Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Edebiyatçı Şair

Edebiyatçı Şair
@edebiyatcisair
Sıkı Okur
Sanatın varlık sebebi, ‘ruhu kurtarmaktır.’
Reklam
Her şiir, bir başka âleme açılmış penceredir. ~Edgar Poe~
Sanatkâr, başka bir âleme mensuptur. O, bir bakıma, sıradan hassasiyete sahip insana yabancı duyumlarla oynar. Hiçbir menfaat fikri, onun duygularının mutlak saflığı ile bağdaşmaz; “Hakiki sanat, kesinlikle menfaat dışıdır. Ve esas itibariyle sanat, sanat içindir.”

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Eski medeniyetler hep aynı tarzda yıkılmışlardır: Hep yabancı müdahalelerle yıkılan Mısır, Mezopotamya ve Grek medeniyetlerinin yıkılış sebebi, bu medeniyetleri kuranların “vicdanlarındaki sorumluluk duygusunun yok olmasıdır.”
İnsan, sadece kendi esirliğinden mustarip değildir; o herkesin esirliğinden ıstırap duyar.
Reklam
Her tatmin ardında çaresiz bir pişmanlık bırakır. Şehvet hayatının aşırı kullanılmasından devâsız bir keder doğar.
… edebî mutluluk ruh huzurunda, mükemmel bir sükûnette bulunur.
Bilge kişinin daha fazla ruhî hürriyete sahip olmasının sebebi, hareketlerinin zorunluluğu hakkında diğer insanlara nispetle daha açık bilgiye sahip olmasıdır. O, böylesine hür olduğu için, ruhunda cahilin bilmediği bir huzur vardır. Huzurun sebebi, Hakikat’in bilgisinde mevcuttur.
Her fikir, hiçbir sun'i yolla kendisinden ayrılması mümkün olmayan bir tasdik ihtiva eder. Her fikir bir tasdikler yığınıdır.
Reklam
Ahlâkı davranış, kendi bilgisini tayin eder.İyinin gerçekleşmesini belirleyen şey, iyilik fikri değildir. Sırf fikir olarak vazife fikri, insanı harekete geçirmek için yetersizdir.
Sokrates, "iyiliğin bilgisi zorunlu olarak onun uygulanmasını da birlikte getirir" diyordu, "kötülük bir bilgisizliktir, hiçkimse bilerek kötülük etmez."
Âlimin buluşu insanlığa kötülük getirebilir; namuslu adam mevcut nizamı takip etmekten ve ödevini yapmaktan iftihar ederken aslında bu nizam ve bu ödevin insanlığın bir kısmına düşman olarak kendi menfaatleri yolunda hareket eden bazı fertlerin eliyle kurulmuş ve konulmuş olması mümkündür.
Ruhi hayat bir hareket iradesinden doğar ve doğduktan sonra da bu iradeyi aydınlatır.
2.725 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.