Kitap
Evrenin Yapısı

Evrenin Yapısı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
20 Kişi
60
Okunma
30
Beğeni
2.283
Gösterim
268 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 36 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Norgunk Yayıncılık · Aralık 2011 · Karton kapak · 9789758686643
Orijinal adı
De Rerum Natura
Diğer baskılar
Evrenin Yapısı
Evrenin Yapısı
Romalı düşünür ve şair Lucretius'un eşsiz yapıtı Evrenin Yapısı Türkçenin iki büyük ustası Turgut Uyar ve Tomris Uyar eliyle dilimize aktarılmıştı. İlk olarak 1974 yılında Hürriyet Yayınları, daha sonra 2000 yılında İyi Şeyler Yayıncılık tarafından yayımlanmış olan bu ölümsüz metin bir Norgunk Yayıncılık kitabı olarak yeniden hayat buldu. Her şey birbiriyle sınırlandırılmış, görüyoruz: Hava tepelerle ve tepeler havayla. Toprak sınır çiziyor denize, deniz karalara, Oysa evreni sınırlayacak bir şey yok dışında. Sınırsız uçurumun boşluğu bundandır Öyle ki şimşekler bile geçemez on Bitimsiz zaman parçasında yarışan şimşekler Alınması gereken yolu kısaltamazlar bile, Öyle engindir doğaca varlıklara tanınan çevren; Hiçbir boyutla sınırlanmaz uzaklıkta, genişlikte. Spinoza'dan Nietzsche'ye, oradan Deleuze'e, günümüze uzanan o yeğin düşünce çizgisinin tozanlarını yeryüzüne ilk savuranlardandır Lucretius. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,94
8.6
10 üzerinden
20 Puan · 6 İnceleme
Pluto
Evrenin Yapısı'ı inceledi.
268 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Bundan 2000 Yıl önce yazılmış ve Turgut-Tomris Uyar tarafından çevirisi yapılmış evrenin uçlarına masalımsı bir yolculuk. Lucretius'un zekasına hayran kalacaksınız. Rutherford'un 19. yy da keşfini yaptığı boşluklu yapıyı çok çok öncesinden keşfediyor. Yunan düşünürlerden en çokta atomu ilk kez ortaya atan Democritostan etkilenmiş ve bu etkiyi Latin dünyasına taşımış ilk kişi. 'Biz varken ölüm yok, ölüm varken biz yokuz, ölümden neden korkalım ki.'
Evrenin Yapısı
8.6/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Doğan Macat
Evrenin Yapısı'ı inceledi.
268 syf.
·
23 günde
·
9/10 puan
Romalı Hawking
Lucretius, Denemeler'i (Montaigne) okurken not aldığım isimler arasındaydı. M.Ö. 95-55 yılları civarında doğduğu tahmin edilen Romalı Lucretius'un 6 kitaptan oluşmuş bu eseri Turgut Uyar ve Tomris Uyar tarafından dilimize kazandırılmış. Eserle ilgili en önemli konu zamanının çok ötesinde olmasıyken yine bir diğer konu günümüz için de zamanın çok gerisinde kalması. Ancak dünyaya bilim çerçevesinden bakan Romalı bir şairin 2000 yıl önce atomlar, atomların devinimleri, maddelerin oluşumu ve yapıları, evrenin oluşumu, evrenin oluşumunda tanrının rolü, doğa, insan bedeni ve ruhu gibi konularda dönemi için oldukça aydın görüşlerini incelemek adına güzel bir eser. Yanıldığı birçok konuya rağmen hakikate ulaştığı veya yaklaştığı birçok konunun olması da yine etkileyici. Son olarak Lucretius'un eseriyle ilgili kendi ifadeleri hoşuma gitti kitapta onu da yazmak istedim: Evet, amaçsız değil benim şiirim Hekimler, hintyağı verdiklerinde önce nasıl Şöyle bir sıvarlar çanağın ağzını duru balla. Acı yudumu yutar çocuk, kapılıp balın tadına. Kandırılmış olur, ama aldatılmış sayılmaz Yeniden kavuştuğuna göre sağlığına. Bizim öğreti de acı geliyor ilk kez tadana Ve çoğunluk tatmaya hiç yanaşmıyor. Onu şiirin büyülü sesiyle sunmam bundandır, Musalar'ın tadına doyulmaz balıyla sıvamam. İstiyorum ki dizelerim üstünde düşünürken Duyularına öyle bir sezgi gelsin ki, Evrenin yaradılışını çözebil, işleyişini kavra Ve anla harmanını kaldırdığın ekinin değerini.
Evrenin Yapısı
8.6/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Epikürosçu
Evrenin Yapısı'ı inceledi.
268 syf.
·
103 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnsanoğlunun her şeyi bilimsel olarak açıklamaya başlamasının yani bilimsel düşüncenin mimarlarından Demokritos ile Epiküros'un aydınlattığı yolu, bundan tam iki bin yıl önce yazdığı şiirsel eseri Evren'in Yapısı ile ölümsüzleştirdi Lucretius. İnanç sorunsalından evren, dünya ve canlıların oluşumu ve yapısına, doğa gözlemlerinden insan, insan ilişkileri ve aşka dair gözlemleri ve tespitlerine, insan hayatının amacından insani duygulara, beden ve ruha bakışından insan eğitimine, Sokrates'e attığı taştan, Demokritos ve Epiküros'a sunduğu saygıya, Yunan mitolojisinden, iki bin yıl önceki bazı uygarlıklar, bitkiler ve hayvanlara kadar her şeyi bulabileceğiniz muhteşem bir eser. Öncesinde Demokritos ve özellikle Epiküros ile ilgili kitapları okursanız Evrenin Yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.
Evrenin Yapısı
8.6/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11