Vahyin Şahitliği ve Toplumsal Değişim

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
171 gösterim
Örnek ve İslami nitelikli bir oluşum, genel anlamda, vahiyle belirlenen temel ilkeler ve hedefler doğrultusunda tevhidin, hakkın ve adaletin şahidliğini yapmayı amaçlar. Zulmün, tuğyanın ve ifsadın yeryüzünden kaldırılmasını hedefleyen ferdi ve müşterek her türlü düzenli çaba, tavır ve eylemliliğin toplamı, genel bir ifadesi olarak karşımıza çıkar. İslamı gereğince yaşayabilmek, onun aydınlık ve dönüştürücü mesajını hayata taşıyabilmek için nicelik yönünden hissedilir bir konuma ulaşmak kadar, merhale bilincine ve temsil yeteneğine sahip kişilerle görünürlük kazanan güçlü ve kolektif bir tanıklığa da sahip olmak gerekmektedir.

Kabul ederiz ki her çağrının, her dünya görüşünün üzerinde yürüdüğü bir yol vardır. Bu yol üzerinde oluşacak birikim ve hareketlilik, istikametin karakteriyle şekillenen bir gelişim seyri ve tedrici bir anlayışla görünürlük kazanan bir eğitim, yapılanma ve mücadele modeli meydana getirilecektir. İşte Fetih suresinin 29. Ayetinde yer alan ekin meselini odağa alarak yazılan, Kurandan hareketle İslamî bir oluşumun, küçük ve billurlaştırılmış bir çerçevesini sunan bu mesel; evrensel, eskimez ve canlı bir örnekliğe işaret etmektedir. Birey ve topluluk olarak güzel yaşamak da bu tür Kuran merkezli, örnek ve dinamik bir tanıklığın, çok yönlü ve inkılâpçı bir çalışmanın hâsılası olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789758507924
 • Yayınevi:
  Ekin Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan Düzenli 
23 Şub 01:20 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Kitap, iddia ve gücünü, yazarının samimiyetinden alıyor. Yazar Ali Değirmenci içinde yaşadığı toplumun dönüşümüne ve sorun olarak gördüğü konulardaki noktalara çözümler sunma konusunda ilahi vahyi merkeze alıyor. Toplumsal dönüşme süreçlerinde özellikle Müslümanların arayışları, başarı veya başarısızlıklarıyla birlikte ulaştıkları sonuçları değerlendiren yazar, bireysel veya küçük gruplar halinde dahi olsa toplumsal olarak değişimin vahiy (dini) boyutuna vurgu yapıyor.

Yazar, İslam'ın dönüştürücü mesajını hayata taşıyabilmek için bireylere düşen temsil yeteneğini öne çıkararak bu görevi okuyucularına veriyor. Toplumsal dönüşümün vahiyle ilişkisini anlatan kitap özellikle sosyoloji ve ilahiyat öğrencileri için önemli dersler içeriyor.