Yedi Güzel Yıl

10,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
489 gösterim
"Sayfaları çevirip duruyorsak, Keret'in sesini duymaya devam etmek istediğimizdendir."
-San Francisco Chronicle-

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü'nün mucidinden, gündelik yaşamın göbeğinden kopma, deli dolu ve 'neredeyse gerçek' öyküler. Çağdaş edebiyatın ele avuca sığmayan dâhi çocuğu Etgar Keret, bu kez kendi hayatının son yedi yılına kesikler atıyor ve anlattıkları, öykülerindeki kurmaca karakterlerin başlarına gelenleri pek aratmıyor. Yedi Güzel Yıl, savaşla sınanan bir dünyada sonlar ile başlangıçların iç içe olduğu, yaşam da denen komik trajedinin tüm tezatlarını bir bir ortaya koyuyor ve ironi, en tehlikeli durumlardan sağ çıkmayı her zaman mümkün kılıyor.

Etgar Keret, Yedi Güzel Yıl'da yine yapacağını yapıyor ve kaybedenlerin sefaleti ile asaletini benzersiz bir mizah duygusu ile pırıl pırıl parlatıyor; çocuklar kahkahalar eşliğinde füze parçaları topluyor, düşler kâbuslara karışıyor ve müdanasız hayatın darbeleriyle cilveleri, durmaksızın köşe kapmaca oynuyor.

Yedi Güzel Yıl, hepsi bir yana, Etgar Keret'in bir yazar, bir eş, bir baba ve bir oğul olarak yaşamının öyküsünü, tüm güzellikleri ve dehşetiyle okurunun kalbine kazıyor.

"Keret, müthiş bir yazar. Yeni kuşağın sesi."
-Salman Rushdie-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786055903480
 • Orijinal Adı:
  Seven Good Years
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Göksu 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Dünyanın en iyi yazarlarından biri olabilirsiniz, eserleriniz elden ele dolaşabilir ama belirli bir ırka aitseniz ve o ırk günümüz dünyasında sevilmeyenler arasındaysa; aslında siz bir hiçsiniz... Patlayan bombaların, saldırıların eşiğinde kendi eserlerini dünyaya tanıtmaya çalışan bir adam, sık sık çıktığı yolculuklardaki hayat karşılaştırmaları... Kesinlikle okunmalı!