İlahi Aşk

9,4/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
649 gösterim
Aşkla sevgiyle ilgili açıklamalarımızı araştırma ve tahlilin en uç noktalarına kadar götürdük. Ancak, sevgilinin çeşitli olması nedeniyle aşkın kaynakları da o kadar çeşitli olmaktadır. Eğer beni iyi anladıysan, seni Yolun üzerine koydum. Bununla birlikte tesbihten yani Allah'ı yarattıklarına benzetmekten sakın kesinlikle sakın. Bil ki sevgi makamı çok şerefli bir makamdır. Gene bil ki sevgi varoluşun aslıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9757232443
 • Yayınevi:
  İnsan
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

"Hiç kimse kendi Yaratıcısından başkasını sevmez. Fakat Zeyneb'in, Suad'ın, Hind'in ve Leylâ'nın sevgisiyle ya da bu dünya sevgisiyle ya da para ve makam hırsıyla ya da bu âlemde sevilen şeylerin sevgisiyle Allah gizlenmiştir."

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 24 - Terapistin Sûfi Olursa/Ali Rıza Bayzan)İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 24 - Terapistin Sûfi Olursa/Ali Rıza Bayzan)

Ben öyle birine bağlandı ki aşkı yirmi hacca bedeldir
Öyle aşık oldum ki ona, kime aşık olduğumu bile bilemedim,
Gözlerim bakmadı yüzünün güzelliğine
Kulaklarım bir şey duymadı, dayanamadı sesine
Diri olan Tanrı katından bir şimşek görülünceye dek
Beni bir günlük nimete, yüz yıllık çileye boğdu.

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 28)İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 28)

Bil ki, insan sevgilisinden duyduğu sözün dışındaki sözlere sağır olduğu, sevgilisinin yüzünden başka gördüğü her türlü manzaraya karşı kör olduğu, sevgilisinin konuşmasının ve sevgilisinin sevdiği konuşmaların dışındaki konuşmalara ilgisiz kaldığı zaman, ancak aşk o insana hakim olur. O zaman kalbinin üzerine bir mühür koyar ve oraya sevgilisinin sevgisinden başka hiçbir şeyi sokmaz. Hayal hâzinesinin üzerine bir kilit vurur, bir sürgü sürer, böylece hayalinde sevgilisinin suretinden başkasını hayal etmez, hayalini meşgul edecek bir başka görüntünün öne çıkmasına ya da bir başka surelin oraya sokulmasına izin vermez. Tıpkı şairin şu sözünde olduğu gibi:“
Hayalin gözlerimde, sözlerin dilimdeTaht kutmuşsun kalbimde, neden kayboluyorsun öyleyse?"
Onunla duyar ve onun için duyar. Onunla görür ve onun için görür. Onunla konuşur ve onun için konuşur. Bizzat ben hayal gücüyle öyle etkilendim ki, aşkım, tıpkı Cebrail’in, Allah Resulü’ne —selat ve selâm üzerine olsun— somut olarak gözükmesi gibi, sevgilimin suretini gözlerimin önüne hissedilir biçimde getiriyordu ve ben ona bakmamaz- lık edemiyordum. O benimle konuşuyordu, ben de ona kulak verip .dinliyordum ve ne söylediğini anlıyordum. Günlerce en ufak bir şey yi- yemedim. Her ne zaman sofra önüme gelse, sevgilim sofranın ucuna geliyor, bana bakıyor ve bizzat kulaklarımla duyduğum sözler söylüyordu bana. “Beni seyrederken yeınek mi yiyeceksin?” diyordu bana. Bunun üzerine ben de yemek yemekten vaz geçiyordum ama açlık da duymuyordum. Ona öylesine sırılsıklam âşık olmuştum ki sonunda ona baka baka şişmanladım. Bakışlarım ona çakılmıştı ve o benim için gıda ve besin kaynağı olmuştu. Dostlarım ve ailem, hiçbir şey yemediğim halde böyle şişmanlayışıtna şaşırıyorlardı, çünkü günlerce, ne olursa olsun hiçbir şey tatmadan, yemeden, içmeden o şekilde kalmıştım. Açlık hissetmiyordum. Susuzluk da duymuyordum. İster oturayım, ister ayakta durayım, ister hareket edeyim, ister hareketsiz durayım gözlerimin önünde hep O durmaktaydı.Aslında insanın sevgilisi Hakk Teâlâ olursa, ya da bir insan, bir kadın ya da bir çocuk olursa bil ki ancak o zaman sevgi, âşığı sevgi denizinde boğar. Bu saydıklarımın dışındakilerin sevgileri, insanı sevgi deryasında bogamaz.

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabiİlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi

... Bil ki, sevgi makamı çok şerefli bir makamdır.
Gene bil ki, sevgi varoluşun aslıdır ...

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 7 - İnsan Yayınları : 41)İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 7 - İnsan Yayınları : 41)

Biz sevgiden sudür ettik
Sevgi üzerine yaratıldık
Sevgiye doğru yöneldik
Sevgiye verdik gönlümüzü

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 26 - İnsan Yayınları : 41)İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 26 - İnsan Yayınları : 41)

Sevgide bulunan müthiş etkiyi bizzat yaşadım ben. Bu etki aşırı ve şiddetli bir “Aşk”tır, etkileyici bir “şevk”tir. Gönül vermektir, yok olmaktır. İnsanın uykusunun kaçmasıdır, yemeden içmeden kesilmesidir. Sevgi kimdedir, kimden gelir bilinmez. Sevgili (mahbûb) kimdir bilemezsin. İşte ben sevgide bulduğum zevki böyle buldum.

İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 27 - İnsan Yayınları : 41)İlahi Aşk, Muhiddin-i Arabi (Sayfa 27 - İnsan Yayınları : 41)