Üşütük Kızın Günlüğü Yeni Bir Hayat

9,0/10  (22 Oy) · 
38 okunma  · 
17 beğeni  · 
689 gösterim
Sorun çıkarmak konusunda büyük bir yeteneğim olduğundan küçüklüğümden beri herkes beni Lia (ortalığı karıştıran) diye çağırır (Hiç istemesem de neredeyse her zaman ortalığı karıştırıyorum!) Büyüklerin de dediği gibi (şşşttt) kötülük bulaşıcıdır, yani bu günlüğü elinize bile almayın çünkü sizin de başınıza şanssız ve çok ama çok Tuhaf şeyler gelmeye başlayacağı Kesin!
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786053847304
 • Orijinal Adı:
  Diario de una Friki: Una nueva vida
 • Çeviri:
  A. Arzu Şensoy
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berra Nisa GENÇ 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Lia, devamlı ortalığı karıştıran, el işleri konusunda oldukça yetenekli, iyi kalpli bir kız. Evdeki kedisi ve kaplumbağası ile sevgi ve iyilik çerçevesinde bir dostlukları var. Komşuları Bay Perez ile anlaşamadığı için ismini Bay Perişan koyması, oldukça komikti. Kendisini biraz da kendimle özdeşleştirdiğim için çoğu yerde onu anlayabildim. Su tasarrufu yapmak için çatıda saçlarını yıkamak, gerçekten harika bir fikirdi. Kitabı okurken devamlı güldüm, en kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum.

Yeşim Gökyıldız 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen hayat sizi bitmek bilmeyen telaşlarıyla çok yorar,iş,okul,evlilik,masraflar derken hem zihniniz hem bedeniniz rahatlama ihtiyacı duyar.Dünyayı tamamen sessize alıp kargaşalardan uzaklaşmak istersiniz.Işte böyle zamanlarda koltuğa gömülüp kitapların eşsiz kokularını hissederek sayfalarda kaybolmak en uygun seçimdir.Fakat her kitabın bir zamanı,yeri olacaktır.Size hayatın sıkıntılarını unutturacak,ilaç gibi gelecek,her sayfasında tatlı bir tebessümle okuyacağınız eğlenceli bir kitap arayıp bulamadıysanız Üşütük Kızın Günlüğü imdadınıza yetişecektir.Aradığınız kitap tam olarak bu!

12 yaşında olan şirin mi şirin bir kız çocuğu vardır : Natalia Abellan.Ailesi ise ona "Lia" ismiyle sesleniyor.İspanyolca'da yaygara,ortalığı karıştırmak,sıkıntı çıkarmak anlamındaki fiil,Lia'ya cuk oturuyor aslında. Kedisi Rich ve kaplumbağası Cocodrolo ile maceradan maceraya atılan,istemediği zamanlarda bile sürekli sorun çıkarıp çevresinin baş belası haline gelen,arkadaş çevresi çok geniş olmayan,yaptığı en faydalı iş bile faydasız olan üşütük mü üşütük genç kızımız ortaokula henüz yeni başlayacaktır ve bunu çok korkutucu buluyordur.Hatta ilk gün ortaokula gitmeyip de ilkokuluna geri dönmek gibi mega aykırı bir plan bile yapmıştır.Tabii ki arkadaşı Ana ile "WhatsApp'larken" Ana'nın bu plana karşı çıkmasıyla ortaokuluna gitmeye karar vermiştir.Ve sürpriz! Listede ilk sıradadır ve daha ilk günlerden alay konusu olmuştur.Yine de ortaokulda Çoko,Fabian ve Felipe adında üç yeni arkadaş edinmiş,Roberto Bentley adlı bir sınıf arkadaşına ise platonik aşık olmuştur.Bundan sonra belalı olaylar peşini bırakmayacak ve biz de bu olayları Lia'nın ağzından okuyacağız.

Anna Cammany hikayeyi oldukça mizahi ve akıcı bir dille kaleme anıp genç okuyucularına sunmuş.Kitabın her sayfasında güldüm bazı yerlerinde kahkaha bile attım.Gerçekten orijinal bir hikaye ve okuyucuyu sürüklemek konusunda benden tam not aldı.Ana karakter çok samimi ve sanki Lia benimle sohbet ediyormuş gibi okumak da çok keyifli.Lia'nın başına gelmedik kalmadıktan sonra çekinmeden hissettiği her şeyi bizimle paylaşıyor.Anna Cammany'nin kitabı oldukça eğlenceli ve güzel işlediği aşikar fakat illüstrasyonların emanet edildiği Alex Lopez ve kitabı özellikle de kokulu olmasıyla mükemmel albeniyle basan yayınevini de tebrik etmek gerekir.Çeviri konusunda ise bazı ifadelerin fazla Türkçeleştirilmesi dışında bir sıkıntı yaşamadım.En başta yazar olmak üzere yayında ve yazımda emeği geçen herkese bu bol kahkahalı,capcanlı,taze ve neşeli kitap için sonsuz teşekkürler. Bence sadece çocuklar değil,neşelendirilmeye ihtiyacı olan olmayan tüm büyüklerin okuması gereken bir kitap.3.kitapta görüşmek üzere Lia,Anna Cammany'den 4.kitabı bekliyoruz. :)

Bestenur SEVEN 
 13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 98 günde · 10/10 puan

hayatımda okudğum en güzel kitap diyebilirim bu kitabı okurken yazarla aynı yaştaydım gerçekten çok beyendim gerçek bir günlük
ve bu kitabı okumaya doymadım ve 2. defa tekrar okudum
gerçekten süperdi
kafa dağıtmak için harika :)

mutlu 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ilk kitabı ve Lia'yla tanışıyoruz. Üşütük bir kızın günlüğü'nü açıyoruz ve eğlenceli bir kitap.insanı alıp götürüyor kitap. Ve benim okuduğum ilk kitaplardan biri ve her yerde var. Kolayca bulabilirsiniz.Okuyun hem eğlenceli hemde öğretici bir kitap. Lia nın arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği eğlenceli ve mizahi açıdan öğretiyor.️

Teslime 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lia, hep sorun çıkaran şanssız, el işleri konusunda oldukça yetenekli tatlı bir kız.
Çok eğlenceli bir kitap ben bu kitabı 2-3 sene önce okudum ama hala hatırlıyorum. Okuma alışkanlığı kazanabiliceğiniz bir kitap tavsiye ederim.

Gece Kuşu 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Natalia Abellan'ın günlüğünü anlatmakta . Sorun çıkarma konusunda büyük bir başarısı olduğundan dolayı çevresindekiler ona Lia diyor . ortaokula başlamasına 1-2 hafta kala ortaokula gitmekten korktuğu için ilkokula gitmeye karar verir. Arkadaşı Ana bunun saçma olduğunu söyleyince Lia ilkokula gitmekten vazgeçer :) Ortaokula başladığında Fabian'la oturur ve Roberto adında bir çocuğa aşık olur. Bence bu kitabı büyüklerde okumalı. Eğlenceli ve komik bir kitap.

Ruya Kılınç 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Puan vermedi

Çok fazla mizah içeren bir kitap . Kitabi okurken yuzunuzdeki tebessüm hic bir zaman geçmeyecek. Gec kalmadan okuyun derimm. Herkese tavsiye ederim. Iyi okumalar!! :D

Sude naz arslan 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok güzel bir kitap.Okurken gülmekten öldüm ve bu kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorum.Bu kitabın 3tane serisi var ve bence en güzel serisi 1.si

Kitaptan 7 Alıntı

Berra Nisa GENÇ 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insan hiçbir sebebi olmaksızın bir diğerine kötülük yapmaya çalışabilir. Bir hayvan belki böyle bir komplo kurmak için yeterince zeki değil ama daha zayıf olan biri ona ihtiyaç duyduğunda bunu anlar.

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 266 - Yakamoz Çocuk)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 266 - Yakamoz Çocuk)
Yeşim Gökyıldız 
 25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

(Aaaahhhh! Ne diyorum ben?Ne çocuğu?Benim çocuğum olmayacak ki! Yoksa olacak mı?Hayır.Hayır,sanmıyorum.Peki,belki olur,ancak çoook ama çok büyüdüğümde belki.Iyi de kiminle?Aaahhhh! Hayır! Annemle babam ortaokulda tanışmışlar! Yani gelecek hafta hayatımın erkeğiyle mi tanışacağım ben? Çocuklarımın babalarıyla? İMDAAAAATTTTT.

İçim karardı valla! Yerle bir oldum.Bu konu hakkında daha fazla yazmak istemiyorum.Artık duracağım.Duruyorum.SON.)

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 23 - Yakamoz Yayınları)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 23 - Yakamoz Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
 25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

○ Kullanabileceğim metrelerce tuvalet kağıdı miktarını mı kısıtlayacaklar?

○ Eve gitmek için kayak kıyafetleri (iyi!) satın alacağız (iyi!) çünkü kaloriferleri yakmayacak mıyız? (bu kötü!)

○ Satın alamayacağımız şeylere üzülmemem için reklamları izlememi mi yasaklayacaklar yoksa?


○ Rich ile Cocodrolo'yu çöp bidonlarından topladığım yiyecek artıklarıyla mı beslemek zorunda kalacağım?

○ Evde sadece tek bir cep telefonumuz olacak ve onu her gün birimiz mi kullanacağız?

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 27 - Yakamoz Yayınları)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 27 - Yakamoz Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lia'nın Şiiri (Komiklik İçerir)
Geçmiş Güzel
Günlere Ağıt :

(Sanırım bunu herhangi bir şiir yarışmasına göndereceğim.)

Önceden her şey güzeldi.
Düzen ve barış hüküm sürerdi.
Aile ve sürüsü
Yıl yıl ilerlerdi.
Yoktu huzurdan başka türlüsü! (ha ha)

Eğer o köpek bize gelirse
Çöküyor üstüme ağırlığı,
söylüyorum size.
Bastıracak karanlık gece.
Elveda deyin dostlar.
Çav deyin geçmişe.
Goodbye,adios deyin hayata.
Bye bye hayat,çünkü artık çekip gidiyorsun.

:)

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 107 - Yakamoz Yayınları)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 107 - Yakamoz Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar denersen dene eğer yoksa yoktur.

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 76 - Yakamoz Yayınları)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 76 - Yakamoz Yayınları)
Gece Kuşu 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Canavarlar çirkin görünebilir, kötü kokabilir ama pek çoğunun yumuşacık bir kalbi vardır. ''

Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 286)Üşütük Kızın Günlüğü, Anna Cammany (Sayfa 286)