Kültür ve Medeniyet

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.630
Gösterim
Adı:
Kültür ve Medeniyet
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955519
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Bir asırdan beri memleketimizin başta gelen derdi medeniyet meselesidir. Geçmişte büyüklüğü dünyaca bilinen Türk milletinin medeni varlığa sahip olmadığını önce Batı'yı tanıyanlar ortaya attı. Tanzimatla başlayan Batı münasebetleri, birçok nesillerin gözünü kamaştırdı. Aydınlar, Batı'nın yükselişindeki sırrı aramaya koyuldular ve bu araştırmayı yaparken farkında olmadan kendi iç dünyalarını Batı'nın içinde buldular. Birbiri ardısıra birkaç nesil "Avrupa'ya benzemek için ne yapalım?", "Garplılaşma nasıl olmalı?" diye uzun zaman sayıkladılar. O nesilleri Batı taklitçiliğine, hem de ruhları duymadan sürükleyen kuvvet, başlangıç noktasında bağlandıkları aşağılık duygusu olmuştur. Bu duygunun kendi içimize aktıtığı zehir, bizi küçülttükçe küçülttü. Böyle bir içten yıkılış faciasının karşısına dikilen muhafazakar zümre, Batı taklitçiliğini protesto ederken sade taassubunu kullandı. Onlar için mesele, sadece Batı'ya benzememek davasıydı. Milli varlığımız hakkında bir fikirleri yoktu. Inkılapçılar, örflerle kıyafet değiştirmede kurtuluşumuzun sırrını aramak gibi gülünç bir davaya kendilerini kaptırırlarken, muhafazakarlar; eski hayat şekillerine sımsıkı bağlanmadı felah ümidi buldular. Her iki tarafın gafil olduğu şey, kendi milli kültürümüzü yoğurmanın lüzumlu oluşudur. Hakikatte, bin yıllık tarihimiz içinde ortaya konmuş olan Anadolu müslüman Türk kültürünü, örfleri, folkloru, edebiyatı ve güzel sanatlarıyle, tasavvufu ve tarikatlarının felsefesiyle, İslami ahlakıyle bir potada yoğurmak, davanın esasını teşkil ediyordu.
Bir eleştiri türü diye ayırmak doğru olur bu kitap için. Metafizik, Ruh, Maneviyat, Maddi ve Manevi kalkınma, fikir ve İlim hemen her konu altında eleştiri var ve bu eleştiriler her yazarın dile getir(e)meyeceği türden. Nurettin Topçu kuşkusuz ki bu milletin kazandığı büyük fikir adamlarından bir tanesi. Sadece bu eserine bakarak görmek mümkün bunu. Topçu, makineleşmenin ve sanayileşmenin insan ruhunda getirdiği ayrışmayı; Kültürel kalkınmanın yanlışlığını; Çağında yaşayan ilim adamlarının, belirli zümrelerin insan doğasını nasıl yıprattığını anlatıyor. Aynı zamanda büyük haykırış var bu kitapta, bu haykırış insana, onu çepeçevre sarıp, boğan sanayileşmeye, menfaatlere, çıkarlara, sahte dostluklara, hayata, büyük yanlışlara, aşka, hırslara, ihtiraslara, emperyalistlere, Yanlış Garplılaşmanın doğurduğu sonuçlara, doğanın kıymetini bilemeyen, gözünü doyuramayan insana; bir sesleniş; bir serzeniş; bir öneri; nasıl adlandırılacaksa tam da yerini bulacaktır.
Paylaştığım alıntıların iki katını işaretlediğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Nurettin Topçu'nun bu eserini şiddetle tavsiye ediyorum.
nurettin topçu'nun okuduğum 2. kitabı kültür ve medeniyet ilk okuduğum kitap ''varolmak'' daha enfes idi. bu kitabı da dergilerde yazılan yazılarından oluşuyor. biraz yavaş gidiyor . ağır ağır okumak da lazım bu tür eserleri.
gelelim içeriğine: açıkçası eleştirilerden oluşuyor dili kelimeleri cümleler sizi büyülüyor.
batı medeniyetini eleştirdiği gibi doğunun ona olan koşusu. Batının ilham aldığı kaynakların farklı olduğunu, iman, inanç, kültür ve medeniyetin alglama biçimimizin ayrı olduğunu, batının makineleştirdiği dünyayı ...
batılaşma,taklidçilik; topçu kıyasıya eleştiriyor .felsefe din düşünce fikir hepsi bu eserde var.bir düşünür mütefekkir... açıkçası bana filozof gibi geldi.
okunması gerekenlerden ...
iyi yararlı çıkarımlar:)
 • Satranç
  8.7/10 (9.251 Oy)9.221 beğeni25.533 okunma1.772 alıntı118.294 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.268 Oy)19.021 beğeni43.263 okunma2.959 alıntı182.455 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (890 Oy)1.004 beğeni2.628 okunma2.045 alıntı25.961 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.828 beğeni26.271 okunma2.658 alıntı114.346 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.430 Oy)8.008 beğeni22.713 okunma816 alıntı89.436 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.228 Oy)4.114 beğeni15.738 okunma1.373 alıntı76.208 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.985 Oy)5.391 beğeni17.282 okunma1.010 alıntı59.993 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.530 Oy)8.810 beğeni28.625 okunma834 alıntı139.255 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.689 Oy)13.384 beğeni34.450 okunma3.357 alıntı145.640 gösterim
 • Çile
  9.1/10 (1.050 Oy)1.088 beğeni3.343 okunma1.551 alıntı23.148 gösterim
Kitabın içeriğine baktığımda sıkılacağımı ve yazının akmayacağını düşünmüştüm, ama yanıldım. Kitap gayet akıcıydı. Kitabın müthiş bir önsözü var. Kitap bölüm bölüm yazılardan oluşuyor ve en çok beğendiğim bölüm üniversite ve üniversitenin mesuliyeti kısımları oldu. Üniversitede çalıştığım için ilgimi de çekmiş olabilir. Yazarın yazdığı dönemle günümüz arasında değişen bir şey olmamış.  Kültür ve medeniyet kitabında genel olarak da Türk milletinin ve Türkiye cumhuriyeti devletinin içinde bulunduğu gaflet halinin portresini çizerken bu gafletten kurtulma yollarını göstermiştir.
Nurettin Topçunun okuduğum ilk eseri. Kitabında kültürden teknolojiye, metafizik ten eğitim sistemine, inkılap tan ruh terbiyesine kadar geniş bir yelpazede fikir beyan etmiştir. Kitabı okurken birçok açıdan çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Yaptığı yapıcı eleştirileri, zengin kelime hazinesi, güçlü anlatımı , olayları ele alırken aralara serpiştiriliren önemli dipnotlarını takdir ederek okudum. Maalesef günümüzde artık konuşulmayan hayati konuların, üstünde durmuş ve kendini defaatle tekrar edip okuyucuya ulaşmaya çalışmış. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli mütefekkirlerinden birisi olduğunu ve okunması gerektiğini düşünüyorum.
Nurettin Topçu bence kıymeti bilinemeyen yazarlarımızdan.
Bu kitabinda anlattıklarını okuduğunuzda diyeceksiniz ki "hocam sen hangi senenin Tükiyesinden bahsediyorsun? Bi de bakacaksınız ki yazıları 1960 lı yıllarda yazmış ve diyeceksiniz ki hiç ders çıkarmamışız."

Ne diyor yazar "hiç ders alınsaydı eder miydi tarih tekerrür" velhasıl dili biraz ağırdır belki okumak istemeyebilirsiniz ama sizde benim gibi toplumsal sorunları ve olayları anlamaya, çözmeye kafa yoran bir insansanız okuyun derim. Ben çok ders çıkardım ve keyif aldım.
Nurettin Topçu... Okuduğum her eseri kim olduğumu, ne yapmam gerektiğini, niçin yapmam gerektiğini, yaptığım ve yapacağım her şeyin ben'de olduğunu, aslımı unutmadan yoluma devam etmem gerektiğini ve en önemlisi bunları "gerektiği" için değil içimde olanı dışa vurmanın gereği olarak hatırlatan, aklıma ve kalbime işleyerek yol gösteren, akıcı ve duru diliyle anlatan nadir insanlardan.. Saygı ve rahmetle anıyorum..
Topçu Anadolu Milliyetçiliği dediğimiz akımın temsilcisi konumunda. Kendine özgü fikirleri ve düştünüz tarzıyla dikkat çekici bir yazar. Günümüz sorunlarının bir çoğuna cevap bulunabilecek bir yapıt. Tavsiye ediyorum.
İlim o cemiyetin hayatına, damarlarımızdaki kan gibi yayılarak dağılacak ve benliğimizi idare edecek cevherdir........................................
Medeniyet ve kültür Üzerine yazılmış bir eleştiri kitabı , bir çok şey katıyor insana . Bu konu Hakkında hiçbir fikri olmayan bir insan bile bu kitabı okuduktan sonra medeniyet ve kültür üzerine bir alt tabaka oluşturabilir .
Kitabı bana kitap kardeşime öncelikle teşekkür ederim, okuayacaklar listemden bana alıp yolladı ben de anca okuma fırsatı buldum...

Kitap Nurettin Topçu'nun yayımlanmış yazılarından oluşuyor, dili sade değil, çok ağır da değil.
Nurettin Topçu ile ilgili fikrim tüm ideoloji ve inançlarının ötesinde çok kaliteli bir akademisyen olduğudur. Miliyetçi- islamcı bir çizgisi var, fakat ezberci değil ve sağlam eleştirileri olan bir yazar. Kitabını 1970 yılında yayımlamış ve o günün Türkiye'sine yönelttiği eleştirilerle ilgili bir gelişme maalesef yok.

Özellikle üniversitelerin ne kadar vasat halde olduğu, ülke siyasetinin etikten uzak oluşu, toplumdaki kırılmalar, etik değerlerin ayaklar altında oluşu gibi pek çok eleştirisini ben çok haklı buldum. eminim aynı ideolojide olmayan pek çok insan da altına imza atar, çünkü doğru söze ne denir, öyle değil mi?

Bir akademisyen olarak üniversitelerin bilim üretmediğini ve vasat olduğunu kabul etmesi ve en güzel yanı olarak çözüm önerileri getirmesi, çözümlerinin uygulanabilir düzeyde olması, Topçu'ya hayran bırakıyor.

Öte yandan kimi yazılarında sloganvari ve basmakalıp sözler kullanması eksi yönü kitabın, hatta bazı paragrafları sıkılıp atladım açıkçası, katılmadığım beğenmediğim fikirler de elbet var, fakat şunu belirtmeliyim, Nurettin Topçu samimi ve tutarlı bir akademisyen...

herkese iyi okumalar..
Hazreti İsa, zengin delikanlıya verdiği öğütte, "Git bütün varını sat ve fakirlere dağıt!" demekle fakirleri değil, zenginliğin çürüttüğü delikanlının ruhunu düşünüyordu. Biz, kazanç hırsıyla çürüyen, hem de çürüdüğünü bilemeyen ruhları düşünmeye mecburuz
Komünizm demek ister ki, herkes kendini inkar etsin; biz bundan bir ideal çıkaracağız.
Bugün içimizde yapmak, yaratmak, yaşatmak ideali nedir bilmeyerek, sırf kazanmak, apartman, otomobil sahibi olmak için yaşayanlar çoğalmaktadır. Medeniyet, satın alınır zannettik, elbiseyi aldık, insanı göremedik bile ve hazır aldığımız bu teknik, sahibi tarafından kullanılamayan, sahibine yabancı bir gizli el tarafından sahibinin hesabına ve onun varlığında kullanılan bir bıçak gibi, benliğimizde derin yaralar açtı. Biz ağacı yetiştirmeden meyvesini toplamaktan zevk aldık. Hakikat aşkını duymuş nesiller yetiştirmeden, insan hayatının değerine dair bir cümle öğretmeden, ilmin meyveleri olan, hakikatin yemişleri olan teknik vasıtaları memlekete doldurduk. Netice ne oldu? Memleketin büyük kütlesi adeta mağara devrinin hayatını yaşarken, iki şehir teknik harmanı haline getirildi. Üniversitelerine dünyanın her tarafından mütehassıslar getirilen milletin genç nesilleri bünyesiz, çelimsiz ve öksürüklü bir hale geldi. Avrupa ve Amerika'nın üniversiteleriyle kendi üniversitelerinden şu son devirde binlerce mühendis çıkarmış olan bir millet, kendi yolsuz yurdunda kuşlar gibi uçmak ihtiyacındadır.
Yeryüzünde ruhları selamete ulaştıranların ilk hareketi putları devirmek olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kültür ve Medeniyet
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955519
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Bir asırdan beri memleketimizin başta gelen derdi medeniyet meselesidir. Geçmişte büyüklüğü dünyaca bilinen Türk milletinin medeni varlığa sahip olmadığını önce Batı'yı tanıyanlar ortaya attı. Tanzimatla başlayan Batı münasebetleri, birçok nesillerin gözünü kamaştırdı. Aydınlar, Batı'nın yükselişindeki sırrı aramaya koyuldular ve bu araştırmayı yaparken farkında olmadan kendi iç dünyalarını Batı'nın içinde buldular. Birbiri ardısıra birkaç nesil "Avrupa'ya benzemek için ne yapalım?", "Garplılaşma nasıl olmalı?" diye uzun zaman sayıkladılar. O nesilleri Batı taklitçiliğine, hem de ruhları duymadan sürükleyen kuvvet, başlangıç noktasında bağlandıkları aşağılık duygusu olmuştur. Bu duygunun kendi içimize aktıtığı zehir, bizi küçülttükçe küçülttü. Böyle bir içten yıkılış faciasının karşısına dikilen muhafazakar zümre, Batı taklitçiliğini protesto ederken sade taassubunu kullandı. Onlar için mesele, sadece Batı'ya benzememek davasıydı. Milli varlığımız hakkında bir fikirleri yoktu. Inkılapçılar, örflerle kıyafet değiştirmede kurtuluşumuzun sırrını aramak gibi gülünç bir davaya kendilerini kaptırırlarken, muhafazakarlar; eski hayat şekillerine sımsıkı bağlanmadı felah ümidi buldular. Her iki tarafın gafil olduğu şey, kendi milli kültürümüzü yoğurmanın lüzumlu oluşudur. Hakikatte, bin yıllık tarihimiz içinde ortaya konmuş olan Anadolu müslüman Türk kültürünü, örfleri, folkloru, edebiyatı ve güzel sanatlarıyle, tasavvufu ve tarikatlarının felsefesiyle, İslami ahlakıyle bir potada yoğurmak, davanın esasını teşkil ediyordu.

Kitabı okuyanlar 63 okur

 • Harun Demir
 • Fatih
 • Betül Duran
 • Ömer ATALAN
 • İndicavia
 • Murat Yetkin
 • Cansu
 • Hacer Taburdemir
 • Sevde
 • Mustafa Şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%12.5
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.5
Erkek
%58.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32 (8)
9
%36 (9)
8
%24 (6)
7
%4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%4 (1)
1
%0