Yesrib'de Bahar Müslümanlığın Doğuş Öyküsü

8,3/10  (12 Oy) · 
38 okunma  · 
11 beğeni  · 
757 gösterim
“O gece Zeyd, hayatındaki en mucizevi deneyimi yaşadı. Zeyd’in, her bir heceyi her bir vurguyu hafızasına kazıyabilmesi için Cebrail okuyor ve Hz. Muhammed(sav) tekrarlıyordu. Karanlık, yerini güneşin ilk ışıklarına terk edinceye kadar devam ettiler.”

Okur, Zeyd’in rehberliğinde; İslam’ın ilk yıllarına, Medine’ye doğru bir yolculuğa çıkıyor. İslam’ın doğuşundan kısa bir süre sonra Medine(Yesrib)’de dünyaya gelen Zeyd, babasının Buas savaşında ölmesiyle yetim kalınca; annesi ve abisiyle hayatın zorluklarını aşmaya çalışıyor. İslam’la tanışması ve Hz. Peygamber’le karşılaşması ise hayatının tümüyle değişmesini sağlıyor.

Hikayenin başında sekiz yaşında olan Zeyd, daha 12 yaşında iken vahiy katibi oluyor. Kur’an’ın en önde gelen koruyucularından ve yorumcularından biri olan bu çocuk, aklı ve hafızasıyla küçük yaşlarından itibaren herkesin hayranlığını kazanıyor. Kur’an’ın kitap haline gelmesi ve değişmeden çoğalmasında Zeyd’in rolü oldukça büyüktür. 

İtalya’nın en büyük Müslüman kültürü uzmanlarından biri olan Vincenzo, İslam’ın ilk yıllarını akıcı bir romanla okura sunuyor. Yazarın söylediği gibi “Batı romanının akıcılığını ve Doğu bilgeliğinin içeriğini haiz” bu eser Hz. Muhammed(sav)’in hayatından bir kesiti, vahiy katiblerinden Zeyd Bin Sâbit’in gözünden anlatıyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050802726
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

Yesrib'de Bahar beni ikilemde bırakan kitaplardan biri oldu. Bir yandan beğendim ve kendime birçok pay çıkardım. Bir yandan da eksik bulduğum için bazı kısımlarını yadırgadım.

Yazar tarihi öğelerden çok kurguya ağırlık vermiş. Bunları kitabın sonunda kaynakça ile birlikte açıklıyor. O noktada hiçbir sıkıntı yok benim için. Sorun bu durumu sevememiş olmam. Siyer yönü epeyce yüzeysel ve zayıf olmakla birlikte kurguya dahil ettiği Efendimiz (SAV)'e ait konuşma ve hareketler üzerine direkt şu kaynaktan nakil bir hadis yahut sünnettir gibi bir dipnot eklenmemişti. Günlük konuşma dili söz konusu bile olsa buna dikkat göstermek gerektiğini düşünüyor ve biliyorum.

Bunun haricinde kurguda olup gerçekte olmayan ve yine özen gösterilmediğini düşündüğüm yerler de mevcuttu. O yüzden ne sevdim ne sevmedim kısmına aldım kitabı. Vahiy katiplerinden Sabit bin Zeyd'e ait kurgu bir öykü okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Yok, ben tarihi kitapları seviyorum derseniz almadan önce iki kez düşünün derim.

Emrah 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vahiy katibi Zeyd bin gözünden İslamiyet un doğusu ve yayılışı anlatılıyor. Çok yumuşak bir kitap okunması anlaşılması kolay. Yazar sonradan müslüman olan bir italyan bu da ilgi çekici kılıyor kitabi.

Kitaptan 12 Alıntı

mavera 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rabb' in seni terk etmedi de, sana darılmadı da..

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 180 - Dûha Sûresi / 3)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 180 - Dûha Sûresi / 3)
mavera 
 27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Allah'a inanmak,gerçeği olduğundan farklı gördüğün bir rüyadan uyanmak gibi..

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 110)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 110)
mavera 
30 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.
Andolsun ki, Allah'ın Resul' ünde, Allah'a ve ahirete inananlar ile Allah'ı çok çok ananlar için pek güzel bir örnek vardır.

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 171 - Azhab Suresi / 21)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 171 - Azhab Suresi / 21)
mavera 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

(Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!
O sabredenler ki onlara bir musibet isabet ettiğinde "Aslında, bizler Allah'a aidiz ve muhakkak ki dönüp O'na gidiciyiz" derler.
Onlara Rabb' lerinden bağışlanma ve rahmet vardır; onlar doğru yolu bulmuş, hidayete ermiş olanlardır..

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 181 - Bakara Suresi/ 156-157)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 181 - Bakara Suresi/ 156-157)
mavera 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Allah güneş gibidir. O olmadan insanoğlunun eserleri anlamsız olur. Ama, güneşten farklı olarak her akşam batmaz ve insandan asla uzaklaşmaz. Kur'an'ın söylediği gibi O, insana şah damarından daha yakındır..

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 257)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 257)
Yusuf Bozkurt 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Neşelen Ubeyde!" dedi Hz Muhammed, yaralının yanına ulaşır ulaşmaz."Seni Cennet'den ayıran yalnızca göğsündeki son nefes!"

"ALLAH'A ŞÜKÜR!" diye şükretti Ubeyde. Gözleri,kapanmadan önce neşeyle parlıyordu.

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy VincenzoYesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo
mavera 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında insanoğlu, biraz dinlenmek için bir ağacın gölgesine sığınan bir yolcu gibidir. Bir kaç saat uyuduktan ve rüya gördükten sonra yolculuğuna yeniden devam eder. Bizim yeryüzündeki yaşantımız işte bu yolcunun rüyası gibidir. Öldüğümüzde uyanır ve Allah' a doğru yaptığımız yolculuğumuza devam ederiz.

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 292)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 292)
Yusuf Bozkurt 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne taleb ediyorlar?"
"Cenneti taleb ediyorlar?"
"Görmüşler mi?"
"Hayır Rabb'imiz!"
"Görmüş olsalar ne olurdu?"
"Korumanı taleb ederlerdi"
"Neye karşı?"
"Cehennemin ateşine karşı!"
"Ateşi görmüşler mi?"
"Hayır!"
"Görmüş olsalar ne olurdu?"
"Senden af dilerlerdi!"

İşte bu noktada ALLAH meleklere "Ben onları affediyorum, istediklerini kendilerine vereceğim ve neden korunmak istiyorlarsa ona karşı koruyacağım" der.

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy VincenzoYesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo
Yusuf Bozkurt 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keşiş sohbetin gidişatından memnun biçimde "Allah her şeyin yaradanıdır. Her varlıkta gizli olan ruhtur" dedi.

Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 39)Yesrib'de Bahar, Ahmad 'Abd Al Waliyy Vincenzo (Sayfa 39)
2 /