Şiirde Dün Yok Mu Turgut Uyar Üzerine

8,0/10  (1 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.516 gösterim
Şiirde Dün Yok Mu adlı bu kitapta Turgut Uyar´ın şiire bakışını ve şiir girişimini bulacaksınız. ´Turgut Uyar şiiri´ni sevenlere olduğu kadar, şiirimizin son 50 yıllık gelişimini merak edenlere de seslenen bir tür kılavuz kitap bu. Şairin yakın çevresindeki şairlerle yazarların, Turgut Uyar ve alışıldık nitelemeyle İkinci Yeni şiiri üstüne yaptıkları değerlendirmeleri bir kez daha gözden geçireceksiniz. Bu arada, kendisiyle hiç yüz yüze gelmemiş genç kuşak eleştirmenlerin yetkin yazılarını okumak da ayrı bir keyif olacak. (Arka Kapak) NOT: Kitap Turgut Uyar hakkında yazılanların derlenmesinden oluşmaktadır. Kitapta Nurullah Ataç, Fethi Naci, Hüseyin Cöntürk, Muzaffer Erdost, Kemal Tahir, Kemal Özmen, Nermin Menemencioğlu, Konur Ertop, Doğan Hızlan, Cemal Süreya, Füsun Akatlı, Edip Cansever, Tomris Uyar, Ferit Edgü, Hulki Aktunç, Refik Durbaş, Enis Batur, Onat Kutlar, Ahmet Oktay, Ece Ayhan, Halil Gökhan, Vural Bahadır Bayrıl, Orhan Koçak, Ergin Yıldızoğlu, Önder Otçu, Kemal Bek, Necmiye Alpay, Tuna Kiremitçi ve Haydar Ergülen´in yazıları ve Süreyya Berfe, İlhan Berk, Salah Birsel, Edip Cansever, Cemal Süreya, Nurer Uğurlu ve Can Yücel´in yazı ve şiirleri bulunuyor.rn
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 1999
 • Sayfa Sayısı:
  295
 • ISBN:
  9789755109404
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bora Harut 
27 Şub 18:36 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitap, daha önce Broy Yayınları'ndan 1985'te Sonsuz ve Öbürü ismiyle basılmış olan kitabın yeniden yayınlanmış halidir. İsmini değiştirmişler, hazırlayan yine aynı kişi Tomris Uyar... Kitap, Turgut Uyar'ı tanıyan yazar, şair, eleştirmenlerin yazdıkları ikişer üçer sayfalık deneme yazılarından oluşuyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Kitapla ilgili 1 Haber

İkinci Yeni'nin 'yalağuz' şairi: Turgut Uyar
İkinci Yeni'nin 'yalağuz' şairi: Turgut Uyar Cemal Süreya, Ece Ayhan gibi isimlerin yer aldığı İkinci Yeni şiir akımının 'üç atlısı'ndan biri olan şair Turgut Uyar, vefatının 31. yılında anılıyor.