Nurettin Topçu Osman Nuri Topçu

Yazar 8,8/10 · 208 Oy · 21 kitap · 708 okunma ·  310 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Nurettin Topçu
 • Yazarın Tam Adı:
  Osman Nuri Topçu
 • Unvan:
  Türk Yazar, Akademisyen ve Fikir Adamı
 • Doğum:
  İstanbul 1909
 • Ölüm:
  İstanbul 1975

Yazar İstatistikleri

310 okur beğendi.
208 puanlama · 1.436 alıntı
1 haber · 12.037 gösterim
708 okur kitaplarını okudu.
882 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
49 okur kitaplarını şu anda okuyor.
21 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Nurettin Topçu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nurettin Topçu'nun Biyografisi

Nurettin Topçu, 1909 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Osman Nuri Topçu’dur. Nurettin Topçu’nun babası Topçuzâde Ahmet Efendi Erzurumlu, annesi Fatma hanım ise Eğinlilidir. (Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin eski adı) Topçu ailesi Topçuzâdeler diye tanınmaktadır. Dedesi Osman Efendi, Erzurum’un Ruslar tarafından işgali sırasında Türk ordusunda topçuluk yapmıştır, bu lâkap da oradan gelmektedir.

Eğitimi

Nurettin Topçu, öğrenim hayatına altı yaşında Bezmiâlem Velide Sultan Mektebi’nin ana kısmında başladı. İlkokulu Büyük Reşid Paşa Numûne Mektebi’nde okudu.İlkokuldan sonra Vefa İdadisi’nde öğrenimini sürdüren Nurettin Topçu, birinci sınıfta iken babasını kaybetmiştir. Lise tahsilini İstanbul Lisesi’nin Edebiyat Bölümü’nde pekiyi derece ile tamamlamıştır. (1927-28) Mehmet Akif’in medeniyet telakkisini kavramış ve ilmini almak için Akif’in oğlu Asım’ı niçin Batı’ya göndermiş olduğunu idrak etmiş olan Nurettin Topçu, daha iyi bir eğitim alabilmek için Avrupa’da tahsil görmek gerektiğinin farkında olarak liseyi bitirdikten sonra kendi imkanlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Avrupa imtihanlarına girmiş ve kazanmıştır. Fransa’nın Türkiye’deki liselerin denkliğini kabul etmemesinden dolayı Topçu buradaki eğitimine Paris’teki Bordeaux Lisesi’nde başlamıştır. İki sene sonra Strazbourg’a giden (1930) Topçu, burada üniversite tahsiline başlamış; psikoloji ve güzel sanatlar, genel felsefe ve mantık, çağdaş sanat tarihi, sosyoloji ve ahlak, ilk zaman sanat ve arkeolojisi dersleri almıştır. Strazbourg’da tamamladığı doktorasını 1934 yılında Sorbonne Ünivesitesi’nde vermiştir. Sorbonne Üniversitesi’nde okuyan ilk Türk öğrenci olmuştur. Çalışması Sorbone Üniversitesi Felsefe Jürisi tarafından yılın en başarılı doktora tezi seçilir. Üniversitenin geleneklerine göre birinci olan öğrenciler mutlaka ödüllendirilir. Bunun üzerine yetkili Profesör, Nurettin Topçu’nun yanına gelerek durumu anlatır ve ödül olarak neyi istediğini sorar:

- Efendim, bir altın saat mi? Amerika veya Kuzey Avrupa’ya bir mavi yolculuk mu?

Hangisini tercih edecekseniz onu alacaksınız veya o ülkeye ziyarete gideceksiniz!

Nurettin Topçu, kararlı ve gayet kendinden emin bir şekilde bu soruya şöyle cevap verir:

- Hiçbiri değil!

- O zaman ne istiyorsunuz?

- Sorbonne Üniversitesi’nin giriş ve çıkış kulelerinde yirmi dört saat ay-yıldızlı Türk bayrağının dalgalanmasını istiyorum!

- Derhal bu isteğiniz yerine getirilecektir!

Nurettin Topçu kendine yapılan teklife verdiği cevabı duyan herkes hayret ve hayranlık içinde kalmıştır. Vatan ve bayrak sevgisinin gurbet illerde okuyan bir öğrencinin yüreğinde böylesine yüceldiği az görülmüştür. Ayrıca bu olay, onun düşünce yapısını, vatan ve millet sevgisi ile hayat felsefesini yansıtan önemli bir ayrıntıdır.

Öğretmenliği

Avrupa’dan döndükten sonra 1935 yılında Galatasaray Lisesi’nde felsefe öğretmenliğine başladı. Topçu İzmir’de öğretmenliğinin henüz daha dördüncü yılında, Türk düşünce tarihinde önemli bir yeri olan “Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi”ni yayınlamaya başlar. (1939)

Denizli’den sonra İstanbul’a tayin edilen Topçu, Haydarpaşa Lisesi, Vefa Lisesi, Robert Koleji, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Lisesi’nde öğretmen iken yaş haddinden emekli olmuştur. Nurettin Topçu, Bergson’dan hareketle hazırlamış olduğu Sezgiciliğin Değeri isimli çalışmasıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde doçent ünvanı almıştır.

Milletimizin son dönemde yetiştirmiş olduğu önemli fikir ve aksiyon adamlarından biri olan Nurettin Topçu’nun hayatını, sık sık idealize ettiği mesuliyet duygusunun yoğun baskısı altında Anadolu’da Türk Milletinin yeniden dirilişinin ilham kaynaklarını arayacak, münevver bir zümre meydana getirmeye çalışmıştır. Bu münevver kadroyla aklın saltanatını yönetimde, eğitimde, sanatta ve bilimde hâkim kılacak bir “Türk Rönesansı”nı gerçekleştirme çabası içerisinde olmuştur. Hayatı, bunun mücadelesi ile geçmiştir. Ahlâk alanında doktora yapmış olan Topçu, imanlı, ahlâklı debdebeden ve gösterişten uzak hayatı, doğru bildiğini söylemekten ve yaşamaktan çekinmeyen tavizsiz karakteri ile örnek bir şahsiyettir. Ömrünü her an büyük mahkemenin huzurundaymış gibi hesap vermeye hazır, hiçbir otoritenin etkisinde kalmaksızın milletinin meseleleriyle ve ahlâk dersi vermekle geçmiştir. Sınıfta, öğretmenler odasında, sokakta, camide, evde, konferans salonunda, kısacası hayatın her alanında ve her aşamasında… Kendisine maddenin ve servetin fethini değil, ruhların fethini gaye ettiği gibi, insanlara da onu hedef olarak göstermiştir. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye ve eğitime kadar pek çok sahada kendine has tahlilleri, bakış açıları ve önerileri olan Topçu, hem Batı’yı çok iyi tahlil eden, gözlemleyen ve Batı düşüncesini bilen hem de ailesi ve muhiti dolayısıyla geleneksel yapı ve değerleri tanıyan, bilen ender düşünürlerden biridir. Birçok kaynaktan etkilenmiş olan Topçu’nun eserlerinde bu etkilerin izlerini görmek mümkündür.

Başlıca Eserleri

Yarınki Türkiye, İslam ve İnsan, Ahlak Nizamı, İradenin Davası, Mehmet Akif, Felsefe, Büyük Fetih, Devlet ve Demokrasi, Sosyoloji

Nurettin Topçu'nun Kitapları Kitap Ekle

9,3/ 10  (47 Oy) ·  138 Okunma
8,5/ 10  (24 Oy) ·  102 Okunma
8,4/ 10  (13 Oy) ·  33 Okunma
İdefix
8,1/ 10  (10 Oy) ·  27 Okunma
8,6/ 10  (5 Oy) ·  25 Okunma
7,2/ 10  (5 Oy) ·  23 Okunma
5,5/ 10  (2 Oy) ·  23 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  22 Okunma
6,0/ 10  (1 Oy) ·  21 Okunma
8,3/ 10  (4 Oy) ·  15 Okunma
9,4/ 10  (5 Oy) ·  10 Okunma
Bütün Kitapları Göster
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bugün talebelik artık ilim yolculuğu değil, diploma avcılığıdır.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 90 - Dergah)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 90 - Dergah)
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bilinçsiz müslüman
Oruç tutup uyumayı bile ibadet hali sayıyorlar. düşünmeyi âdeta günah sayıp hocanın ağzına bakıyorlar.

Amerikan Mektupları / Düşünen Adam Aranızda, Nurettin Topçu (Sayfa 66 - Dergah)Amerikan Mektupları / Düşünen Adam Aranızda, Nurettin Topçu (Sayfa 66 - Dergah)
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Herkes düşünüyor" diyorlar.
acaba öyle mi?

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergah)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergah)
Beyza, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Komünizm demek ister ki, herkes kendini inkar etsin; biz bundan bir ideal çıkaracağız.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin TopçuKültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hazreti İsa, zengin delikanlıya verdiği öğütte, "Git bütün varını sat ve fakirlere dağıt!" demekle fakirleri değil, zenginliğin çürüttüğü delikanlının ruhunu düşünüyordu. Biz, kazanç hırsıyla çürüyen, hem de çürüdüğünü bilemeyen ruhları düşünmeye mecburuz

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 68)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 68)
Salih TURHAL, bir alıntı ekledi.
05 Oca 16:43 · İnceledi · 9/10 puan

Olgun ve medeni insanların en değerli zihni karakteri,
hoşgörüdür.

Ahlak, Nurettin Topçu (Sayfa 43 - DERGAH)Ahlak, Nurettin Topçu (Sayfa 43 - DERGAH)
Bütün Alıntıları Göster

Nurettin Topçu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.