İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf

9,7/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
9 beğeni  · 
618 gösterim
Türlü sefaletlerle ihtirasların parça parça böldüğü hasta bir vücudu andıran İslam dünyası, en bedbaht devirlerinden birini yaşıyor ve her İslam memleketinde ruhlar birbirinden ayrılmış, birbirlerine saldırıyorlar. Her sene yüzbinlerle ziyaretçi ile dolan Kabe´nin etrafında ruh birliği ve beraberliği meydana gelemiyor. Bunun sebebi ne siyasi, ne iktisadi, ne de esasında ilmi ve fikridir. Bu halin sebebi, İslam´ın temeli ve Kur´an ´ın özü olan ahlakın kaybedilmiş olmasıdır. Bugünkü müslümanlar, birtakım geleneksel hareketleri dikkat ve titizlikle yapmaktan başka endişesi olmayan, ilkçağın ve ilkel devrin sihirbazlarını andırıyorlar. Kur´an harikası olan devrin sihirbazlarını andırıyorlar. Kur´an harikası olan ilahi ahlak İslam diyarında çoktan gömülmüştür.Ahlaka idealine karşı ruhlarda işlenen bu zulmün tarihte çok tekrarlanan tehditleri, bugün büyük sanayi medeniyetinin insanı makinalaştıran ve makinaya esir yapan zulmüyle elele vermiş bulunuyor. Belki yakın bir gelecekte büyük petrol kuyularıyla İslam ülkelerinin tröst sahipleri bu vasıflarını şeyhlikle birleştireceklerdir. İnsanlığın beşbin yıllık ruh ve vicdan eserini inkar ederek düşünmeyi günah sayan sefaleti din diye tanıtan gerilikle taassup, bu zulme sığınmış bulunmaktadır. Kalbe karşı gelen kaideleri İslam çerçevesi içinde insan ruhunun esaret zinciri yapmakla geçinenler kendilerine din adamı dedirttikçe ve halkın bunlara hörmet ve itibarı devam ettiği müddetçe İslam dünyasının, içinde yüzdüğü sefaletten kurtulması imkansızdır.
(Arka Kapak)

Kitaptan 7 Alıntı

Yedi yaşındaki çocuğun beynini “Falan kurtarıcımızdır, ona tapacaksınız; filan yaşatıcınızdır, onu alkışlayacaksınız.” diye yeryüzünün şahit olmadığı korkunç taassup telkinleriyle çürütmeye çalışan, bütün bir gençlik dimağının ateşlerini matematik ve fizik formüllerini ezberletmekle söndüren ve bunların yanında bir masal tarihi, bir sözde inkılap felsefesi ve bir sürü şarap ve oğlan beyitleriyle iradesiz, mecalsiz ve şaşkın bırakan terbiyeye veda etmeliyiz. Bu, bütün bir memleket meselesidir. İnkılâp buradan başlayacaktır.

İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçuİslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu
İsmail KIRLI 
08 Nis 16:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmek ve düşünmek
Düşünmek hatırlamak değil, yaratmaktır. Çok şeyler bilip de düşünmeyen zeka , bir aptal veya hastanın zekasıdır.

İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu (Sayfa 43 - Dergâh)İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu (Sayfa 43 - Dergâh)
İsmail KIRLI 
08 Nis 16:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam ve insan
Aşk hiçbir zaman büyük kalabalığın hayranlığı ile kuşatılmamıştır. O bilakis ıztırabın dostudur.

İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu (Sayfa 51 - Dergâh)İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu (Sayfa 51 - Dergâh)

Bu muhteşem insan ve kainat telakkisi eğer yedi yüzyıldan beri. Anadoluda dimağ olarak, dimağlarda akisler yaparak felsefi düşünce halinde sistemleştirilip nesillerimize sunulmuş olsaydı, yirminci asırda Anadolu çocuğu yabancı idealler peşinde koşmayacaktı.

İslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçuİslam ve İnsan - Mevlana ve Tasavvuf, Nurettin Topçu