·
Okunma
·
Beğeni
·
14966
Gösterim
Adı:
Var Olmak
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
145
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955595
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Cemiyeti yoğuracak ruh, ne bir sihirbazın ruhudur; ne de Gordiyon´daki düğümün üzerine kılıcını indiren kahramanın ruhudur. O bir halaskarın zafer neşesiyle sarhoş ruhu olmadığı gibi kara kaplı, kaba cüsseli kitapların üzerine eğilen bilgiçlerin ruhu da değildir. Taklit mayası onu yuğuramayacağı gibi itham ve inkar mayası da onu yuğuramaz. O ruh bize kaybolan benliğimizi bulduracak. Bin nedametle nihayet anladık ki dünyada belki herşeyi bulmak kolay, kendini bulmak zormuş. Kendimizi nerede bulalım? Kendi dışımızda nereye koştuksa gurbette kaldık. Kendimize nasıl koşalım? Bize bir aydınlık, bir rehber lazım, diyorlar. Her tarafı, her zerresi rehber olan, her ciheti aydınlıkla dolu alemde tek aydınlık, bir rehber arıyoruz. Cemiyeti yoğuracak ruh, eski Asya´nın hikmetiyle Kur´an´daki ilhami kendinde birleştirdiği halde, Garb´ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

(Arka Kapak)
136 syf.
·Beğendi·9/10
Var olmak ölümden kaçamamaktır. Ebediliğe mahkum olmak var olmanla ilgilidir.
Sen artık yok olamazdın çünkü bir kere var olmuştun.


Asıl açlığı görememek kötü bir şeydi, doymak yemek yemek miydi? Yoksa... neydi doymak.

Yada siz yemek için mi yaşıyorsunuz yoksa yaşamak için mi yiyorsunuz?

En çok bilenler munasebeti insanlarla en çok olanlardır. Tüccarlar mesela

Her insan bir dünyadır. Ama herkesin gördügü bir dünya vardır.
O zaman insanda hangi haller olursa sende olması imkandı.

Bilmek çözmektir. Kainatın sırrını çözmektir. Bilmek bir yük, bir sorumluluktur.
Bilen bazen ölür ve her an dünyaya gelir.(ölmeden önce ölebilmek)

Bilen hakikatin her tonunu görür.
Ne mutlu bildim diyene, bilen arınmıştır
Bilen var olmuştur.

Aşk , koca bir sel gibi altındaki bütün yapıtları harp eder ve güzel şeyleri temaşa eder.
Aşık olan biri kini, garezi, öfkesi ve kötü olan her şeyi aşk sayesinde alıp götürür
O aşk seline kapılıp arınmıştır artık.
Aşk, insandaki manevi kötülüklerin süpürgesidir.

Bir gülün dikeni kötü bir şeyken, gül o dikenin kötülüğünü kendi güzelliğinin seli altında kaybedip yok eder...

Ölüm bir kıvılcımın yanıp sönmesi gibiydi.
Var olan ölümle yok olmuyor
Ölumle, ebediliğe kapınız açılmış oluyor.


Allah bizi affetmek için yarattı

Hür ve kuvvetli olan insan yırtıcı olan değil, yaratıcı olan insandır.
O artık aleme güneş misali bir varliktır.


Kalbi olanin dili, dili olanın kalbi yoktur(Yahya kemal)


Nefis içimizde ebedileşmiştir. Ona eşit şekilde davranmak lazim ki azmasin .
Onu içinizde uysallaştırin, onu uyandırmayin , önune büyuk setler çekmeyin ki patlamasin
Onu aliştıra alıştıra yok edin.


Saygilar
136 syf.
·25 günde·10/10
Okuduğum ilk Nurettin Topçu kitabı olmasıyla birlikte daha sonra okuyacağım yazarlar arasına girdiğini söyleyebilirim. Neredeyse her sayfa altını çizdiğim cümleler içeren bir kitap.
Kitap iki bölümden oluşuyor: Düşünceler ve Duyuşlar.
Birinci bölüm Düşünceler Var olmak ile başlıyor. "Var olmak, düşünmek ve hareket etmektir." Peki neyi düşünüp nasıl hareket etmeliyiz diye soruyoruz. Bize cevabı en güzel şekilde veriyor Nurettin Topçu "Gerçek düşünüş, varlığımızın her adımda karşılaştığı muammaları kainatın bütününe sorarak, oradan da sonsuzluğa duyurarak onlardan cevap almaktır." Burada insanın sürekli bir sorgulama halinde olması yani hareket halinde olması gerekiyor, hakikate ulaşma adına. Ve birinci bölüme Dua ile son veriyor "O, en güzel ruhların dilidir."
İkinci bölüm olan Duyuşlar bölümü ise insanın ruhuna hitap ediyor genel anlamda. Kendimizi nerede arayacağımızı ve nerede bulacağımızı söylüyor. "Ben seni uzaklarda ararken sen kendi evimde idin!" Sonra bize gideceğimiz yolu gösteriyor. "Yolumuz zalim kardeşlerimize merhamet yoludur." Yine bizlere her şeyi kaybettiğimizi sandığımız zamanlarda aslında bunun yeni bir başlangıç olduğunu hatırlatarak yüreklerimize ferahlık veriyor. Ve son olarak "Kalpler kırılmak için yaratılmıştır." derken bu kırılmış kalbin bizi Rabb'e yakınlaştırdığını söyleyerek bizdeki hüznü sevince dönüştürüyor.
Kitaba damlalar bölümü ile son veriyor Nurettin Topçu ve bunlar öyle güzel damlalar ki yazıp duvara asmak her daim okuyup üzerine düşünmek gerek.
"İnsan üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: hakîkatın, hayrın, güzelliğin."
"Üç hâkimin hükmünde hatâ aranmaz: kalbin, kaderin, ölümün."
"Üç şey saadetin sırrıdır: tevâzu, kanaat ve ölümün eşiğinde sık sık dinlenme zevki."
"Üç şeyin hududunda durmasını bilmelidir: isteklerin, aklın, hayatın."
"Duygunun üç dünyası vardır: sanatın, rüyanın ve sevdanın."

Velhasıl son derece düşündürücü ve güzel bir kitap muhakkak okunması gerekiyor. Var olmak için...
145 syf.
Kitaba geçmeden önce yazarı tanımanın daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Tanımak derken, eğitimi doğum yılı gibi bilgileri öğrenmeyi kastetmiyorum, onun düşünce dünyasında hangi konumda olduğunu bilmek önemli. Necip Fazıl'ın "Büyük Doğu" fikriyatını, Sezai Karakoç'un "Diriliş" fikriyatını bilen, Nurettin Topçu'nun "Hareket" fikriyatını anlamakta güçlük çekmeyecektir.Bu üç yazarı aynı minvalde görebiliriz.
Kitaba gelirsek, belirli bir okuma pratiği olmayan, en azından düşünce yazıları üzerine, bu kitabı okurken biraz zorlanacaktır.(5 yıl önce ilk okuyușumda zorlandığım için gönül rahatlığıyla yapılmış bir tespittir kendisi) Ancak bu pratiğe sahipseniz kitap oldukça anlamlı ve insanın ruhuna dokunan, iç dünyasına fazlaca dönmek zorunda bırakan bir kitap. Ve bana kalırsa kitapta geçen, bizde gizlenmis bir Allah sesi var, ona kalp diyoruz, sözü bu kitabın menbâıdır.
%26 (35/136)
·Puan vermedi
Dostun neden aşırı menfaatçıdır? Midesi iyi hazım ettiğinden. Delikanlı neden zevke düşkündür? Asabi sistemin canlılığından. İhtiyar neden merhametlidir? Merhamete muhtaç olduğundan. Beriki niçin zalimdir? Zulüm görmek için içi gıçıklandığından..
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabi elinize ilk aldiginizda Nurettin Topçu "Var Olmak, düşünmek ve hareket etmek demektir. ” diyerek ilk sözüyle karsiliyor sizi. Daha sonra anlatıyor varolmak nedir diye. Ve kitabın içeriği adıyla kalmıyor. Sn. Topçu farklı konuları da kalemine almış.
Okurken her sayfadaki her cümle benim için önemliydi. Her cumlenin altinizi cizmek istedim çünkü hayatımda ilk defa her satrini okurken etkilendigim bir kitap oldu Varolmak.
Henüz Kitaplığımda yok ama kısa sürede alıp ara ara bazı bölümleri okumayı düşünüyorum. Çünkü biliyorum ki böylesine anlamlı cümleleri okumaya ihtiyacım var. Ve eğer sizin de böyle bir ihtiyacınız varsa kısa sürede Varolmak'la tanışmanizi isterim.
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. :)
145 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Nurettin Topçu, Türk İslam Felsefesinin önemli isimlerinden, yazar, akademisyen ve fikir adamı.

Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamak için tezini verdiğinde bu üniversitede felsefe doktorası veren ilk Türk öğrenci olur. Birincilikle bitirir ve üniversite geleneğine göre iki ödülden birini seçmeye hak kazanır. Bir altın saat ya da Amerika’ya seyahat. Topçu bunları geri çevirir ve üniversitenin giriş ve çıkış kulelerinden 24 saat boyunca Türk Bayrağı’nın dalgalanmasını ister ve isteği yerine getirilir...

Siz sebep olmuşcasına gururlandınız öyle değil mi

Nurettin Topçu’yu yakından tanımak ve felsefesini anlayabilmek için bir yerden başlamam gerekiyordu ve Var Olmak kitabı ile başladım. Hakkında birçok şey okumuş olmama rağmen okurken zorlandığımı kabul etmeliyim. Bu sebeple Nurettin Toçu’nun biyografisini yazan Emin Işık kaleminden “Nurettin Topçu Çağdaş Bir Dervişin Dünyası” isimli kitabı okuyup bu fikir adamının görüşlerini incelemeye o şekilde devam etmeye karar verdim.

Kitaba geçelim. Dili ağırdı. Biraz da eski Türkçe kelimelere çokça yer verilmesinden kaynaklanıyordu. Günümüz Türkçesi ile okumuş olmak eminim ki kitabı daha anlaşılır kılardı.

Kitap Topçu’nun çeşitli tarihlerde kaleme aldığı gazete yazılarından denemelerinden oluşuyor ve Düşünceler ve Duyuşlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Var olmak, bilmek, inanmak, affediliş, hürriyet, ölüm sırrı, benlik psikolojisi, cemiyet, çocuklar, namus, Allah’a giden yol, hakikat yolu gibi türlü psikolojik ve sosyolojik konularda fikirlerini açıklıkla yazmış ve yer yer hem bireysel hem de toplumsal ders çıkarabileceğimiz cesur tespitlerde bulunmuş.

Biyografisini okuduktan sonta tekrar gözden geçireceğim bu kitabını, sonra da Topçu okumaya devam edeceğim. Bir kitap ile bırakılmayacak derin bir kişilik çünkü.
Selam ve dua ile
145 syf.
Bir kitap düşünün...
Her sayfasında kesinlikle altını çizmeliyim dediğin satırlar var.

Bu Nurettin Topçu'nun okuduğum ikinci kitabıydı. Bundan önce Türkiye'nin Maarif Davası 'nı okumuştum.

Kitap sizinle konuşuyor resmen. Sorular soruyor, sorular sormaniza vesile oluyor, kafanızı açıyor.
Tüm çizdiğim satırları paylaşmak isterdim ama o kadar çok ki 🤭
Muhakkak okuyunuz.

"Var olmak, istemek ve sevmektir."

Rastgele bir sayfa açtım oradan altını çizdiğim yeri yazıyorum.

Gerçek zafer, gerçek saadet, sana zulmedenleri, seni affetmeyenleri bile affedebilmektir.

Okuyun, tamam mı?
145 syf.
·Beğendi·10/10
Formasyonun bana kattığı en büyük değer: Nurettin Topçu.
Türk islam felsefesinin önemli bir ismi olması sebebiyle ilgimi çekti; bir hocanın önerisiydi. Kitap okunmalı çünkü her sayfası ayrı bir mânâ.
Düşünce dünyasını çok seviyorum, Nurettin Topçu'nun.
Sürekli aynı ideolojiye sahip yazarların kitaplarını okurken bu kitabı okumak bana farklı bir pencere açtı.
Güzel, akıllıca bir bakış açısı.

Kesinlikle tavsiyemdir.
Nurettin Topçu okumalarına devam. edeceğim.
145 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Nurettin Topçu uzun zamandır okumak istediğim bir isimdi, şükür nasip oldu. Kitapla ilgili güzel yorumlar okumuştum, ama bu kadar mükemmel olduğunu tahmin etmemiştim. Bir solukta okudum Tek kelime ile muhteşem. Neredeyse bütün sayfalardan notlar aldım, o kadar Bilgi dolu ki, insan olmayı, insan kalmayı, öğretiyor size ışık tutuyor. Nurettin Topçu'nun diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.

"Yalnız aşk yoluyla Allah'a ulaşılır" diyor yazar Allah'a aşkın, maneviyatın güzelliklerine çok güzel değinmiş. Nurettin Topçu... Rabbim ebeden razı olsun. Kitaptan şu sözlerle bitirmek istiyorum;

"Bırak, bin defa kalbin kırılsın. Bin kere Mi'raç'dan düşüp yuvarlan. Yine de usanmadan o kapıyı zorlayacaksın. Ancak fâni varlıkla ve fâni kuvvetlerle rahmet kapısı zorlanmaz. Bir kere de fenâdan sıyrıl; râhmet kapısını öyle zorla. Daha beş karış yükselmeden düşüp yere serilenlerin sefâletine bir baksana. Kimi duyularının hizasından yukarı tırmanmıyor. Kimi de inkâr denizinde tapacak put arıyor. Kimi anarşist, kimi komünist. Hiçbiri sonsuzluğun tadını bir kuru lokmada tatmamış.

Rahmet öyle bir Ummandır ki dolmak için bizden bir damlacık ister. Ona kendinden bir damla su vermezsen ebediyyen mahrum kalırsın.
136 syf.
“Var Olmak, düşünmek ve hareket etmek demektir. ” diyerek ilk sözünü söyler yazar. Ve devam eder,
 ” Var Olmak, istemek ve sevmektir.”

Var olmanın, varlığımızın anlam kazanmasının düşünmek, istemek ve hareket etmek ile mana bulduğunu belirten yazar, bu üç dinamik üzerinde; bu dünya ve bu dünya sonrası yolculuk için adeta bir mihmandarlık yapıyor bu kitapta.

Neredeyse üç cümleden ikisinin altını çizdiğim,ruha,gönle,imana ve aksiyona;teoriğe ve pratiğe dair enfes ifadeler içeren müthiş bir eser.

İçeriğe gelince;Düşünceler ve Duyuşlar olmak üzere iki bölümden oluşan kitap ilk bölümde insanın düşünce dünyasına değinirken; ikinci bölümde daha çok insanın ruhuna seslenen yazılardan oluşuyor.

Okuyun,okutturun ve başucu kitabınız yapıp,altını çizdiğiniz her satırla tekrar sohbete koyulun.
145 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve beklentimi karşıladığını düşünüyorum. Kitap iki bölümden oluşuyor; düşünceler ve duyuşlar olmak üzere ki ben ilk bölümü çok daha fazla sevdim. Kitabın hepsi bir bütün halinde yazılardan oluşmuyor. Toplamda 33 yazı var ve her yazının kendine göre bir derinliği var. Bazı yazılar tekrar tekrar okumalık, altını çizdiğim çok yer oldu.
Kitap yüzde yüz anlaşılır değil, bazı yerleri anlamak için tekrar tekrar paragrafa döndüğüm oldu ama içine girince alışıyorsunuz. Alakası olmadığını düşünenler olabilir ama Şeriati okuyor gibi hissettim bazı yazılarda. Kitabı beğendim ve 145 sayfa değil de çok daha fazlasını okuyor gibi hissettim. Son yazı o kadar güzeldi ki 'Damlalar' diye internette bulursunuz muhtemelen.
*Son olarak yayınevi neden 'herşey' kelimesini ayrı yazmadı bilmiyorum ama kitap okurkenki süreçte gözüme batan tek kusur buydu. Onun dışında bence Nurettin Topçu'yla bu kitapla olmasa bile herhangi bir kitabından tanışın. Ben şahsım adına mutlu oldum, sizin de öyle olmanız duasıyla. :))
145 syf.
Ergenlik yıllarımız hep "hır-gür" içinde geçti. Fikir dünyamızın temellerini o zamanlar atamadık. Hep birileriyle, bir şeylerle kavgalıydık. Ailemizle, çevremizle, hatta kendimizle kavgalıydık. Bilemedik. Keşke o yıllarda okusaymışım Topçu'yu, Meriç'i ve diğerlerini. Hiçbir kazanımım olmasa bile kendimle barışır, düşün dünyamın temelini atardım. Geç kaldım.

Neredeyse her sayfasında altını çizdiğim cümleleri içeren Nurettin Topçu Bey’in okuduğum ilk kitabı "Var Olmak". İki güzel bölümden oluşuyor. Son sayfalara doğru biraz tekrara düşüyormuş gibi oluyor ama zararı yok. Yer yer tasavvuf bahçelerinde okuru hissettirmeden dolaştırıyor Topçu. Yer yer de köpürüyor duyarsızlıklara. Wilde'den, Dostoyevski'den ve daha nicelerinden örnekler getiriyor dimağlarımıza.

İnceleme yapan bir şahıs; "Okumazsanız çok bir şey kaybetmezsiniz" demiş. Kaybedersin, hem de çok şey kaybedersin. Evveliyat okuyarak neyi kaybetmediğinizi kendiniz müşahede edersiniz. Okursanız belki kazanır, hiç olmazsa dünyaya bakışınız değişir.

Süslü cümleler kurmaktan özellikle kaçınıyorum. Övmek, yermek için değil bu inceleme. Hakikati bulmak, anlamak için. Hakikati, düşünmeyi, aksiyon halinde olmayı sevenler, görev bilendir için, haddim olmayarak:

Tavsiye ederim. İyi okumalar.
Âlem, üç şeyin mecmuundan ibarettir: Varlık, düşünce ve hareket.

Bunların hepsini kendinde toplayan insan, üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: Hakikatın, hayrın ve güzelliğin.

İnsan ruhunda bu üç şeye götüren üç yeti vardır: Zeka, duygu ve irade.

Zeka üç yerde kullanılır: Kazanmada, hilede, ilimde.

Duygunun üç dünyası vardır: Sanat, rüya ve sevda.

İrade, üç âleme sığınma kudretidir: Hemcinsine, kendi samimiyetine ve Allah’a.

Bu üç yetinin birlikte ve ahenkli olarak barındığı kalp, üç şeyin mahfazasıdır: Aşkın, ümidin ve imanın.

Üç şeyi sevmeyen ruh, ölü odaları gibi karanlıktır: Çocuğu, tabiatı ve zalimle kavîden başkasına itaati.

Üç kişiye acıyınız: Zenginlikten sonra fakir düşene, şerefli iken zelîl olana, cahiller arasında kalan âlime.

Üç nesneden her yerde kaçmalıyız: Yersiz şiddetten, açlık bırakmayan tatminden, kendimize çevrilmeyen tehditten.

Üç kişiden korkunuz: Merhametsizden, müraîden, mürtekipten.

Üç musibetten uzaklaşınız: Zulümden, zelzeleden, ‘bilirim’ iddiasında olan cahilden.

Üç kişiye el uzatınız: Hastaya, garibe, muhitinde anlaşılmayan bedbahta (bu yüzden kalabalığın arasında yalnız yaşayana.)

Üç türlü davranış kaba ve sahtedir: Kendini belli eden sanat, nümayişçi ahlak, kendine güvenen dindarlık.

Nurettin TopçuÜç şey saadetin sırrıdır: Tevazu, kanaat ve ölümün eşiğinde sık sık dinlenme zevki.

Dünya üç şeyle Cennet olur: Elden, dilden ve gönülden vermekle; Allah’ın kullarını ta’n etmeyip affetmekle; zalime zulmetmeyip hidayet yolunu göstermekle.

Üç kişi karanlıkta kalmıştır: Aşkından çok talâkatını kullanan, imanını iddia yapan, aklın meyvasından lezzet almayan.

Üç hâkimin hükmünde hata aranmaz: Kalbin, kaderin, ölümün.

Üç yerde insan kendini tanır: Tövbede, zalimin kahrı altında, son nefesinde.

Hayatın manası üç yerde hakkıyla anlaşılır: Aşk ile birleşen ümidde, vecd ile yapılan ibadette, yeri yurdu unutturan seyahatte.

Gözyaşının üç yerde lezzetine doyulmaz: Vuslatta, mağfirette, merhamette.

Üç yerde insan Allah ile sohbettedir: Kalabalıktan incinmeyen yalnızlıkta, bir ümidsizin yüzünü ümidle güldürdüğü yerde, zalimin zulmü kendinden şükür taşırdığı anda.

İnsanlar içinde kendini bilenler şu üç kişidir: Rüzgârı bile incitmeyenler, kendi adlarını söylemekten utananlar, Allah’ın emaneti olan insanlara katı katı gözlerle bakmayanlar.

Üç türlü insan Allah’tan uzaktır: Rahatlarını hesaplayarak hizmetten kaçanlar (hizmet ehli olmayanlar), duygulu olduklarını ileri sürüp de sefalet sahnelerinden uzak duranlar, sefil ruhlarda feyz arayanlar.

Üç türlü insan Allah’ı göreceğinden müjdelenmiştir: Saf kalpler, gecenin karanlığında güneşi bulanlar, ölümü, hayatta iken, bütün hareketleriyle birleştirmiş olanlar.

Üç şeyin hududunda durmasını bilmelidir: İsteklerin, aklın, hayatın.

Üç şeyden ayrılınca diğer üç şeye geçmede acele etmelidir: İnsanlardan ayrılınca ibadete, hareketten çıkınca huzura, dünyaya vedalaşınca uhraya.
Gözyaşları duadır,
Gözyaşları şükrandır,
Gözyaşları ummandır,
Gözyaşları ilhamdır,
Gözyaşları Rabb'in lisanıdır.
Nurettin Topçu
Sayfa 122 - DERGAH
Her şeyden şüphe edilir, kalpten şüphe edilmez. Her şeyi kırmak caiz olur, kalp kırmak cinayettir. Fetihlerin en güzeli, kalplerin fethidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Var Olmak
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
145
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955595
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Cemiyeti yoğuracak ruh, ne bir sihirbazın ruhudur; ne de Gordiyon´daki düğümün üzerine kılıcını indiren kahramanın ruhudur. O bir halaskarın zafer neşesiyle sarhoş ruhu olmadığı gibi kara kaplı, kaba cüsseli kitapların üzerine eğilen bilgiçlerin ruhu da değildir. Taklit mayası onu yuğuramayacağı gibi itham ve inkar mayası da onu yuğuramaz. O ruh bize kaybolan benliğimizi bulduracak. Bin nedametle nihayet anladık ki dünyada belki herşeyi bulmak kolay, kendini bulmak zormuş. Kendimizi nerede bulalım? Kendi dışımızda nereye koştuksa gurbette kaldık. Kendimize nasıl koşalım? Bize bir aydınlık, bir rehber lazım, diyorlar. Her tarafı, her zerresi rehber olan, her ciheti aydınlıkla dolu alemde tek aydınlık, bir rehber arıyoruz. Cemiyeti yoğuracak ruh, eski Asya´nın hikmetiyle Kur´an´daki ilhami kendinde birleştirdiği halde, Garb´ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.466 okur

  • Edanur saklar
  • Ayşe Demir
  • Onur Tekin
  • Sadecebirkul
  • leyan
  • Vet.Kâmil ANŞİN
  • Semiha
  • Mehmet Kaya
  • Sevil
  • Uğur ERTEN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%22
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.4
Erkek
%39.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.8 (234)
9
%24.8 (104)
8
%11.2 (47)
7
%4.3 (18)
6
%1.9 (8)
5
%1 (4)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0.7 (3)

Kitabın sıralamaları