Büyük Saat (Bütün Şiirleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
16117
Gösterim
Adı:
Büyük Saat
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
725
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803376
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İkinci Yeni hareketinin Edip Cansever ve Cemal Süreya ile birlikte önde gelen şairlerinden Turgut Uyar, çok uzun bir aradan sonra ilk kez bütün şiirleri içeren bir kitapla okurlarının karşısında. Arz-ı Hal, Türkiyem, Dünyanın En Güzel Arabistanı, Tütünler Islak, Her Pazartesi, Divan, Toplandılar, Kayayı Delen İncir ve Dün Yok mu kitaplarının yanı sıra dergilerde kalan son şiirleri ve önceki baskılardan unutulmaları ya da şair tarafından elenmeleri nedeniyle kitaplarına girmemiş şiirleriyle, kaçırılmayacak bir yapıt.
644 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Galiba sizi de bıktırdım alıntılarımla. Turgut Uyar'ı zaten çok severdim ama bu şiir kitabını okuyunca onu daha da çok sevdim ve yakından tanıdım. Umutsuzluğun şairi, aşk adamı, güzel insan...
Ve incelemeye hayatı ile devam etmek istiyorum.

"Türk şiirin bu büyük ismi 4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da, altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi."

Babası aynı zamanda hattattır. Ankara’nın Latin alfabesiyle yazılan ilk sokak levhalarını babası yazmıştır.

Ancak babasının görev icabı kendilerinden ayrı olması ve ardından gelen ölümü Turgut Uyar'ı derinden etkiler. Babasının ölümünün ardından aile İstanbul'a, Edirnekapı’ya gider. Hüzün o vakitten itibaren yakalayacaktır Turgut Uyar'ı.

Bu durumdan kendisi de şu şekilde dem vurur:

"Hüzünlü bir çocuktum. Nedense hep ağlamaya hazır. Ağabeyim bana sataştıkça annem 'Yapma oğlum' derdi ona, 'O içli bir çocuk…' "


"Lisenin ardından Askerî Memurlar Okulu’nu bitirir Turgut uyar. Genç bir askerî memur olarak Anadolu’yu dolaşmaya başlar. Askerlik mesleği ise ne karakterine ne de dünya görüşüne uygun değildir."
Yıllar sonra Federico Garcia Lorca için yazdığı şiirde şöyle belirtecektir bu durumu:

"Ah işte herşey orda...
Ben severim omuzlarımı bir gün
Sırmaları, apoletleri olmasa da."


"Henüz Askerî Memurlar Okulu’nda öğrenciyken 1947’de Yezdan Şener ile evlenmiştir."

"Daha sonra çoğumuzun bildiği büyük aşk başlar: Turgut ve Tomris..."
Turgut Uyar 1966 yılında eşinden ayrılıp İstanbul'a yerleşir. O dönemde Cemal Süreya ile ilişkisi bitme aşamasında olan Tomris Uyar ile şiir üzerine mektuplaşmaya başlarlar. Ve 1969'da Turgut ile Tomris evlenir.

Tomris Uyar şöyle anlatıyor büyük aşkı, iyi şâir Turgut Uyar'ı:

Çok yakışıklı, çok zeki, çok duyarlı bir insandı. Belki bana göre aşırı ciddiydi. Tipik edebiyatçı özelliği taşıyan, kendi içine kapalı, dışarısıyla fazla alışverişi olmayan, şiiriyle mutlu biriydi. Ben öyle değilim. Denizi de severim, dolaşmayı da… Daha canlı, daha hareketli olmayı isterim. Belki bu bakımdan pek uyuşmuyoruz.”

“Hep çok kıskançtı (... ) Turgut Uyar’la geçirdiğimiz bazı hırgürlü geceleri şimdi olsa kaldıramayacağımı biliyorum ama bütün güçlüklerine karşın fırtınalı bir aşkı, yavan, düz-ayak bir ilişkiye hâlâ yeğlediğimin de bilincindeyim.”

"Turgut Uyar, ilk ödülünü Arz-ı-Hal şiiriyle kazanmıştır."

"Turgut Uyar'ın ilk şiirlerinde Garip akımının etkileri hissedilse de, Ece Ayhan, Cemal Süreya ve Edip Cansever’le birlikte İkinci Yeni akımının en önemli temsilcilerinden biridir."

Turgut Uyar, hayatı boyunca 9 şiir kitabı yayımladı.

Şiirin bu büyük ve hüzünlü şâiri 22 Ağustos 1985’te yaşama veda etti.

Artık aşık olduğum bir adam var. Tomris seni kıskanıyorum...
İnceleme daha çok Turgut amcam üzerine oldu. Bütün şiirleri neredeyse bu kitapta, okuyun ama sakın aşık olmayın sevgilime.

Sanırım senin üzerine başka şiir kitabı okuyamayacağım...
Derinden vurdun be amcam. Hem amca diyorum hem de aşığım neyse :D
725 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şiirdeki eksiklerimi tamamlamaya çalıştığım bir dönemde düzenlenmiş olan etkinlik dolayısıyla ( #40075031) tercih ettim, 2. Yeni akımının önde gelen şairlerinden Turgut Uyar’ı. Şiir kitabı incelemek başlı başına zorlu bir alan. Şair başka yazar, biz başka anlarız, paylaşımı okuyan başka anlar. Yine de bu dikenli yolculuğa Papatya ya teşekkürlerimle başlamak isterim.

Benim gibi düşünen okurlar var mı bilemiyorum. Ama deneme, roman, öykü gibi eserler söz konusu olduğunda beğenilen bir yazarı okuduğumda çok defa diğer okurlarla benzer görüşleri paylaşıyorum. Ne var ki, konu şiir olduğunda çok tavsiye edilen bir kitabı okuyorum, fakat bana hiçbir şey ifade etmediğini görüyorum. Beğenmediğim şiir kitaplarından bahsederek burayı bir kavga alanına çevirmek istemem. Ama bir şairin ideolojisi ve dünya görüşü ne olursa olsun, şiirsel anlatım konusunda kelimelerle oynama ve birden fazla çağrışım yapacak ifadeler kullanmakta başarılı olduğunu görmek isterim. İster hece vezni, ister serbest yazılmış olsun. Birbiriyle alakasız gibi duran mısralar arası geçişlerde bir akıcılık ve anlam bütünlüğü olması gerektiğini düşünüyorum.

Elbette bütün şairleri okuduğumu iddia edemem. Fakat okuduklarım arasında bu eşiği aştığını düşündüğüm çok fazla şair olduğunu söyleyemem. Tehlikeli bir bölgeye doğru girdiğim için fazla sesimi yükseltmeden korkarak ilerliyorum. Aslında söylemek istediğim asıl nokta, başkalarının söyleyemediği şeyleri yazabilmek, ulu orta söylenemeyecek küfür ve argo ifadeleri cesurca kağıda dökmek şairlik için yeterli olmamalı. Divan şiirlerinin yazıldığı bir dünyada söz bu kadar ayağa düşmemeli.

Şiirdeki beklentim ve şairlere bakış açımla ilgili kendi ölçülerimi paylaştıktan sonra, şairimize yönümüzü çeviriyoruz. Söz konusu 2.yeni olunca birçok şairde olduğu gibi, Turgut Uyar şiirlerinde de konu dönüp dolaşıp kadına ve cinselliğe geliyor bazen. Hatta bunun dışında, bazı yerlerde çok bilinen argo ifadelerine de rastlıyoruz. Fakat ben şöyle bakmak istiyorum şaire. Bu argo ifadeler çıktığında geriye bir şey kalıyor mu? Evet, hangi şiirine bakarsanız bakın, kuvvetli bir şair çıkıyor karşınıza. Sanki bir akşamda hepsi birden oturup yazılmışcasına, kolayca ve şairane dizilmiş gibi durur. İstesem daha da yazabilirdim der her satırında. Turgut Uyar bize sıradan gibi duran herhangi bir olaya bir süre baksa, kolayca bir şiir yazabilir. O konuyla bu kelimelerin nasıl bir araya geldiğine şaşırırsınız.

İllk defa bir şiir kitabından bu kadar çok alıntı paylaştığımı ilave edeyim. Beğendiğim çok fazla şiir ve mısralar oldu. Ama en çok beğendiğim mısra buydu. #40593229

Bunun dışında şairin turnaya özel bir yer ayırmasını çok beğendiğimi söylemek isterim. Turna zaten başlı başına romantik bir kuş muydu? Yoksa onu şairler mi bu hâle getirdi bilemem. Bildiğim bir şey varsa turna başlı başına bir ilham veriyor insana. Ne zaman adını duymuş olsanız ya hüzünlü bir türkünün, ya da derin bir şiirin başlayacağını hissedebilirsiniz.

Bir gün sabah sabah güne iyi bir başlangıç yapmak isterseniz, ister geyikli bir gecede göğe bakın, ister tel üstündeki cambaza, kuvvetli bir şair göreceksiniz. Birçok şarkıya ilham kaynağı olmuş şiirlerden bir tanesinin linkini buraya iliştirerek son vereyim incelememe…

https://www.youtube.com/watch?v=puLIUFwICMU

Keyifli okumalar dilerim)
725 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Şiirleri okurken çok büyük zevk aldım .Ruhum doydu denir ya tam da öyle oldu. Turgut Uyar'ın şiirlerini daha önce de okumuştum ama bu kitap gerçekten zirvesi olmuş. Acının , aşkın, umutsuzluğun , biraz da mutsuzluğun şairi . Açıkcası bazı şiirlerini anlamak için tekrar tekrar okuduğum oldu çünkü altında çok farklı anlamlar barındırıyordu. Sindire sindire okumak en mantıklısı. Bazı yerlerde Tomris Uyar yerinde olmak istiyor insan. Aşkı , sevgiyi bu kadar hissederek yazması beni çok etkiledi.
"Seversin diye söylerim her şeyi, sana uygun olsun
 Çünkü her şeyin birbirine uygununu sen bulursun
 Gel ellerini ver en güzel ellerini öyle
 Ruhum, ateş yüreğim, kokum birlikte öyle…”
644 syf.
·Puan vermedi
Tez çalışmamı sevdiğim bir şair olan Turgut Uyar üzerine hazırlıyor olmak benim için ayrı bir zevkti .Kitabın içindeki tüm şiirleri tek tek inceleyip, yorumladım.Turgut Uyar'ın dünyasına onun dizelerinden ulaştım. Şairin hayatına ,duygularına, bakış açısına hakimseniz şiirlerini anlamakta zorlanacağınızı düşünmüyorum. Büyük Saat, şairin tüm şiir kitaplarının bir araya getirildiği bir külliyat. Ayrıca kitabın kapak tasarımına da bayıldığımı söylemeliyim. İlgililere tavsiye edebilirim :)
725 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şeir mənimçün daxili bir ehtiyacdı, sığınacaqdı, bir başqasının dilindən özünüifadə, duyğularımı dilə gətirmə şəklidir. Nə zaman bir şeylərin əskik olduğunu hiss etsəm, şeirə sığınıram, şeirlə tamamlayıram o çatışmayan parçanı. Kitab oxumadan ən çox 3 gün yaşaya bilirəm, amma şeiri isə sadəcə zaman zaman daxildən gələn şeiroxuma istəyilə oxuya bilirəm. Ancaq o zaman zövq ala bilirəm şeir oxumaqdan. Əslində, builki qədər şeir kitabı oxuduğum heç olmamışdı. Şeiri yenə oxuyurdum təbii, amma kitab olaraq deyil, tək-tək, ara-sıra. Karantinin təsiridi böyük ehtimal ki, bu il daha çox oxudum. Bəzən yaşadıqlarımız, hazırki məcburi #evdəqal psixologiyamıza və duyğularımıza təsir göstərir. Bir az daha duyğusal insana çevirir bizi, qorxularımız, qayğılarımız vurur üzə. Tam da bu anda şeir çatır imdadımıza. Duyğularımıza tərcüman olur.

Turgut Uyarın kitabını uzunnnnca zaman əvvəl almağıma baxmayaraq, bu günə qədər heç oxumamışdım, hətta oxumağa cəhd də etməmişdim. Yenə karantin vəsiləsiylə oxudum və sevdim. Sətirlərin, misraların, səhifələrin arasında özümü tapdım, "ah, nə gözl söyləmiş şair" dedim zaman-zaman. Şeirsevərlərin sevərək oxuyacağı kitablardan biri olacağına inanaraq, oxumağı tövsiyyə edirəm. Xoş mütaliələr...
725 syf.
·27 günde
Türk şiirinin önemli isimlerinden Turgut Uyarın bütün şiirlerini Büyük Saat isimli kitapta bulabilirsiniz.

Cemal Süreya, Edip Cansever ve Turgut Uyar bu dönemin önemli şairlerindendir.

İşte ben böyle bildiğin gibi:
Kaderi öpüp başıma komuşum.
Gülüşüm, oturuşum, konuşuşum,
Belli efendim, besbelli
Ben hayattan soğumuşum

Kitaptaki bir çok şiir gibi akılda kalan bir şiir.
725 syf.
·Puan vermedi
Elbette şiir kitabı bir çırpıda okunup bitirilmez. Elbette masa başına oturup ya da kanepeye yayılıp lambader ışığında ya da tasarruflu ampul altında da okunup bitirilmez. Bitti diyoruz ama. Okundu diyoruz ama. Şiir kitapları benim nazarımda hiç bitmez. Çünkü hayatınızın hangi evresinde okursanız bir şiiri, size farkli seyler fısıldar. Ruhunuza her farkli zamanda başka başka seyler anlatır. Kimi zaman vaad eder,kimi zaman küser kimi zaman da bosverdirir.

Turgut, Cemal ve Edip muhteşem üçlüsü 5-6 yıl öncesine kadar benim için çok daha fazla anlamlarda yer edinen filintalardı. 6 yıldan sonra bu filintalar yaşlandı ve eskisi kadar havalı gelmediler bana. Daha çok öğrendim çünkü, daha farklı seyler benim hislerimin karşılığı oldu. Lâkin değerli ve yaşlı birer çapkın olarak kaldılar gönlümde. 6 yıl içinde altı çizili cümleler olmuş. Olmuşsa bugünlerde tebessüm etmem için olmuş.
İşte ben böyle bildiğin gibi:
Kaderi öpüp başıma komuşum.
Gülüşüm, oturuşum, konuşuşum,
Belli efendim, besbelli
Ben hayattan soğumuşum
"her şeyden biraz kalır"
diyor birileri, çoğulluk haklılıktır.
kavanozda biraz kahve,
kutuda biraz ekmek,
insanda biraz acı.
Turgut Uyar
Sayfa 573 - Yapı Kredi Yayınları
Yaz yağmurları misali yıllarca
Yağmış durmuşum kendi içime.
Zaten dünya öyle bir dünya ki kim kime
Herkes kendi derdinde anca,
Herkesin yüreği lime lime...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Saat
Alt başlık:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
725
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803376
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İkinci Yeni hareketinin Edip Cansever ve Cemal Süreya ile birlikte önde gelen şairlerinden Turgut Uyar, çok uzun bir aradan sonra ilk kez bütün şiirleri içeren bir kitapla okurlarının karşısında. Arz-ı Hal, Türkiyem, Dünyanın En Güzel Arabistanı, Tütünler Islak, Her Pazartesi, Divan, Toplandılar, Kayayı Delen İncir ve Dün Yok mu kitaplarının yanı sıra dergilerde kalan son şiirleri ve önceki baskılardan unutulmaları ya da şair tarafından elenmeleri nedeniyle kitaplarına girmemiş şiirleriyle, kaçırılmayacak bir yapıt.

Kitabı okuyanlar 2.020 okur

  • Ahmet Kaya
  • Gülçin
  • Nare
  • K. A
  • Ayşegül
  • Mert Temiz
  • Esra şan
  • Burak Ocak
  • Arturo Bandini
  • Kadirovski

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%25.6
25-34 Yaş
%39.7
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%4.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.2
Erkek
%44.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.1 (229)
9
%24.2 (123)
8
%17.5 (89)
7
%7.9 (40)
6
%3 (15)
5
%0.8 (4)
4
%0.4 (2)
3
%0
2
%1 (5)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları