Nurettin Topçu Osman Nuri Topçu

Yazar 8,8/10 · 325 Oy · 21 kitap · 993 okunma ·  415 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Nurettin Topçu
 • Yazarın Tam Adı:
  Osman Nuri Topçu
 • Unvan:
  Türk Yazar, Akademisyen ve Fikir Adamı
 • Doğum:
  İstanbul 1909
 • Ölüm:
  İstanbul 1975
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

415 okur beğendi.
325 puanlama · 1.898 alıntı
1 haber · 15.057 gösterim
993 okur kitaplarını okudu.
1.174 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
86 okur kitaplarını şu anda okuyor.
28 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Nurettin Topçu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Nurettin Topçu'nun Biyografisi

Nurettin Topçu, 1909 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Osman Nuri Topçu’dur. Nurettin Topçu’nun babası Topçuzâde Ahmet Efendi Erzurumlu, annesi Fatma hanım ise Eğinlilidir. (Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin eski adı) Topçu ailesi Topçuzâdeler diye tanınmaktadır. Dedesi Osman Efendi, Erzurum’un Ruslar tarafından işgali sırasında Türk ordusunda topçuluk yapmıştır, bu lâkap da oradan gelmektedir.

Eğitimi

Nurettin Topçu, öğrenim hayatına altı yaşında Bezmiâlem Velide Sultan Mektebi’nin ana kısmında başladı. İlkokulu Büyük Reşid Paşa Numûne Mektebi’nde okudu.İlkokuldan sonra Vefa İdadisi’nde öğrenimini sürdüren Nurettin Topçu, birinci sınıfta iken babasını kaybetmiştir. Lise tahsilini İstanbul Lisesi’nin Edebiyat Bölümü’nde pekiyi derece ile tamamlamıştır. (1927-28) Mehmet Akif’in medeniyet telakkisini kavramış ve ilmini almak için Akif’in oğlu Asım’ı niçin Batı’ya göndermiş olduğunu idrak etmiş olan Nurettin Topçu, daha iyi bir eğitim alabilmek için Avrupa’da tahsil görmek gerektiğinin farkında olarak liseyi bitirdikten sonra kendi imkanlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Avrupa imtihanlarına girmiş ve kazanmıştır. Fransa’nın Türkiye’deki liselerin denkliğini kabul etmemesinden dolayı Topçu buradaki eğitimine Paris’teki Bordeaux Lisesi’nde başlamıştır. İki sene sonra Strazbourg’a giden (1930) Topçu, burada üniversite tahsiline başlamış; psikoloji ve güzel sanatlar, genel felsefe ve mantık, çağdaş sanat tarihi, sosyoloji ve ahlak, ilk zaman sanat ve arkeolojisi dersleri almıştır. Strazbourg’da tamamladığı doktorasını 1934 yılında Sorbonne Ünivesitesi’nde vermiştir. Sorbonne Üniversitesi’nde okuyan ilk Türk öğrenci olmuştur. Çalışması Sorbone Üniversitesi Felsefe Jürisi tarafından yılın en başarılı doktora tezi seçilir. Üniversitenin geleneklerine göre birinci olan öğrenciler mutlaka ödüllendirilir. Bunun üzerine yetkili Profesör, Nurettin Topçu’nun yanına gelerek durumu anlatır ve ödül olarak neyi istediğini sorar:

- Efendim, bir altın saat mi? Amerika veya Kuzey Avrupa’ya bir mavi yolculuk mu?

Hangisini tercih edecekseniz onu alacaksınız veya o ülkeye ziyarete gideceksiniz!

Nurettin Topçu, kararlı ve gayet kendinden emin bir şekilde bu soruya şöyle cevap verir:

- Hiçbiri değil!

- O zaman ne istiyorsunuz?

- Sorbonne Üniversitesi’nin giriş ve çıkış kulelerinde yirmi dört saat ay-yıldızlı Türk bayrağının dalgalanmasını istiyorum!

- Derhal bu isteğiniz yerine getirilecektir!

Nurettin Topçu kendine yapılan teklife verdiği cevabı duyan herkes hayret ve hayranlık içinde kalmıştır. Vatan ve bayrak sevgisinin gurbet illerde okuyan bir öğrencinin yüreğinde böylesine yüceldiği az görülmüştür. Ayrıca bu olay, onun düşünce yapısını, vatan ve millet sevgisi ile hayat felsefesini yansıtan önemli bir ayrıntıdır.

Öğretmenliği

Avrupa’dan döndükten sonra 1935 yılında Galatasaray Lisesi’nde felsefe öğretmenliğine başladı. Topçu İzmir’de öğretmenliğinin henüz daha dördüncü yılında, Türk düşünce tarihinde önemli bir yeri olan “Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi”ni yayınlamaya başlar. (1939)

Denizli’den sonra İstanbul’a tayin edilen Topçu, Haydarpaşa Lisesi, Vefa Lisesi, Robert Koleji, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Lisesi’nde öğretmen iken yaş haddinden emekli olmuştur. Nurettin Topçu, Bergson’dan hareketle hazırlamış olduğu Sezgiciliğin Değeri isimli çalışmasıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde doçent ünvanı almıştır.

Milletimizin son dönemde yetiştirmiş olduğu önemli fikir ve aksiyon adamlarından biri olan Nurettin Topçu’nun hayatını, sık sık idealize ettiği mesuliyet duygusunun yoğun baskısı altında Anadolu’da Türk Milletinin yeniden dirilişinin ilham kaynaklarını arayacak, münevver bir zümre meydana getirmeye çalışmıştır. Bu münevver kadroyla aklın saltanatını yönetimde, eğitimde, sanatta ve bilimde hâkim kılacak bir “Türk Rönesansı”nı gerçekleştirme çabası içerisinde olmuştur. Hayatı, bunun mücadelesi ile geçmiştir. Ahlâk alanında doktora yapmış olan Topçu, imanlı, ahlâklı debdebeden ve gösterişten uzak hayatı, doğru bildiğini söylemekten ve yaşamaktan çekinmeyen tavizsiz karakteri ile örnek bir şahsiyettir. Ömrünü her an büyük mahkemenin huzurundaymış gibi hesap vermeye hazır, hiçbir otoritenin etkisinde kalmaksızın milletinin meseleleriyle ve ahlâk dersi vermekle geçmiştir. Sınıfta, öğretmenler odasında, sokakta, camide, evde, konferans salonunda, kısacası hayatın her alanında ve her aşamasında… Kendisine maddenin ve servetin fethini değil, ruhların fethini gaye ettiği gibi, insanlara da onu hedef olarak göstermiştir. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye ve eğitime kadar pek çok sahada kendine has tahlilleri, bakış açıları ve önerileri olan Topçu, hem Batı’yı çok iyi tahlil eden, gözlemleyen ve Batı düşüncesini bilen hem de ailesi ve muhiti dolayısıyla geleneksel yapı ve değerleri tanıyan, bilen ender düşünürlerden biridir. Birçok kaynaktan etkilenmiş olan Topçu’nun eserlerinde bu etkilerin izlerini görmek mümkündür.

Başlıca Eserleri

Yarınki Türkiye, İslam ve İnsan, Ahlak Nizamı, İradenin Davası, Mehmet Akif, Felsefe, Büyük Fetih, Devlet ve Demokrasi, Sosyoloji

Nurettin Topçu'nun Kitapları Kitap Ekle

9,1/ 10  (74 Oy) ·  209 Okunma
8,6/ 10  (34 Oy) ·  124 Okunma
8,3/ 10  (18 Oy) ·  47 Okunma
8,5/ 10  (17 Oy) ·  45 Okunma
8,9/ 10  (9 Oy) ·  35 Okunma
7,7/ 10  (7 Oy) ·  27 Okunma
6,3/ 10  (3 Oy) ·  26 Okunma
9,0/ 10  (1 Oy) ·  24 Okunma
7,5/ 10  (2 Oy) ·  24 Okunma
8,3/ 10  (4 Oy) ·  20 Okunma
9,1/ 10  (7 Oy) ·  11 Okunma
Bütün Kitapları Göster
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bugün talebelik artık ilim yolculuğu değil, diploma avcılığıdır.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 90 - Dergah)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 90 - Dergah)
Salih TURHAL, bir alıntı ekledi.
21 Şub 00:51 · 9/10 puan

Gözyaşları duadır,
Gözyaşları şükrandır,
Gözyaşları ummandır,
Gözyaşları ilhamdır,
Gözyaşları Rabb'in lisanıdır.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 122 - DERGAH)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 122 - DERGAH)
Ruh Hekimi, bir alıntı ekledi.
19 Şub 12:17

Vay arkadaş!
Âlem, üç şeyin mecmuundan ibarettir: Varlık, düşünce ve hareket.

Bunların hepsini kendinde toplayan insan, üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: Hakikatın, hayrın ve güzelliğin.

İnsan ruhunda bu üç şeye götüren üç yeti vardır: Zeka, duygu ve irade.

Zeka üç yerde kullanılır: Kazanmada, hilede, ilimde.

Duygunun üç dünyası vardır: Sanat, rüya ve sevda.

İrade, üç âleme sığınma kudretidir: Hemcinsine, kendi samimiyetine ve Allah’a.

Bu üç yetinin birlikte ve ahenkli olarak barındığı kalp, üç şeyin mahfazasıdır: Aşkın, ümidin ve imanın.

Üç şeyi sevmeyen ruh, ölü odaları gibi karanlıktır: Çocuğu, tabiatı ve zalimle kavîden başkasına itaati.

Üç kişiye acıyınız: Zenginlikten sonra fakir düşene, şerefli iken zelîl olana, cahiller arasında kalan âlime.

Üç nesneden her yerde kaçmalıyız: Yersiz şiddetten, açlık bırakmayan tatminden, kendimize çevrilmeyen tehditten.

Üç kişiden korkunuz: Merhametsizden, müraîden, mürtekipten.

Üç musibetten uzaklaşınız: Zulümden, zelzeleden, ‘bilirim’ iddiasında olan cahilden.

Üç kişiye el uzatınız: Hastaya, garibe, muhitinde anlaşılmayan bedbahta (bu yüzden kalabalığın arasında yalnız yaşayana.)

Üç türlü davranış kaba ve sahtedir: Kendini belli eden sanat, nümayişçi ahlak, kendine güvenen dindarlık.

Nurettin TopçuÜç şey saadetin sırrıdır: Tevazu, kanaat ve ölümün eşiğinde sık sık dinlenme zevki.

Dünya üç şeyle Cennet olur: Elden, dilden ve gönülden vermekle; Allah’ın kullarını ta’n etmeyip affetmekle; zalime zulmetmeyip hidayet yolunu göstermekle.

Üç kişi karanlıkta kalmıştır: Aşkından çok talâkatını kullanan, imanını iddia yapan, aklın meyvasından lezzet almayan.

Üç hâkimin hükmünde hata aranmaz: Kalbin, kaderin, ölümün.

Üç yerde insan kendini tanır: Tövbede, zalimin kahrı altında, son nefesinde.

Hayatın manası üç yerde hakkıyla anlaşılır: Aşk ile birleşen ümidde, vecd ile yapılan ibadette, yeri yurdu unutturan seyahatte.

Gözyaşının üç yerde lezzetine doyulmaz: Vuslatta, mağfirette, merhamette.

Üç yerde insan Allah ile sohbettedir: Kalabalıktan incinmeyen yalnızlıkta, bir ümidsizin yüzünü ümidle güldürdüğü yerde, zalimin zulmü kendinden şükür taşırdığı anda.

İnsanlar içinde kendini bilenler şu üç kişidir: Rüzgârı bile incitmeyenler, kendi adlarını söylemekten utananlar, Allah’ın emaneti olan insanlara katı katı gözlerle bakmayanlar.

Üç türlü insan Allah’tan uzaktır: Rahatlarını hesaplayarak hizmetten kaçanlar (hizmet ehli olmayanlar), duygulu olduklarını ileri sürüp de sefalet sahnelerinden uzak duranlar, sefil ruhlarda feyz arayanlar.

Üç türlü insan Allah’ı göreceğinden müjdelenmiştir: Saf kalpler, gecenin karanlığında güneşi bulanlar, ölümü, hayatta iken, bütün hareketleriyle birleştirmiş olanlar.

Üç şeyin hududunda durmasını bilmelidir: İsteklerin, aklın, hayatın.

Üç şeyden ayrılınca diğer üç şeye geçmede acele etmelidir: İnsanlardan ayrılınca ibadete, hareketten çıkınca huzura, dünyaya vedalaşınca uhraya.

Varolmak, Nurettin TopçuVarolmak, Nurettin Topçu
Salih TURHAL, bir alıntı ekledi.
18 Şub 22:41 · 9/10 puan

''Ruhun da bir gayesi var;
O, Allah'a doğru yolculuktadır.''

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 58 - DERGAH)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 58 - DERGAH)
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bilinçsiz müslüman
Oruç tutup uyumayı bile ibadet hali sayıyorlar. düşünmeyi âdeta günah sayıp hocanın ağzına bakıyorlar.

Amerikan Mektupları / Düşünen Adam Aranızda, Nurettin Topçu (Sayfa 66 - Dergah)Amerikan Mektupları / Düşünen Adam Aranızda, Nurettin Topçu (Sayfa 66 - Dergah)
Salih TURHAL, bir alıntı ekledi.
15 Şub 14:34 · 9/10 puan

Bilmek
''Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? ''

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 31 - DERGAH)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 31 - DERGAH)
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Herkes düşünüyor" diyorlar.
acaba öyle mi?

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergah)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergah)
E.PALA, bir alıntı ekledi.
15 Şub 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Avrupa
Zavallı halkımız, varını yoğunu, eskiden büyücü hocaya verdiği gibi, şimdi de büyüleyici Avrupa eşyasına veriyor.

Yarınki Türkiye, Nurettin Topçu (Sayfa 179 - Dergah Yayınları)Yarınki Türkiye, Nurettin Topçu (Sayfa 179 - Dergah Yayınları)
Beyza, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Komünizm demek ister ki, herkes kendini inkar etsin; biz bundan bir ideal çıkaracağız.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin TopçuKültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu
Bütün Alıntıları Göster

Nurettin Topçu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.