5,0/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
350 gösterim
"Herkes uyur. Uyku, geçmişle bugünü birbirine bağlar. Uyku sindirir, yaraları sarar. Uyku, zenginle fakiri, kadınla erkeği, insanla hayvanı eşitler. Benden başka herkesi."
Belçikalı yazar Annelies Verbeke bu ilk romanında uykusuzluk çeken Maya ile gecenin içinde karşılaştığı ruhdaşı Benoit'nın hikayesini anlatıyor. Maya önceleri yakınlarının önerdiği ballı sıcak süt, gevşeme terapisi ve çeşitli benzeri yöntemlerle uyumaya çalışır ama başarılı olamaz. Kendisini anlayamayan ve yanında mışıl mışıl uyumaya devam eden sevgilisi Remco ile yolları ayrıldıktan sonra hayatı değişir ve kendisini daha da yalnız hissetmeye başlar. Çoğunluğun evlerinde, yataklarında uyuyarak geçirdiği gece saatlerinde Maya sokaklarda gezinir. Bu gezintilerden birinde tanıştığı, kendisi gibi uyumayan Benoit için "Sadece bir uykusuzla anlaşabilirim çünkü diğerleri beni anlamıyo" diye düşünür. Roman, iki kahramanın anlattıkları kendi hikayeleri ile değişik ve derin bir boyut kazanıyor. Her iki uykusuz da tercih etmedikleri halde geceleri uyuyan, gündüzleri çalışan büyük çoğunluğun sürdürdüğü düzenli hayatın dışında kalıyor ve o noktada yan yana düşüyorlar.
Verbeke'nin karakterleri duygudaşlık beslemekten kendimizi alamayacağımız, normal bir hayat sürme özlemleri yüzünden ıstırap çeken, o özlemler ve beklentilerle dışarıdaki yüzeysel hayatın kendilerini tatmin etmeyeceğinin bilincide olan insanlar. Yazar isabetli, güçlü metaforlarla hikayesinin temelini sağlamlaştırıyor. Uyku, insanları etkilemek, güldürmek, biraz birbirlerine yaklaştırmak isteyen bir yazardan, hayata ve hayatın insana sunduğu deneyimlere derin kavrayışlı bir bakış... Bir tutam ironiyle çeşnilendirilmiş, hem özlü hem de şiirsel, sahici bir dayanışma girişimi...
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789755394657
 • Orijinal Adı:
  Slaap!
 • Çeviri:
  Gül Özlen
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlkem Genç 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Konusu ilgi çekici olmakla beraber kitabın sonuna doğru bitiminde ne olacağını çok rahat bir biçimde tahmin ediyorsunuz. Yazarın kalemi iyi cümleleri hoş. Bir çok alıntı yapılabilecek şekilde. Fakat muhtemelen yazarın ilk romanı olduğu için özellikle kitabın başlarında -belki de sonlara doğru alıştığımdan başlarında göze batmıştır- bazı noktalarda kopuyorsunuz. Bir paragraf veya bir sayfa geriye gidecek kadar değil ama yine de bir "ne oluyor?" "Olay buraya nasıl geldi?" tarzında düşüncelere kapılabiliyorsunuz. Ağır bir kitap okuduktan sonra biraz zihnini dinlendirmek isteyenlerin aradığı türden bir kitap.

Kitaptan 16 Alıntı

şüheda 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğmadan önce sıfırsın,öldükten sonra da sıfır.

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 88)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 88)
Hilmi sevinç 
28 Oca 11:06 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Ne kadar uykusuzsan o kadar yalnızsın demektir.

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 36 - Ayrıntı Yayınları)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 36 - Ayrıntı Yayınları)
şüheda 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Biraz ağlamak isterdim ama gözyaşlarım kurumuştu.

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 96)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 96)
şüheda 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiçbir ilişki sonsuzluk sözü veremez.

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 10)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 10)
şüheda 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama anılar sadece aklımızda değil, daha da çok yüreğimizde değil mi ?

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 64)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 64)
Hilmi sevinç 
27 Oca 20:10 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Gece insanları nadiren mutludur.

Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)Uyku, Annelies Verbeke (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)
2 /