Taşralı

8,3/10  (4 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
736 gösterim
Taşralı, Nurettin Topçu'nun 1952-1958 yılları arasında yazdığı hikayelerden oluşmaktadır. Bu kitap esasen bir fikir adamı olan topçu'nun sanatçı kişiliğini ortaya koyuyor. Fransa'da felsefe doktorası yapan yazar, aynı yıllarda sanat tarihi ile de ilgilenmiş, deneme tarzındaki yazılarını "Var olmak" adlı eserinde toplamıştır.Taşralı'da yer alan metinler yazıldığı yıllarda Anadolu insanının meselelerini, aydın kesimin çıkmazlarını ve Topçu'nun mistik-metafizik dünyasını dile getiriyor. Sanatta bir "Anadolu romantizmi" oluşturmak amacında olan yazat, idealist aydınların hak yolunda verdikleri hizmet mücadelesini öne çıkarıyor. Onun hikayelerini okuyanlar muzdarip bir ruhun çırpınışlarını, merhamet hamlesini ve ötelere uzanan aşkını mutlaka hissedeceklerdir.(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  306
 • ISBN:
  9789759953911
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 35 Alıntı

"... bütün azapların en şiddetlisi, mutlak ümitsizlikle ebedî pişmanlıktır ve hiçbir ateş onlardan daha yakıcı değildir."

Taşralı, Nurettin TopçuTaşralı, Nurettin Topçu

"Lâkin şu mektep kokusu yok mu? Onu çocukluğunun rüyasına çekiyordu. Bu nasıl koku ya Rabbi? Kitap, ümit, düşünce, arkadaşlık sanki bir kabın içinde bir arada ezilmiş de havaya serpilmişti. Ana kucağı, düşünme gururu, Allah sevgisi hep onda birleşmişlerdi. "

Taşralı, Nurettin TopçuTaşralı, Nurettin Topçu

"En büyük derdimiz cehalet.
...
Bu memlekete her şeyden evvel bilgi, maarif, mektep lâzım. Her düşmandan önce cehaleti yok etmeliyiz. O varken her emel boş; bütün hizmetler heder oluyor ve her zaman heder olacak. En çok bizi insanlaştıracak ellere muhtacız. "

Taşralı, Nurettin TopçuTaşralı, Nurettin Topçu
Sümeyye K. 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani gençlikteki hülyalar? Evlenme, memuriyet, seyahat, saadet... Bunların hepsi tuzak, hepsi yalanmış meğer.

Taşralı, Nurettin Topçu (Sayfa 39)Taşralı, Nurettin Topçu (Sayfa 39)

"İnsan insanın kadrini bilmez. İnsanın kadrini ancak Allah bilir. Bu insanlık, mecazen insanlıktır. Hakikatte her hayvandan bir kabiliyet kapmış, kırk yamalı bir yapıdır bu."

Taşralı, Nurettin TopçuTaşralı, Nurettin Topçu
4 /