Turgut Uyar

Turgut Uyar

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.8
6,5bin Kişi
okuyor-dolu
32,6bin
Okunma
v3_begen_dolu
6,5bin
Beğeni
goz
109bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Ahmet Turgut Uyar
Unvan
Yazar, Çevirmen
Doğum
Ankara, Türkiye, 4 Ağustos 1927
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 22 Ağustos 1985
Yaşamı
İstanbuldaki ilköğreniminden sonra, Konya Askeri Okulu, Işıklar Askeri Hava Lisesi ve Askeri Memurlar Okulunu bitirip Posof, Terme ve Ankarada personel subayı olarak görev yaptı. İlk evliliği annesinin isteği ile oldu. 18 yaşında baba olan Uyar ilk eşinden olma 3 çocuğunu memurluk yaptığı yerlerde büyüttü. 1958'de askerlikten ayrılarak Türkiye Selüloz ve Kağıt Sanayisinin Ankara şubesinde çalışmaya başladı. 1966 yılında eşinden ayrılıp İstanbul'a yerleştiğinde o dönem Cemal Süreya ile ilişkisi bitme aşamasında olan Tomris Uyar ile şiir üzerine mektuplaşmaya başlarlar. Bu mektuplaşmalar evlilikle sonuçlanır. Tomris Uyar ile evliliklerinden bir erkek çocukları olur. Hece ölçüsüyle yazdığı ve toplumsal konuları işleyen ilk iki kitabı Arz-ı Hal (1949) ve Türkiyem (1952)'den sonra, Dünyanın En Güzel Arabistanıyla bireyin iç dünyasına yönelerek yalnızlığın ve çıkışsızlığın peşinde olmuştur. Tütünler Islak (1962) ve Her Pazartesi (1968) de koruduğu bu çizgiyi, Divan (1970)' la geleneksel şiirin kalıplarına, Toplandılar (1974) ve Kayayı Delen İncir (1982)' le söz konusu dönemde yaşanan sınıfsal mücadelenin yansımalarına yerini bırakmıştır.
725 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Büyük Saat - Turgut UYAR (Mış Gibi Yapmak!)
Bu incelemeyi okuyun çünkü ağır incittiniz yüreğimi! Bir kitaba başlamadan önce o kitabı okuyanların düşüncelerini merak eder, kitabın sayfasına girer bakarım. Nitekim bu kitap için de öyle yaptım. Öyle güzel düşünce ve alıntılar vardı ki hemen okumaya başladım eseri. Ama o da ne! Okuduktan sonra fark ettim ki kitaba ait diye paylaşılan alıntılar içinde kitapta olmayanlar da var! Tam da bu uygulamadan ayrılmak yönünde düşüncelere bürünmüşken buna tuz biber ekmek neden! İnsanlar neden gerçekten okumak yerine "mış gibi" yapar ki! Bazen kadınlar "DM kullanmıyorum" vs yazıyor profiline. O kadar hak veriyorum ki... Maalesef uygulamada okumak yerine "mış gibi" yapan insanlar da var. Ve üstelik uygulamanın popülerliği arttıkça onların da sayısı artıyor. Esere gelecek olursak... Aslında dün bitirdim ama saydığım nedenlerin verdiği kızgınlıktan dolayı bugün inceleme fırsatı bulabildim. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Öyle dizeler var ki gözünüz yaşarana kadar bırakamıyorsunuz elinizden. "Zamansız gelme, elim kolum dağınıksa sarılamam." (s. 127) Turgut Uyar büyük, şiirin farklı biçimleriyle yazabilen bir şair. Elini hangi biçime attıysa da bir başarı sağlamış diye düşünüyorum. Daha önce münacaat ve naat yazdığını dahi bilmiyordum kendi adıma. Konu çeşitliliği var, ölüm bu konular arasında öne çıkıyor. Türkiye, ülkenin güzellikleri, Atatürk, yalnızlık, sevda ağırlıklı olarak ele alınmış diyebilirim. Bazı şiirleri anlamak hayli zor. Ama şairin İkinci Yenicilerden biri olduğunu düşünürsek bunu olağan karşılamak gerek. Bütün Şiirleri başlığı altında basılmış eser. Dolayısıyla okurken şairin hayatı ve şiirlerindeki evreleri görmeniz mümkün. Toplumsal meseleler yanında yalnızlık, insanın içine düştüğü çıkmaz, derinlemesine yer alan iç dünya... Okurken dış dünyadan kopuyor, kitabın dünyasına giriyor ve kitap bitene kadar o dünyadan çıkamıyorsunuz. Hele ki bazı cümleleri uzun süre unutmak oldukça zor: "Hangi cebini karıştırsan yalnızlık." (s. 21) Şöyle okunursa da keyif alınır diye düşünüyorum: Her gece başucunuzda, yatmadan bir iki doz... Ama benim gibi elinizden bırakamaz, iftarda suya hasret kalmış gibi bir defada bitirirseniz de hiç şaşırmam. Gazi Paşa'ya yazdığı ağıta başlarken "Sana ağıt değil, destan yaraşır." demiş. Senin gibi şaire de asırlarca okunmak yaraşır! "Çocuk idim bilemedim kadrini Şimdi ben ağlamayım da kimler ağlasın." (s. 85) Keyifle okunması dileğiyle. Paylaşarak daha çok kişinin okumasına vesile olabilirsiniz.
kamera
Büyük Saat
yildiz
8.8/10 · 5,1bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
Herkese merhaba. İncelemeye öncelikle kitabın isminden başlamak istiyorum. Dünyanın en güzel Arabistanı, Turgut Uyar’ın hayalinde kurduğu dünyaya verdiği addır. Göğe Bakma Durağı kitabındaki birçok şiir Dünyanın En Güzel Arabistan’ında da vardır ancak bu kitaptaki bazı şiirler imgeli anlatıma sahipken bazıları anlaşılabilir etkiye sahiptir. Kitabı birçok sayfadan araştırmaya çalışsam da çok kısıtlı bir bilgi var maalesef. Ben de edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlere aktarmak istiyorum. “Dünyanın En Güzel Arabistan’ı” basımı durdurulduktan 57 yıl sonra ikinci basımıyla (Haziran 2021) biz okurların karşısına çıkıyor. “Adamlar kadınlarını alıp Arabistana götürürlerdi, Dünyanın en güzel Arabistanı’na…” buradaki ‘Arabistan’ imgesi bireyin iç dünyasını, yalnızlığını temsil eder. Bu kitapta gündelik yaşantıda çevreyle iletişimsizliğin, mahalle baskısının ve kurulu düzenin dayanılmaz ağırlığı iğneleyici şekilde sayfalara dökülür. Kurtarıcı niteliğinde bir başkaldırı adeta… Şiirler bir yerden sonra öykü havası veriyor ve bunun hiç rahatsız edici olduğunu düşünmüyorum. Aksine okumayı ve anlamayı kolaylaştırıyor denebilir. Şiir okumayı sevmeyenler bu kitaba bir şans vermeli. Keyifli okumalar.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;