"Kalbinde bir boşluk olan kadın, o bendim. 26 yaşına daha yeni girmiştim." Cheryl'in hayatının özeti parçalanmış bir aile, biten bir evlilik ve dibe vurmuşluğun acısıydı… İçindeki bu koca boşlukla yaşamak istemediğini anlayıp içgüdüsel bir karar verdi: Kaliforniya'nın çöllerinden Sierra Nevada'nın dondurucu tepelerine, Oregon'un ormanlarından Washington State'in Tanrılar Köprüsü'ne 1800 kilometreden fazlasını yürüyecekti. Ama yürüyüş konusunda hiçbir deneyimi yoktu ve daha önce bir geceyi bile açık havada geçirmemişti. Yine de kaldıramayacağı kadar ağır bir sırt çantasıyla yola çıktı. Çıngıraklı yılanların, ayıların, dağ aslanlarının vahşi doğasında çıktığı, hayatını tümüyle değiştirecek bu yolculukta öyle ya da böyle kendisiyle yüzleşti. Yavaşça, bir zamanlar olduğu kişiyi tekrar buldu, güçlendi ve sonunda kendini iyileştirdi. "Kitabı okurken yerimde duramadım… İlham veren, merak uyandıran, duygulandıran bir hikâye... " -Oprah Winfrey- "Muhteşem… Sürükleyici… Nefes kesen bir macera. Kederin doğası ve ayakta kalma mücadelesine dair içinize işleyecek bir hikâye. İnsanın zaferi üzerine bir edebi eser." -New York Times- "Bu kitabı okurken kendime şu soruyu sorup durdum: Her şeyden, para, iş, toplum, hatta aile ve sevgiden yoksun kalmış olsaydım ben ne yapardım? Eskiden Thoreau 'Vahşi yaşam dünyanın koruyucusudur,' demişti. Strayed için vahşi yaşamın ruhunun koruyucusu olduğu apaçık. Cheryl bize felaketler, ruhsal zorluklar ve kayıplar karşısında bile tam anlamıyla canlı olmanın ne demek olduğunu hatırlatıyor." -Mira Bartók- "Mutluluğa giden yol ne kadar uzundur? Strayed için 1800 kilometre. Her adımda edindiği bilgeliği okuyucusuyla paylaşacak kadar alçakgönüllü ve çok başarılı bir yazar." -American Way- "Strayed'in dili çok canlı, keskin ve etkili, öyle ki çölün sıcaklığını, Yüksek Sierralar'ın buz gibi havasını ve olağanüstü bir kadının cesur adımlarla kendi yolunu ve kendisini bulmasının nefes kesici gücünü hissediyorsunuz." -People - "Karşımızdaki kadın, ruhunu tedavi etmeye çalışmasını kendi sesiyle anlatıyor. Ve bunu da ormanın derinliklerinde birçok zorluğa meydan okuyarak yapıyor... Açık, samimi ve oldukça sürükleyici." -Marie Claire- "Yaban, Strayed'in biraz mizah biraz da bilgelikle anlattığı, kendi kefaretini ödeme yolculuğu." -Vanity Fair- "Yaban, bir kaybın karşısında tutulan yasın ötesinde bir kitap. Umut, dostluk ve hayattaki ikinci şanslara dair hikâyelerle dolu bir değişim ve büyüme macerası." -Poets & Writers- "Anne ve kız, yalnızlık ve cesaret, adım adım tekrar yürümeyi öğrenmek hakkında gerçekten samimi bir kitap." - Vogue- "Yaban, ne kadar kaybolmuş olursa olsun ileri doğru bir adım atan herkesten öğrenecek bir şeylerimiz olduğunu hatırlatıyor." - Brian Barker- "Kocaman kalpli, zekice, şiirsel, bütünlüklü... Cheryl Strayed her cümlesinde bize yenilgi ve sefalet kadar iyilik, sabır ve aşkınlığın da insan doğasının bir parçası olduğunu hatırlatıyor." -George Saunders- (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Cheryl Strayed
Cheryl Strayed
Çevirmen:
Zennur Anbarcıoğlu
Zennur Anbarcıoğlu
Tahmini Okuma Süresi: 11 sa. 47 dk.Sayfa Sayısı: 416Basım Tarihi: 2015İlk Yayın Tarihi: 2012Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053434269Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
416 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Uzun bir yolculuk, bir kadının kendini affetme ve düştüğü ruhsal çukurdan çıkma hikâyesi diyebiliriz, tabi bunu yaparken binlerce kilometrelik dağ yollarında tek başına yürüme cesareti göstermesi ise insanı teşvik ediyor. Bir çırpıda okunan kitaplardan değil, sayfaları anlayarak geçmek gerekiyor, en azından benim için öyle oldu.
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
Reklam
416 syf.
10/10 puan verdi
·
285 günde okudu
Nasıl başlasam bilemiyorum aslında. Kitabı bitirip kapağını kapattığımda içimden bir parçayı da sayfaların arasında bıraktım. Geçen yıl kitapla aynı ismi taşıyan filmi izlemiştim. Çok etkilenmesem de araştırdığımda aslında bir kitap uyarlaması olduğunu öğrendim. Kitaba sanıyorum Mart ayında başladım ama okumaya öylesine kıyamadım ki yavaş yavaş ilerledim ve 30 Aralık geldi çattı. İçimde bir törenle çıkarıyorum kitabı hayatımdan. Gerçek bir hikayeyi birinci ağızdan okumanın etkileyiciliği miydi hissettiğim bilemiyorum. Yeri geldi içli içli ağladım yeri geldi gerginlikten kalp atışım hızlandı yeri geldi yazar, kilometrelerce yolu susuz yürüdüğünde dilim damağım kurudu. O yolu kalbimin derinliklerinde Cheryl ile birlikte ben de yürüdüm. Biten bir evlilik, kaybedilen bir anne ve aslında hiç olmayan bir baba... Kitabın bana en büyük katkısı affetmeyi öğrenmek oldu. İlk başta ailemi ama asıl kendimi affetmek. Henüz tam başarılı olamadım ama deniyorum en azından. Ha bir de Pacific Crest Trail boyunca Cheryl Strayed'in okuduğu kitaplar var. Yol boyunca "canavar" ile birlikte yazarın yol arkadaşı olan kitaplar. Listemde olmayanları ekledim bile. En kötüsü de 10 aydır azar azar okuduğum bu kitap hayatımdan çıkınca ne yapacağım bilmiyorum. Ama veda vakti geldi. Teşekkürler Cheryl Strayed. Teşekkürler Yaban.
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
416 syf.
·
Puan vermedi
·
13 günde okudu
Özellikle annesini kaybettikten sonra kendi içsel sorunlarıyla bir türlü başedememiş bir kadının ilham verici gerçek cesur hikayesi. Kitabın genel anlamda net öz bir dili var ve öyle edebi süslemeler içermeden bile beni etkiledi açıkcası. Kadının bu yürüyüşe çıkmaya karar verişi, sebepleri sebepsizlikleri, acemiliği, korkusu,öfkesi, kırgınlığı.. her şeyini çok berrak bir şekilde dürüstçe ortaya dökmesinden etkilenmemek mümkün değil zaten.
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
416 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Öncelikle bu keşfedilmemiş kitabı bana armağan eden arkadaşım Osman’a teşekkürü bir borç bilirim. Çünkü hiç bir zaman çok satanlarda ya da başkalarının önerilerinde rastlamadığım tozlu raflarda kalmış ama benim için hazine niteliğinde bir kitaptı. “Tüm maceraları içinde barındıran gerçek yaşam öyküsünü okumak gerçekten muazzamdı.” Hayatı yolunda gitmeyen Cherly adında bir kızın 26 yaşında kocaman bir sırt çantasıyla “deneyimsiz bir şekilde ilk kez çıktığı” Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürüdüğü yolculuğu anlatan macera dolu bir kitap. O kadar sürükleyici ki.. Yazarın dili, kalemi, anlatımı çok güzel. Tabi çevirmenin de hakkını yememek lazım gerçekten işini güzel yapmış.. Yolculukta yaşadıkları, duyguları, düşünceleri her şeyi tamamen bana geçti.O ne yaşadıysa gerçekten ben de yaşadım ve merakla okumaya devam ettim. Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm gerçek bir yaşam öyküsü. Eminim her okuyan kendinden izler bulacaktır ve akıp giden bir nehire kapılmak gibi sayfaları ardı ardına okuyacaktır. “Ve seni gerçekten tebrik ederim Cherly strayed. Sen gerçekten çok güçlü bir kadınsın…”
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
Reklam
416 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Tamamen paramparça bir ruhtan kendini kurtarmaya çalışan bir kadının öyküsü. Yazarın kendi hayatını, gerçek yaşam hikayesini anlattığı otobiyografik sayılabilecek bir roman. Muhteşem bir üsluptan bahsedemem ama en azından eğlenceli bi anlatım tarzı var.
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
416 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Muhteşem... beraber yürüyüp beraber acı çekip beraber mutlu olup beraber ağladığınız bir kitap... insanin kendini sorgulayip acaba ben kendim miyim dediği bir kitap...
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
416 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Kaybolmuş Bir Ruhtan Kendini Bulmuş Bir Kadına
Yıllaar önce listeme eklemiştim. Emma Watson’un Feminist kitap kulübü listesinde vardı. Geçenlerde Gilmore Girls dizisinin yıllar sonra devam niteliğinde olan mini dizide Lorelai okuyordu ve okuduktan sonra bunaldığı bir dönemde Cheryl Strayed’den etkilenerek kendisi de deneyimlemek istemişti. Ben de diziden etkilenerek artık okumam gerektiğine
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
416 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
Cok surukleyici olmasa da guzel bir kitap. Kitabi okurken sonunda bir supriz olacagini olacagini dusunuyordum ama herhangi bir suprizle karsilasmadim.
Yaban
YabanCheryl Strayed · Pegasus · 201578 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.