Yeşil Derin Devletin Rengi

8,0/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
12 beğeni  · 
141 gösterim
Türkiye'de 'Derin Devlet' kavramının ete kemiğe bürünmüş halidir Mahmut Yıldırım. Ya da namı diğer; Yeşil. İşbirliği yaptığı istihbarat veyahut güvenlik kurumuna göre kod adı sürekli değişen fakat kendisine biçilen misyon itibariyle faaliyet alanı hiç değişmeyen bu gizemli adamın yaşamındaki bilinmeyenleri elbette ki bilinenlerden çok daha fazladır. Adının karıştığı yüzlerce 'Suç Dosyası'na rağmen polis tarafından yakalanamayan, hakkındaki klasörler dolusu iddianamelere rağmen bir kez mahkemeye çıkarılamayan, yapıp ettikleriyle ilgili değil yargılanmak, savcıya bile ifade vermeyen bu gizemli adamın etrafında örülü sır perdesini aralama gayretidir elinizdeki bu kitap.Kısaca, derin devletin kara kutusu Yeşil'in hikayesi aslında tam olarak eski Türkiye'nin o bir türlü eskiyemeyen Türkiye'nin yedi kısım tekmili birden hikayesidir. Dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı 'Susurluk Raporu'nda kendisine tam 12 sayfa ayrılan, bir dönem Güneydoğu'da 'Sakallı' namıyla canını yakmadığı kişi kalmayan, Öcalan operasyonlarından Sabancı suikastçisinin Türkiye'ye getirilme sürecine kadar her önemli olayda başrol oynadığı 'varsayılan' bu gizemli adamın hayat hikayesinin bilinmeyenleri aydınlatılmaya çalışılacak bu kitapta.

Yeşil deyince aklınaza beyaz toros gelmesi artık bi klişe olmuştur.yıllar boyu doğuda sayısız infazları gerçekleştirmiş tek yiğit YEŞİL.bütün hayatı anlatılmış. ve yeşil bence halen aramızda yeşil ölmedi..

mustafa can 
31 Mar 00:45 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Aynı olaylar çok fazla tekrarlanmış, pek benim tarzım olmayan bir konuya ait olsa bile araştırmayı sevdiğimden okumak istediğim kitaptı. Dediğim gibi aynı olay defalarca yazılıp çizildiğinden sıkıyor bir yerden sonra

Kitaptan 1 Alıntı

Osman Kesici 
28 Şub 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu sol nedir? dedik, dediler bunlar Rus. Kinim gittikçe attı. Ondan sonra başladık duvarlara yazı yazmaya. Elazığ'da ilk duvarlara yazı yazan adam benim. İşte böyle başladı.

Yeşil, Ahmet Tahir Can (Sayfa 125 - Mahmut Yıldırım)Yeşil, Ahmet Tahir Can (Sayfa 125 - Mahmut Yıldırım)