Pluto profil resmi
null
74 okur puanı
01 Oca 2018 tarihinde katıldı.
 • "Az kalsın aynaların tuzağına düşüyordum. Kurtardım kendimi ama, bu kez de pencereye yakalandım. Ellerim iki yanıma sarkmış, kararsız, pencereye yaklaşıyorum.Çenem düşecek gibi esniyorum, gözlerim yaşarıyor.
  Pipomu sağ, tütün paketimi sol elimde tutuyorum. Pipo­yu doldurmak gerek. Ama bu işi yapacak gücüm yok. Kol­larımı iki yanıma bırakmışım, alnımı cama dayıyorum.
  Pencereden çekip alıyorum kendimi, sallana sallana odanın öte yanına gidiyorum, aynaya yakalandım... İşte sonsuz bir süre daha. Aynadaki görüntümden kurtulup yatağın üzerine yığılıyorum. Tavana bakıyorum; bir uyuyabilsem!
  Sessizlik. Sessizlik. Zamanın değip geçişlerini, kayıp
  gidişlerini duyumsamıyorum artık.Tavanda imgeler görü­yorum."
  Jean-Paul Sartre
  Sayfa 45 - Can
 • 160 syf.
  ·6 günde·8/10
  Özellikle intihar ile ilgili olan bölümü tekrar tekrar okunması gerekiyor. Bir çok filozofun tahlillerini yapan Camus, bunu edebiyatçıların düşünceleriyle karşılaştırırken hiç tekrara ve alıntıya düşmeden, kendi düşüncelerini bu başyapıtta bizlere sunuyor. Kendime sorduğum birçok soruyla karşılaştımı söyleyebilirim.
 • 160 syf.
  ·6 günde·İnceledi·8/10
 • İşte yine ağaçlar, sertliklerini biliyorum, işte su, du­yuyorum. Otların ve yıldızların bu kokuları, gece, yüre­ğin rahata erdiği kimi akşamlar; erkinliğini ve güçlerini duyduğum bu dünyayı nasıl yadsıyabilirim? Genede bu yeryüzünün tüm bilimi beni bu dünyanın benim olduğu­na inandırabilecek hiçbir şey vermeyecek. Onu bana betimliyorsunuz, bana onu sınıflandırmasını öğretiyorsu­nuz. Yasalarını sayıyorsunuz; ben de bilme susuzluğum içinde bunların doğru olduklarını kabul ediyorum. Me­kanizmasını tanıtlıyorsunuz, umudum büyüyor. Sonun­da bu sihirli ve karmakarışık evrenin atoma, atomun da elektrona indirgendiğini öğretiyorsunuz bana. Tüm bun­lar çok güzel, gerisini de anlatmanızı bekliyorum. Ama siz bana elektronların bir çekirdek çevresinde toplandık­ları görünmez bir gezegenler takımından söz ediyorsu­nuz. Bu dünyayı bana bir imgeyle açıklıyorsunuz. O za­man dönüp dolaşıp şiire geldiğinizi anlıyorum; hiçbir za­man bilemeyeceğim. Buna kızmaya zamanım mı var? Şimdiden kuram değiştirdiniz. Böylece bana herşeyi öğ­retmesi gereken bu bilim varsayımda sona eriyor, bu açıklık eğretilemeye gömülüyor, bu kararsızlık sanat ya­pıtında eriyip gidiyor. Bunca çabaya ne gerek vardı? Bu tepelerin hoş çizgileri, bu çarpıntılı yürek üzerinde akşa­mın eli çok daha fazlasını öğretiyor bana. Başladığım noktaya geldim. Anlıyorum, bilim yoluyla olguları kavra­yıp sayabilirsem de dünyayı kavrayamam. Tüm engebe­lerini parmağımla izleyecek olsam, bundan fazlasını bile­mezdim. Siz de tutmuş, kesin ama hiçbir şey öğretmeyen bir betimlemeyle bilgi vereceğini ileri süren, ama hiç mi hiç kesin olmayan varsayımlar arasında bir seçim yap­mamı söylüyorsunuz. Kendi kendime de, dünyaya da ya­bancıyım, yardım umabileceğim tek şey de bir şeyi kesinlemeye yeltenir yeltenmez kendi kendini yadsıyan bir düşünce. Beni ancak bilmeye ve yaşamaya yanaşmadı­ğım sürece esenliğe kavuşturan, fetih istekleri her türlü saldırıyı boşa çıkaran duvarlara çarptıran bu koşul ne­dir? İstemek çelişkilere yol açmaktır. Aldırmazlığın, yü­reğin uykusunun ya da ölümcül vazgeçişlerin verdiği bu zehirli esenliğin doğması için düzenlenmiş herşey.
 • Sevdiğimiz bir kadının düşünceleri, hareketleri karşısındaki şaşkınlığımız, tabiat olayları karşısında (bilim oluşturulup bilinmeze bir parça ışık tutmadan önce) ilk fizikçilerin, hatta daha da kötüsü, zihninde nedensellik ilkesi olmayan, bir olayla bir diğeri arasında bağ kuramayan, dünyayı bir rüya gibi belirsiz gören bir insanın şaşkınlığına benzer.
 • 444 syf.
  ·13 günde·10/10
  Karakterler kitabı okurken sizlere yardımcı olacaktır.
  Marcel  - Romanın anlatıcısı, Marcel Proust'un bir temsilidir, ancak yazardan bir şekilde farklıdır. Sinir rahatsızlıklarından muzdariptir ve annesinin öpücüğünün gecelik rahatlığı için can atmaktadır. Sanattan etkilenir ve hevesli bir okuyucu ve mimarlık, tiyatro, resim ve müzik aşığı olur. Combray'i kendi başına gezmeyi ve yazar olmasına ilham veren çarpıcı alıç çiçeklerine hayran kalmayı seviyor. Kendisini kitaplarda ve hayal gücünde kaybettikten sonra, özellikle sevdiği kadınlarla “gerçek” dünyadan kolayca hayal kırıklığına uğrar. Gilberte'nin ve Gözyaşı Düşesinin karanlık gözlerinin mavi olmasını, onun için daha güzel olmalarını bile hayal ediyor. İnsanları gözetleyerek dünyanın ahlaksızlıklarını çabucak öğrenir.

  Charles Swann  - Marcel'in Combray'deki ailesinin bir arkadaşı olan Paris, sosyal dünyasında da ünlüdür ve arkadaşları arasında Galler Prensi ve Fransız aristokrasisindeki büyük oyuncular arasında sayılmaktadır. Zengin bir borsacı, uzman sanat eleştirmeni ve satıcısı olur. Swann ayrıca, kadınları gerçekte kim oldukları için görmeyen, daha çekici hale getirmek için resimleri resimlerle karşılaştıran bir kadın avcısıdır. Bu eğilim, “tipi” olmasa da Odette'ye umutsuzca aşık olmasına neden oluyor. Swann’ın Odette’in idealleşmesi, onu olduğu gibi görmesini engeller, onun için sevgisinin trajik bir kibir ve öz-sevişme şekli haline gelmesi.

  Odette  - Swann'ın hayatının aşkı ve en sefil acısının sebebi. Uzman bir baştan çıkarıcıdır ve Swann'ı asla kaçamayacağı bir ilişki ve evlilik haline getirir. Odette istihbarat, sınıf ve hatta güzellikten yoksun olmasına rağmen, Swann, yüzü ve Boticelli resminde "Jethro'nın Kızı" resmindeki kızınki ile yakından benzerliklerini gördükten sonra hala aşık olur. Odette, Verdurins, Forcheville ve hatta diğer kadınlardaki diğer misafirler de dahil olmak üzere Swann'ın arkasından sevgili alanlarına karşı sert bir yaşam sürüyor. Swann'ı sevemediği halde, yine de onu çok düşünüyor.

  M. De Charlus  - Swann'ın en yakın arkadaşlarından ve müttefiklerinden biri. Odette'i Swann hakkında daha fazla düşünmeye teşvik eder ve daha sonra Swann'ı aldatmadığından emin olarak "bekçi köpeği" olur. Anlatıcı, Charlus'ın Swann'a yalnızca arkadaşça davranmakla kalmayıp, aynı zamanda onun için açıklanmamış bir aşk adına da yardımcı olduğunu ima eder.

  Marcel'in Annesi  - Marcel'in annesi. Marcel'in tüm acısının ve mutluluğunun odak noktasıdır. Gecelik iyi geceler öpücüğü, ona büyük bir neşe getiriyor, ama bir kez bittiğinde, çok acı çekiyor. Gerginliği hakkında endişeleniyor ve bir gece odasında daha iyi hissetmesini sağlamak için uyuyor.

  Marcel'in Babası  - Marcel'in babası. Marcel'i, "annesini" iyi geceler öpücüğü için her gece arzusunu dile getirmemesi için korkutuyor. Ancak bir gece, Marcel'in ne kadar üzücü olduğunun farkında ve geceyi onunla geçirmesine izin veriyor.

  Marcel'in Dedesi  - Combray'de yaşayan Marcel'in dedesi. Sağlığı için endişeleniyorlar ve okumaya teşvik ediyorlar. Onlar Swann'ın babasıyla iyi arkadaş oldular ve Swann'a yakın kalmasına rağmen, Odette'le olan evliliğini onaylamamasına rağmen.

  Comte De Forcheville  - Odette'in Verdurins'de bir gece Swann'a hakaret eden ve alay eden diğer sevgilisi. Swann, Forcheville'in uyurken gibi davrandığı bir gün Odette'in evinde olduğunu öğrendi; Daha sonra Odette'in, Swann ve Odette'nin ilk kez birlikte yattığı gece Forcheville ile birlikte olduğunu keşfetti.

  Gilberte  - Swann ve Odette'in kızı. Marcel, gördüğü andan itibaren ona aşık olur çünkü ailesinde bir tabu konusu olmuştur. Onunla neredeyse hiç konuşmuyor ve koyu gözlerinin gerçekten mavi olduğuna ikna olmuş durumda.

  Bloch  - Marcel'in Combray'deki arkadaşlarından biri. Marcel'i favori yazarı Bergotte ile tanıştırıyor. O bir Yahudi ve onun varlığı Marcel'in büyükbabasından bazı anti-Semitik yorumlar getiriyor.

  Verdurins  - Önce Odette'i Swann'a, sonra da Forcheville'e tanıtan Kaçınılmaz ikiyüzlü ve iğrenç burjuva çifti. Köleleri haline gelen ve çeşitli işlevlere katılmaya zorladıkları "sadık" üyelerin salonunu barındırıyorlar. Swann ile karşılaştırıldığında, Verdurinler'in sınıf, zeka, kültür veya sosyal ayrımı yoktur.

  Adolphe  - Marcel'in amcası, hatta yaşlanmaya bile nezaket eden bir usta. O ve Swann neredeyse Odette yüzünden düello yapıyorlardı. Marcel, nezaketle birlikteyken bir gün yanlışlıkla onu ziyaret ettiğinden, Adolphe asla Combray'e geri dönmez.

  Léonie Teyze  - Marcel'in büyük teyzesi. Her an öleceği konusunda ikna olmuş ve çeşitli "rahatsızlıkları" için mümkün olduğunca fazla sempati duymaya çalışıyor. Yine de Marcel, onun ve onun çaylarını çaylara daldırma alışkanlığını hatırlatıyor. Marcel daha sonra kendini şaşırtıyor ve Combray'in kayıp anılarını hatırlamasına yardımcı oluyor.

  Eulalie  - Léonie Teyze'den birkaçı kalan arkadaşlar. Eulalie, kasaba halkı hakkında dedikodu yapmak için her pazar Léonie Teyze'yi ziyaret ediyor.

  M. Vinteuil  - Swann'ın bestecisi ve Swann'ın sevgisinin tema müziği haline gelen Odette'nin en sevdiği sonat. Bu sonat, Swann'ın Odette'ye olan duygularını uydurma gücüne sahiptir. Vinteuil'in bu sonatta kızının lezbiyen aşk ilişkisi hakkında ifade ettiği üzüntü ve umutsuzluk Mademoiselle Vinteuil, Swann'ın çektiği acılara da dayanıyor.

  Mlle. Vinteuil  - Vinteuil'in kızı. Başka bir kadınla çirkin bir ilişkiye başladığında babasının kalbini kırar. Ölümünden kısa bir süre sonra babasına hakaret ediyor.

  Françoise  - İlk Teyze Léonie'nin hizmetçisi ve ardından Marcel'in kendi ailesi için bir hizmetçi, herkese adanmış ve özverili bir arkadaş olur. Marcel, kendi sınıf ertelemesini sergileyen hizmetine hayran kaldı.

  M. Legrandin  - Burjuva Züppesininstereotipi. Marcel'in ailesini kız kardeşiyle tanıştırmayı reddediyor.

  Eziyet Düşesi  - Combray'deki yerel aristokrat. Marcel, onu dünyadaki en güzel kadın olarak görüyor ve gerçekten tanıştığı zaman fiziksel görünümü ile üzülüyor.
 • 444 syf.
  ·13 günde·İnceledi·10/10
 • İnsanlarla genelde o kadar ilgilenmeyiz ki, bize bunca acı ve mutluluk verebilme gücünü bir kişiye yüklediğimizde, o kişi başka bir dünyaya aitmiş gibi görünür gözümüze, bir şiirsellikle sarmalanır ve hayatımızı, kendisinin az çok yakınımızda bulunacağı, heyecan dolu bir akış haline getirir.
null
74 okur puanı
01 Oca 2018 tarihinde katıldı.

Şu anda okudukları 5 kitap

 • Bulantı
 • Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde
 • Dini Hayatın İlkel Biçimleri
 • İntihar
 • Ev Sahibesi

Okuduğu kitaplar 247 kitap

 • Sisifos Söyleni
 • Iphigenie Tauris'te
 • Varlığın Yapısı
 • Swann'ların Tarafı
 • Toplumsal İşbölümü
 • Bireysellik ve Kültür
 • Cinsellik Üzerine
 • Cinsel Yasaklar Ve Normaldışı Davranışlar
 • Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
 • Düşlerin Yorumu 2

Okuyacağı kitaplar 101 kitap

 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Utopia
 • Einstein'ın Evreni
 • Yaşamla Yazışma (Mektuplar)
 • Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler
 • Einstein'ın Düşleri
 • Fiziğin Evrimi
 • Bilim ve Felsefe Yazıları
 • Göreliliğin Anlamı
 • İzafiyet Teorisi

Kütüphanesindekiler 189 kitap

 • Sisifos Söyleni
 • Swann'ların Tarafı
 • Günlük Yaşamın Psikopatolojisi
 • Amcanın Düşü
 • Yufka Yürek
 • Yaşamının Son Yıllarında Goethe ile Konuşmalar
 • Faust
 • Ana Hatlarıyla Felsefe
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Utopia

Beğendiği kitaplar 5 kitap

 • Yufka Yürek
 • Yaşamının Son Yıllarında Goethe ile Konuşmalar
 • Din Üstüne
 • Etika
 • Sağduyu