Ahlak Nizamı

9,3/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
8 beğeni  · 
613 gösterim
Ortadan çekilip kaybolan ahlak nizamı, hepimizin, hatta bugünkü hayat şartlarının her türlü maziye nazaran daha mükemmel olduğunu kendilerine bir teselli gibi kullanmaya özenenlerin bile, için için yaşattıkları bir kahrın, bir derdin, bir acının en ufak devasını elimizde bırakmadı. Hayatımızı çekilmez bir yük haline koyan bu ahlaki sefaletin ta içimizdeki müthiş manzarasını nasıl anlatalım: Sanki korkunç ve şerir bir varlık, perdenin arkasındaki o iğrenç yüzlü ifrit etrafa saldırıyor. Gayzımız, isyanımız, son haddine gelmiş güya vurmak için, güya ezmek için yumruğumuzu kaldırıyoruz. Fakat heyhat, kolumuz bir bez parçası gibi bitkin, kesilmiş bir halde kuvvetsiz yere düşüyor. Etrafımızdan imdat istiyoruz, gözlerimizin önünde kuvveti temsil eden zümre lakayıt gülüyor. Halka çevriliyoruz, cemaat sarhoştur, kendine gelemiyecek kadar sızmış bir halde. Kime yalvaralım? Nereye çevrilelim?..
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789759951092
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süha Murat Kahraman 
 11 Tem 00:50 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nurettin Topçu "Ahlak Nizamı" ile bizlere
- Materyalizme
- Komünizme
- Anarşizme
- Kapitalizme
-Emperyalizme
- Pozitivizme
- Garplılaşmaya
-Taklitçiliğe
-Adaletsizliğe
-Ahlaksızlığa...
karşı nasıl ruhçu, milliyetçi, sosyalist bir tavır içerisinde, insanın dini ve milli kimliğini iradesiyle birlikte önemseyen bir "nizam" inşa edilirin cevabını vermiştir.

Allah,devlet,cemiyet,ahlak,adalet,millet,tarih, kültür,eşitlik,hürriyet, dil,sanat,eğitim, aile,gençlik, cihat, mülk ve servetin dağılımı, ruh,irade,dil... gibi konu ve kavramları önemsemiş,üzerinde durmuştur.

Realiteyle ırkı, ideal ile milliyetçiliği vurgulayan Topçu adalet,ahlak ve sorumluluk üzerine tarihin akışı içinde yaşayan bir hizmet toplumu hayal etmiş ve bizlere yansıtmıştır.Bir Cemil Meriç, bir Oğuz Atay , bir İsmet Özel bir Sezai Karakaç... bu topraklar, bu coğrafya söz konusu olduğunda nasıl önemsenmesi gerekiyorsa, aynı ilgiyi Nurettin Topçu'nun da hak ettiğini düşünüyorum.Mirasına sahip çıkabilenlerden olabilmek ümidiyle, kendini bu topraklar, bu coğrafya üzerinden dünyaya , insanlığa karşı sorumlu hisseden herkese tavsiye ederim.İyi okumalar...

Emrah 
21 Haz 04:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her bir bölüm defalarca okunmaya altı çizilmeye değer. Nurettin topcu topluma yon verecek tiynette bir şahsiyet. Yavaş yavaş sindirirerek okumak gerek. İnşaallah yazar hak ettiği değeri bulur.

Kitaptan 110 Alıntı

Süha Murat Kahraman 
08 Tem 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsana karşı yaşatılan sevgi azar azar eşyanın sevgisine yerini bırakıyor. Gitgide ölüler bile lüks ve konfor iştihasına sahip imişler gibi gömülüyorlar. Eşyaya hayranlık insanı kabalaştırıyor. İnsanın eşyaya esir oluşu, insanın insana esir oluşundan daha kaba ve iptidaî bir hali yaşatmaktadır...

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
06 Tem 10:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"..."Zenginlerin malında fakirlerin hakkı vardır." "Ve ey müminler. Ancak nafakanız size helâldir." İslâm'ın istediği, her mahallesinde bir milyonerin türediği zenginlerin cemiyeti değildir. Fukaranın ahı ile yüzü kararmayan cemiyettir..."

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
09 Tem 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Asrımızın insanı, kendi iştihâlarının yorgunudur..."

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 186 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 186 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
10 Tem 08:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Asrımızın firavun piramitleri bankalardır. İnsanlığın emeği sultanların hesabına onlarda yatıyor...

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 200 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 200 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
10 Tem 21:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Hepimizin ruhunu Allah aşkında birleştiren dindir. Hepimizin ruhunu bir ruh yaparak, Allah'a ulaştırmak isteyen ve dünya nizamını., bu ilahî ideale bağlamak isteyen odur..."

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 280 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 280 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
06 Tem 14:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...birbirlerini istismara, birbirlerine zulmetmeye zamanla alışmış olan fertler, kendi menfaatlerinden sıyrılarak zulmü yıkamazlar; herbiri kendi menfaatini muhafazaya çalışır, kendi zulmünü tesis eder.

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 40 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 40 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
07 Tem 20:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bugünün iktisadi şartları içinde, insanlığın mânevî varlığı iflâsa doğru gitmektedir...

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 103 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 103 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
06 Tem 10:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Biz, iki dünyada nizâm, hak ve hakiki saadet aramaktayız..."

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları(Epub))
Süha Murat Kahraman 
 10 Tem 19:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Kaidelerin izafiliği fikrine alışan bir gencin, "bu neden haram, şu neden yasak olsun" diye cemiyeti mukaddesatına yan bakması ve ondan sıyrılmak istemesi, onu her mukaddesatın yırtıcı canavarı olan komünizmin kolları arasına atıyor..."

Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 269 - Dergah Yayınları(Epub))Ahlak Nizamı, Nurettin Topçu (Sayfa 269 - Dergah Yayınları(Epub))