Vahşi Hukuk

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
594 gösterim
Tek yaşam alanımız yeryüzünü hızla tahrip ediyoruz. Artık belli oldu ki doğanın tahribatını kolaylaştıran ve meşrulaştıran günümüz hukuk sisteminin baştan sona gözden geçirilmesi zorunludur. Ama nasıl? İşte Cormac Cullinan Vahşi Hukuk kitabında bu sorunun yanıtlarını arıyor. Cormac Cullinan'a göre, doğal topluluklar ve ekosistemler yasal hakları olan tüzel kişilerdir. Biz insanlar iklim değişikliği gibi büyük krizlerle baş etmek istiyorsak, sorunun kaynağına inmeliyiz; kim olduğumuzu yeniden düşünmeli, doğal dünyayla kopan bağlarımızı yeniden kurmalıyız. Yani dünya anlayışımızı kökünden sorgulamalıyız. Doğayla uyum içinde yaşamak için gerekli olan paradigma değişikliği ise Batılı anlayışı sorgulayıp yerli halkların bilgeliğinden yararlanmaktan geçiyor. İnsanlar da dahil, yeryüzünde canlı hayatın sürmesi için, yasaları değiştirmek yerine, hukukun ve yönetişimin doğası ve amacı konusundaki anlayışlarımızı kökten değiştirmemiz gerekiyor. Doğayı gerçekten yaşamayı, doğanın sesine kulak vermeyi öğrenmeliyiz. Tüm bunlardan hareketle, işte bu kitap, yeryüzünün doğal yasalarıyla uyumlu insani yasalar anlamına gelen vahşi hukuk kavramını ele alıyor ve doğayla uyumlu yasaların uygulanabilirliğini pratik örnekleriyle gösteriyor. "Dünya yönetişimi" ve "yeryüzü içtihadı" gibi yeni anlayışlar eşliğinde, yeni bir yeryüzü hukukunun nasıl olması ve bu hedefe ulaşmak için hangi pratik adımların atılması gerektiği üzerinde duran Vahşi Hukuk, politika, hukuk teorisi, kuantum fiziği ve yerli halkların kadim bilgeliğini bir araya getirerek ilginç ve kolaylıkla okunup anlaşılabilecek bir öneriler dizisi ortaya koyuyor. Yalnızca hukukçuların değil, dünyanın ve üzerindeki canlıların akıbetine ilişkin kaygı duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789755399300
 • Orijinal Adı:
  Wild Law A Manifesto for Earth Justice
 • Çeviri:
  Meral Güneşdoğmuş
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Kan bağışında bulunanlara para ödenmesi etkinlik ve maliyet etkinliği temellerinde haklı görülebilir. Bununla birlikte, kanın ticarileştirilmesi, kelimenin tam anlamıyla fakirleri ve toplumun en zayıf üyelerini kanlarını son damlalarına kadar akıtmalarına da götürür.

Vahşi Hukuk, Cormac CullinanVahşi Hukuk, Cormac Cullinan
Ali Ünal 
 19 Şub 13:46 · Kitabı okuyor

Egemen toplumların kibirli ve takıntılı derecede insan merkezli bakış açısı kendini en çok hukuk alanında gösterir. Hukuk, yeryüzüne hükmetme ve yeryüzünden yararlanmaya ilişkin tüm hak ve ayrıcalıkları insanlara ve insanların temsilcilerine, çoğunlukla da belirli bir kesimden olanlara bahşeder. Yeryüzü her yönüyle, üzerinde yaşayan diğer canlılar ile birlikte insanların hizmetine adanmış nesneler statüsüne indirgenir.

Hayvanlar, bitkiler ve gezegenin neredeyse diğer tüm unsurları hukuki açıdan insanlar veya tüzel kişilerin ya malvarlığıdır yada yakalama veya öldürme yoluyla her an sahiplenecekleri türden nesnelerdir.

Vahşi Hukuk, Cormac CullinanVahşi Hukuk, Cormac Cullinan

Bir canlının kasten öldürülmesi ancak maktulün hukukun tanıdığı bir özne olması halinde cinayet sayılacaktır. Hukuken, sahip olunabilen şeyler nesnedir, özne değil. Aynı şekilde Roma hukukunda bir köleyi öldürmek cinayet değildi; çünkü köleler birer nesneydi ve bir suç meydana gelmiş olmuyordu. Ne var ki bir kimse bir başkasının kölesini öldürdüğünde köle sahibi mal varlığında meydana gelen ziyandan dolayı tazminat talep etmeye hak kazanıyordu.

Bugünde benzer şekilde, kıyımın boyutu ne olursa olsun yada uygulanan vahşet ne kadar büyük olursa olsun hukuken bir hayvana yada ormana karşı cinayet işlemek mümkün değildir.

En iyi ihtimalle ya çevresel etki değerlendirmesi gibi düzenleyici usullere yada hayvanlara kötü muameleyle ilgili kanunlara karşı gelinmiş olur; ki bu kanunlar da çoğunlukla hayvanlara karşı duyarlılığı korumaya yöneliktir.

Vahşi Hukuk, Cormac CullinanVahşi Hukuk, Cormac Cullinan