olarak bakıyorum ayağımın dibine kadar gelen sakin dalgalara.

Unutamadım, Caner YamanUnutamadım, Caner Yaman
HaYaL... 
04 Şub 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayaklarım yere basarak, adım adım acıyarak seviyorum."

Unutamadım, Caner YamanUnutamadım, Caner Yaman

" Nefes almanın bile içini yaktığı zamanlar vardır evlat" dedi, "aldığın her nefeste kora dönen sadece sigara değildir. "

Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 153)Unutamadım, Caner Yaman (Sayfa 153)
HaYaL... 
28 Oca 10:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ruhu ele geçiremezsin, ona sahip olamazsın. Kimse olamaz. O nerede olmak isterse oradadır, kiminle olmak isterse onunladır. Ruhun diyorum, sana ait değil. Sen ve sana dair bir çok şey , ona aitsiniz."

Unutamadım, Caner YamanUnutamadım, Caner Yaman
HaYaL... 
03 Şub 01:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Karşılıksız sadakatten, sessiz konuşmaktan, beklemekten, ummaktan, her seferinde yanılmaktan yoruldum.

Unutamadım, Caner YamanUnutamadım, Caner Yaman
HaYaL... 
20 Oca 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatını aydınlatmak için, derin karanlıklarda da yürümen gerekir.

Unutamadım, Caner YamanUnutamadım, Caner Yaman
HaYaL... 
 04 Şub 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendime yüklenmekten, bitmek tükenmek nedir bilmeyen o sessiz tartışmalarımdan ve bu tartışmaların sonunda kaybedip en başa dönmekten korktum. Bu düşünceleri yok sayıp oyuna devam etmekten fazlasını yapamadım. Bir şekilde uzaklaşmalıydım artik beni acıtan ne varsa. Başka biri olmalıydıydım artık, güvenli yollarla, başkalarını kullanarak da olsa bunu yapmalıydım. Sanki bu eşiği atladığım anda dinecekti bütün sızılar, buna çok inanıyorum.

Unutamadım, Caner Yaman (undefined)Unutamadım, Caner Yaman (undefined)
4 /