İsyan Ahlakı

8,5/10  (27 Oy) · 
108 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.589 gösterim
... Eser, esas itibariyle "etik" veya "moral" adı verilen ahlak felsefesi üzerine yapılmış bir felsefi denemedir. Fakat muhteva bakımından zengin bir alt yapıya sahip olan bu çalışma, hedef olarak da "yeni bir ahlak felsefesi" koymak veya kurmak iddiası taşımaktadır, denilebilir. Bu çeviri canlı bir tartışma ve tenkit ortamına vesile olursa biz de mütevazi olarak yerimizi almaya hazırız...
(Önsöz)
 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9759955496
 • Orijinal Adı:
  Conformisme Et Revolte
 • Çeviri:
  Musa Doğan, Mustafa Kök
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Apateist 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Felsefe olmazsa Büyük Kitabı hakkıyla anlayamazsınız, sadece ezberlersiniz. Kuran Allah’ın kitabı, felsefe ise bizim onu anlayacak olan şahsiyetimizin örgüsüdür." derken ne kadar da haklıydı üstad.

Türkiye'nin aydın mütefekkirlerinden biri olan yazar, tevatür geleneğini eleştirerek islam toplumunun geri kalmasının müsebbibi olarak “ahlakın önüne geçen ritüelleri” görmektedir.

Allah’ın dinini anlamak adına felsefi düşüncenin tu kaka olarak algılandığı bir toplumda köklü bir reformun tesisinin insan doğamıza ait olan ‘sorgulamak’tan geçtiği tezini okuru ikna ederek ortaya koyuyor.

Hatice Aydın 
14 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bize göre selamet, tarih ve insanlıkla birlikte, tarihin ve insanlığın varoluş sebeplerini içinde bulacakları bir mutlak'a bağlanmaktan ibarettir. "

Nurettin Topçu'nun konformist ahlaka karşı çıktığı eser.Orijinal ismi conformisme et révolte .Topçu'nun Paris Sorbon üniversitesindeki doktora tezi.Açıkçası eseri hazmetmek için iyi bir felsefi altyapıya sahip olmak gerektiğini dusunuyorum. Yoksa okumak için okumak olarak adlandırılan ,anlamadan yalnızca yan yana gelmiş kelimeleri ve cümleleri goz gezdirmek olarak tabir edebileceğimiz okuma olacaktır.

Tayfun CANSIZ 
09 Tem 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Anlayabilmek için çok gayret gösterdim ama cümlelerden pek bir şey kavrayamadım. Bunun sebebi kendim miyim yoksa çevirinin kötü olması bilmiyorum. Üzülerek yarım bıraktım eğer okuyup da anlatılanı anlayan varsa bana yazarsa sevinirim.

Ali Osman Sarı 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yanlışa,namussuzluğa,şerefsizliğe,adaletsizliğe, haksızlığa, huzursuzluğa karşı koymanın sistematik adıdır isyan ahlakı. Ve bunun nasıl olması gerektiğinin, asilce bir duruşun temsilinin kitabıdır isyan ahlakı.

Sıtkı Öztürk 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Soru şu; hürriyetten isyana kadar katettiğimiz yol, bir ilerlemeyi mi gösteriyor yoksa sadece bir terimin yerine başka bir terimin mi konulmasıdır?

M. Beldek 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

5 defa okumaya giriştiğim, her seferinde yeterince kavrayamadığımı düşünerek yarıda bıraktığım ve altıncıda okuyabildiğim kitap .
Kitapta söz edilen filozof ve felsefelerinden az çok haberdar olmak gerek yoksa anlaşılması neredeyse imkansız . Tabi bunun yanında İslam Tasavvufundan da haberdar olmak gerek . Bu ikisinden biraz haberdar olmakla ve gayret etmekle kendini açacak bir kitap.

Ferdiyetçiliği ve Toplumculuğu ele alan , bir çıkış yolu arayan ve orta yolu gösteren ve aynı zamanda var oluş problemi yaşayanların okuması gerektiğine inandığım şaheser.

Regaip 
06 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Evrensel nizamın dışında gerçek ahlaklılık yoktur. Bilim,vatan,sanayi,devletin selameti,bunların hepsi de ahlaki bakımdan aynı derecede iyiliğe veya kötülüğe yol açabilirler. Hareketini evrensel ölçüye vurarak ve kendi hareketiyle evreni kucaklayarak orada kendi bilgisini araması,işte insanın ahlaki davranışı bu şekilde olmalıdır.

Kitaptan 186 Alıntı

Asiye-Melikşah 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşama sevincim dünya ile ilişkilerimi belirler.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 181)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 181)
Asiye-Melikşah 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi hakikatinin başkası tarafından bulunabileceğine sakın inanmayasın.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 178)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 178)
Asiye-Melikşah 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İman ile akıl arasındaki temel fark birinin yetindiği delillerle diğerinin yetinmek istememesi ve yetinememesidir.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 144)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 144)
Asiye-Melikşah 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Huzurun sebebi hakikatin bilgisinde mevcuttur.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 46 - dergah)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Sayfa 46 - dergah)