Vezir Nizamülmülk

8,8/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
7 beğeni  · 
401 gösterim
Zaman ırmağı 1092 yılının Ekim ayında çağıldarken, Nizamülmülk, yetmiş dört yılın bütün yorgunluğunu sırtlamış olarak çıkmıştı Bağdat yolculuğuna. Hüzünlüydü; kederin güçlü kolları yüreğine taşıyamayacağı kadar tortu biriktirmişti ama korkuları yoktu, çünkü umudu vardı.

Ebu Tahir Arrani'nin hançeri göğsüne sapladığı anda Koca Vezir, en önce onun yüzüne baktı. Canı yanıyor, yüreği kanıyordu. Acıyla dolmuştu bütün bedeni ama o tebessüm ediyordu. Zira yüce Allah, onun dualarını kabul etmişti ve onu ne bir dost bilinenin ne de bir tanıdığın elleriyle kendi katına almıştı.

"Siyasetname" adlı şaheserin yazarı, Nizamiye medreselerinin kurucusu, Haşhaşilerin can düşmanı, Büyük Selçuklu Devleti'nin koca veziri Nizamülmülk'ün baş döndürücü hayat hikâyesi. Siyasi entrikaların girdabında yuvalanan bir suikastın elem verici sırrı... Yaklaşık bin yıl önce yaşanmasına rağmen "Ne kadar da az şey değişmiş!" dedirtecek benzerlikler...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786051623306
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şah Şkr 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nizamülmülk'ün baş döndürücü hayat hikâyesi. Bir hayat hikayesi ancak bu kadar güzel akıcı anlatılabilirdi. Nizamülmülk'le ilgili kitap okumayı düşünenler keyifle bu kitabı okuyabilirler.

Ahmet KOCATAŞ 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zamanın en önemli şahsiyetlerinden biri olan Vezir Nizamülmülk' ün hayatının anlatıldığı çok güzel bir kitap. Ayrıca Hasan Sabbah, Ömer Hayyam ve İmam Gazali'de kitapta bahsedilen o dönemin en etkileyici şahsiyetleri olarak karşımıza çıkıyor.

Osman Doğan 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

nizamülmülk okumak isteyenlerin okuyabileceği aynı zaman biraz hasan sabbah ve ömer hayyamında yer aldığı tarihi ve okunası bi roman :)tarih severlerin okuyabileceği güzel bi kitap!!!

Kitaptan 13 Alıntı

Ve hayat, sırların sırrını arayıp bulmak için çıkılan çileli, hüzün ve ızdırap dolu bir yolculuktan başka nedir ki?

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 17 - Nesil Yayınları)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 17 - Nesil Yayınları)

"Ey oğul! Allah'tan nasıl korkmak lazımsa öyle kork. Kalbinde utanma duygusu yer tutsun. Sana ne bir yurt ne de bir hazine bıraktım. Senin en güzel hazinen ahlaktır. Oğul! Lider olmak, ateşten gömlek giymektir. Eğer ki insanlar seni seçmediği sürece. Seçildiğin zaman da Allah'ın emrinden ayrılmayasın. Oğul! Bu hayat geçicidir elbet, ama unutmayasın ki zevk ve acıları sonsuza dek kalır. Ebedi hayatını bu gelip geçici yerde hazırladığını unutmayasın. Vakit tamam oldu mu, geriye dönüş yoktur, oğul!"

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 88)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 88)

"Dostum! Sen de bilirsin ki neşelerimiz ve dahi sevinçlerimiz her dem, yeni filizlenmiş körpe bir dal gibi taptaze, yeni doğan bir çocuk gibi saf ve masumdur. Lakin hüzünlerimiz, Âdem ile Havva kadar eskidir."

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 71)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 71)

Seher, aşk ve sefer; bitmemiş ve hiç bitmeyecek savaşların vazgeçilmez üç burcudur. Yüreğe dokundu mu sefer kokusu, ne dünyalık arzusu kalır insanın ne de uykusu. Büyük seferler, büyük yüreklerin azığıdır. Ve yolculuk dağın zirvesine doğru darmaya başlayınca, aşkın esrarengiz dili çözülür.

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 132)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 132)
Ahmet KOCATAŞ 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hüzün
Kalbimiz, bazen gözyaşlarıyla dolu olur.
Bazen de kır çiçekleriyle örülmüş bir köprüden geçiyormuşçasına içimizden sevinç huzmeleri dağılır tenha sokaklara.
Hüzün varsa gözlerimizde, sevinçlerimiz içimizin dehlizlerinde gizlenmiştir. Sevinçler meydana çıkınca hüznümüz sığınacak tarumar bir kuytu arar saklı bahçemizde. Mevsimler, göçmen kuşlar gibi gelir geçer hayatımızdan ancak gönlümüzün soğuması, mevsimin kışa evrilmesinden değil hayatın doludizgin yaşanmasındandır.

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 62)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 62)
Ahmet KOCATAŞ 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çok istediğin bir şey bir gün gelir, seni bulur. Onu aramaya çıkarsan sonsuza kadar kaybedersin ve onu elde etmek için ne kadar çırpınırsan o kadar çamura batar, boğulursun. Önümüzde sayısız yol vardır, gidilesi. Yüce Allah’ın inayeti olmazsa hangimiz bu karmakarışık sahrada yönümüzü bulabilir ve dahi yolumuzu seçebiliriz?”

Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 73)Vezir, Mürsel Gündoğdu (Sayfa 73)
2 /