Kitap
Dünyanın En Güzel Arabistanı

Dünyanın En Güzel Arabistanı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
169 Kişi
733
Okunma
180
Beğeni
5,5bin
Gösterim
88 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Adı
Dünyanın En Güzel Arabistanı
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2016 · Karton kapak · 9789750836190
Diğer baskılar
Dünyanın En Güzel Arabistanı
Dünyanın En Güzel Arabistanı
Yayımlandığı günden bugüne kuşakları etkisi altına almış Turgut Uyar şiirinin olgunluğa erdiği Dünyanın En Güzel Arabistanı 57 yıl sonra yapılan bu ikinci baskısıyla yeniden okurla buluşuyor. 1950’lerden itibaren Türk şiirinin yönelmeye başladığı , sonraları “İkinci Yeni” olarak bilinecek, yepyeni bir biçim ve içerik kanalının başyapıtı kabul edilen bu kitapta gündelik yaşantının, çevreyle iletişimsizliğin üzerine toplumsal yaşam kodları, mahalle baskısı ve kurulu düzenin dayanılmaz ağırlığı çöker... Turgut Uyar’ın konuşulmazı konuşulur kılan, çok sesli ve çok çatışkan bu “alaycı başkaldırı” şiirleri kim bilir daha kaç kuşağın kuşağın el kitabı, rehberi, kurtarıcısı olacaktır. Bir bağırsa sesi bütün sokaklara yeter biliyorum Beni bu işe katmayın Ben durur şuracıkta geleni geçeni aydınlatırım Gece böceklerini büyütür gönenirim Bu işi sevgiyle öptüm başıma kodum Bunları bırak dedi, polis. İşin içyüzünü anlat biliyorsan. Sokak lâmbası tıkandı baktım. Dokunsalar ağlayacaktı. Benim dedi, tıpkı böyle dedi, kendimden konuşturulmayan yerlerde sözüm yok. Bütün diyeceğim bu kadar. Ama yok yok bir türküm daha var onu da söylemek istiyorum. Sen bırakmasan da söyliyeceğim zaten.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,04
7.9
10 üzerinden
169 Puan · 17 İnceleme
Abdullah
Dünyanın En Güzel Arabistanı'ı inceledi.
88 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Lise zamanlarında hep yalnız başına öğrenci evinde kalmanın hayallerini kurardım, gerçekleştirdim de. Odamı KafkaOkur'dan çıkan posterlerle süsledim. Hislerimi, yalnızlığımı, yaşadıklarımı ama en çokta yaşayamadıklarımı hep onlarla paylaştım. Uykudan gözümü açtığımda, Nazım Hikmet'in masmavi gözleriyle bana bakarak söylediği "Yaşamak şakaya gelmez, Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın" dizeleriyle yeni güne hazırlandım. Akşamları kalabalıklardan sıyrılıp, yalnız döndüğümde Cahit Zarifoğlu'nun "Bir şehir kadar kalabalıktır bazılarının yalnızlığı" dizeleriyle kendime geldim. Birileriyle aynı gecenin sabahını ve yalnızlığımı paylaştığımda, Tomris'in Kahlo'nun muzip gülümsemelerini hissettim. Artık mezun oluyorum, yalnız krallığımın başkenti olan öğrenci evimi bozmaya geldim. Bir yandan hatıralarımı bozarken bir yandan da son bir kitap okumak istedim. Öyle bir son seçmeliydim ki içinde bulunduğum durumda üzerine tek bir söz dahi söylenmesin. Turgut Uyar da bu sonu ve isteğimi hissetmiş gibi, "Bak çocuk bir şiir yazdım, içindeki fırtınanın adını koyabilesin. Abluka burada başlıyor çünkü." diyor bana. BÜYÜK EV ABLUKADA
Dünyanın En Güzel Arabistanı
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Sâye
Dünyanın En Güzel Arabistanı'ı inceledi.
88 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Belki çoğu kişi Turgut UYAR'ın "Göğe Bakma Durağı" kitabını bilir, sever. Evet "Göğe Bakma Durağı" kitabındaki bazi şiirler burada da mevcut. Fakat "Dünyanın En Güzel Arabistan'ı..." Bu bir başka. Şiir kitabı mı? Evet. Ama tam olarak şiir kitabı mı? Hayır. Hikâyeleştirilen şiir tadı var kitapta. Aynı sayfa içinde yazı karakteri değişiyor. Yazı karakteri uyumlu olanlar kendi içinde bir bütün oluşturuyor. Yazı karakterinin izini sürmek... :) Şiir okurken bir hikâyeyenin içinde buluyorsunuz kendinizi. İç içe. Hayat gibi. Yaşamak gibi. Sayfa içinde sayfa gibi. Hikâye içinde hikâye gibi... "Bir ben var, benden içeri" der gibi bakıyor kitap. Ya da ben çok fazla içselleştirdiğim için olsa gerek, bir başka bakıyor bu kitap bana, e tabi ben de ona... :)) ve hep bakışacağız sanırım bu duyguyla :)
Dünyanın En Güzel Arabistanı
OKUYACAKLARIMA EKLE
36
Ömer Yüksel
Dünyanın En Güzel Arabistanı'ı inceledi.
88 syf.
·
5/10 puan
Sevemedim
Yine sevemedim. Tam kendimi kaptırıyorum güzelce, duygu yüklü ve tonlamalara uyarak okuyorum derken bir bakıyorum nazımdan nesire dönmüş. Dipnotlar çıkıyor dipnot olarak şiir geliyor. Bir bütünlük, bir göze hitap etme yok. Güzel olmasına güzel ama bana hitap etmiyor.
Dünyanın En Güzel Arabistanı
OKUYACAKLARIMA EKLE
13