Gariplerin Kitabı

8,0/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.173 gösterim
"Kitapları kullanıyorsun.
Ama bilgi sahibi değilsin.
Şimdi bilgiyi bulacaksın.
Seni onun yanına götüreceğim.
Senin aradığını içeren bir kitap var.
Adı Gariplerin Kitabı.
İçinde bu dünya ve sonrasında
bilmek istediğin herşey var."
"Gariplerin Kitabı mı?"
Hemencecik
birçok soruya hazırlandığımı anlayıp
elini dudaklarına götürdü.
"Bulmak ister misin onu?"
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  162
 • ISBN:
  9789756841143
 • Çeviri:
  İsmet Özel
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Düşüngeç 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitapları kullanıyorsun. Ama bilgi sahibi değilsin.Şimdi bilgiyi bulacaksın.Seni onun yanına götüreceğim.Senin aradığını içeren bir kitap var.Adı Gariplerin Kitabı.İçinde bu dünya ve sonrasında bilmek istediğin herşey var.""Gariplerin Kitabı mı?"Hemencecik birçok soruya hazırlandığımı anlayıp elini dudaklarına götürdü."Bulmak ister misin onu?"

Valla bu kitabı aradığım kadar hiçbir kitabı aramadım. En son PDF'ini birinden rica ettim ama PDF ile birlikte kitabıda aynı anda elde ettim. Onca arayıp sorduktan sonra, son hamle olarak Üsküdar'da açılan eski kitap fuarında yaklaşık 30 kitapçıya sordum, hepsi de yok dedi. En son sorduğum adamda umudum tükendi. Herhalde bulamayacağım dedim. Adam bana nokta atışı olarak kitabın yerini söyledi. Hakikaten de kitap oradaydı. Kitapçıda bana bu kitabı geçen sene 30 TL ye sattı. Bende düşünmeden verdim.

Bu kitabı övgü üzerine merak edip peşine düşmüştüm ve tabiki hayal kırıklığı ile son buldu. İlk paragraf kitabın arka kapak yazısından bir kısım ama kitabın böyle bir başarısı yok. İddasının yakınından bile geçemeyen sıradan bir roman. Bana tek cümle dahi katkı sağladığını hatırlamıyorum.

Mustafa Canturk 
22 Kas 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

En lüks arabayı alıyoruz. En güzel mekanlarda evimizi zevkimize göre yaptırıyoruz, bir güzel dayayıp döşüyoruz, en pahalısından mobilyaları birer birer özenle diziyoruz. Karşısına geçip hayran hayran izliyoruz sonra. Aman başına bir şey gelmesin diye korkuyla yatıp kabuslarla uyanıyoruz. Zamanımızın çoğunu, ya bunca eşyanın temizliğine ayırıyoruz ya da aman onlara bir şey olmasın diye koruyarak mahvediyoruz. Nerde kaldı benim tevekkülüm, nerde kaldı kalbimin sahibine verdiğim söze sadakatim! Bunca korku bunca yalancı sevgiler varken gelir mi Padişah o saraylıktan çıkmış harabeye(!). Allah verdiği nimeti kulunda görmek ister, diyoruz. Ama şunu hep unutuyoruz: Allah, nimeti kuluna araç olarak verir ,o araçla bana kolaylıkla gelsin diye.Yaratanını unutup geçici şeylerle gönlünü karartsın diye değil!

Dervişlik bir hırkayla olmuyor. Ama dünyayı kalbinden çıkarmadan da olmuyor. “İyi ama nereden başlamalı! “diye düşünürken elime geçti :“Gariplerin Kitabı”.

Kitabın konusu bizim gibi hakikati arayan birinin, arayış yolculuğunda başından geçen olayları anlatıyor. Bu olayın gerçeklik payı var mı?diye düşünürken gerçekten de yazarın,başından geçenleri anlattığını öğrendim.Ve o zaman anlatılanlardan daha çok etkilendim.Beni etkileyen birkaç bölümü paylaşmak istiyorum:

Her şey onun kayboluşuyla başladı…Onun yani kütüphanecinin,yahut resmi adıyla söylersek D.Ü.K.A.Y’ın ;Devlet Üniversite Kütüphanesi Arşiv Yetkilisi’nin…

"Kitapları kullanıyorsun. Ama bilgi sahibi değilsin.Şimdi bilgiyi bulacaksın.Seni onun yanına götüreceğim.Senin aradığını içeren bir kitap var.Adı Gariplerin Kitabı.İçinde bu dünya ve sonrasında bilmek istediğin herşey var.""Gariplerin Kitabı mı?"Hemencecik birçok soruya hazırlandığımı anlayıp elini dudaklarına götürdü."Bulmak ister misin onu?"

Bayezid-ı Bistami Hazretleri: “Bu bilgiyi arayarak elde edemezsin, ne var ki onu bulanlar yalnızca aramış olanlardır. “buyurmuş.

Söyleyin ne olur, nerdedir o?
Kendiniz bulun!
Ama size bulmak istediğim için soruyorum.
Kalbinin üzerine birkaç kez vurdu.
Kendiniz bulun. Hepsi burada. Her şey…Şuracıkta! Gerekli saydığın her şeyi elde edeceksin. İnan bana. Durum senin güdümünde değil. Bunu kafandan çıkarma.
Aramaya nerdeysen oradan başla Sana gerekli olan her şey içinde var!

Şeyda 
16 May 02:23 · Kitabı okudu · 10/10 puan

10 Puan verdigim bu kitap benim için cok degerli. Ian Dallas sonradan müslüman olmus hatta seyhlim mertebesine kadar yükselmiştir. Ingilterede uzun yillar yasadiktan sonra irsad gorevi icin Guney Afrikaya gitmis ve orda medrese kurmustur. (Spoi icerir) Kitaba gelecek olursak bir akademisyenin basindan gecenler anlatılıyor. Bir suru garip olaylar silsilesi sonrasi kendisini Tunusta bir Şazeli tekkesinde bir seyhe bende olarak buluyor. Kitaba bayıldım...

Kitaptan 5 Alıntı

Şeyda 
09 May 23:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Semavât üzerine en yerinde çalışma gözler kapalı iken yapılandır.. Ian dallas

Gariplerin Kitabı, Ian DallasGariplerin Kitabı, Ian Dallas
Şeyda 
 02 Tem 01:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...Bir uzun sessizlikten sonra, Si Hamud elini kolumun üstüne koydu ve konuştu: <Kıyametin nasıl kopacağına dair bir hikaye anlatılır. Dünyanın muazzam kalabalığı gırtlağına kadar cehalete, şiddete ve cinnete gömülmüştür. Kocaman milyonluk şehirlerden birinde iki halsiz, ihtiyar kadın, unutulmuş, canlıcenazeye dönmüş görünüşleriyle bir köşede büzülmüş bu bitip tükenmek bilmeyen korkunç sahneleri gözlemektedir. Kadınlardan biri ötekine döner ve şöyle der, '' Felaket. Şunlara bak. Her birimize bir bak. Hiçbir şey anladığım yok. Nedendir? Bu büyük âlem neden, bu dünya, bu milyonlarca insan böyle aşağılık halde? Anlamı ne bunun? Bir bilen oldu mu hiç?''
< Bir uzun sessizlikten sonra, öbür kadın elini arkadaşının kolu üstüne koydu, şöyle dedi:
"Hatırlıyorum, henüz genç bir kızken, uzun, çok uzun zaman önce, dilenen bir garip adam gelmişti şehrimize. Bizim gibi paçavralar içindeydi ve sivri bir külah vardı başında. Hâlâ hatırlıyorum elini kolumun üstüne koyduğu zaman gözlerinde doğan sükûneti, o anda bana şöyle fısıldamıştı, Lâ ilâhe illallah." >

Gariplerin Kitabı, Ian Dallas (Sayfa 7 - Yeryüzü Yayınları, Çeviri: İsmet Özel)Gariplerin Kitabı, Ian Dallas (Sayfa 7 - Yeryüzü Yayınları, Çeviri: İsmet Özel)
Olric YFG 
12 Ağu 10:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın sonundaki muhteşem bölüm
Kıyametin nasıl kopacağına dair bir hikâye anlatılır. Dünyanın muazzam kalabalığı gırtlağına kadar cehalete, şiddete ve cinnete gömülmüştür. Kocaman milyonluk şehirlerden birinde iki halsiz, ihtiyar kadın, unutulmuş, canlı cenazeye dönmüş görünüşleriyle bir köşeye büzülmüş ve bu bitip tükenmek bilmeyen korkunç sahneleri gözlemektedir. Kadınlardan biri ötekine döner ve şöyle der, " Felaket, şunlara bak. Her birimize bir bak. Hiçbir şey anladığım yok. Nedendir! Bu büyük âlem neden, bu dünya, bu milyonlarca insan böyle aşağılık halde! Anlamı ne bunun! Bir bilen oldu mu hiç!"

"Bir uzun sessizlikten sonra, öbür kadın elini arkadaşının kolu üstüne koydu, şöyle dedi: "Hatırlıyorum, henüz genç bir kızken, uzun, çok uzun zaman önce, dilenen bir garip adam gelmişti şehrimize. Bizim gibi paçavralar içindeydi ve sivri bir külah vardı başında. Hala hatırlıyorum elini kolumun üstüne koyduğu zaman gözlerinde doğan sükûneti, o anda bana şöyle fısıldamıştı. "Lâ ilâhe İllalah."

Gariplerin Kitabı, Ian DallasGariplerin Kitabı, Ian Dallas
Olric YFG 
12 Ağu 10:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her nesnenin kendi bilinci vardır. Diyelim ki şu bardak...Kendi bilincindedir. Şuraya kadar bilebilir. Oraya gelince dolmuştur. Şimdi bu sürahi kendi bilincindedir. Şuraya...kadar bilebilir. Kendi biçiminin elverdiğinden daha fazlasını içiremez. Ama bak. Bu..bunu doldurabilir.

Gariplerin Kitabı, Ian DallasGariplerin Kitabı, Ian Dallas
Olric YFG 
12 Ağu 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçinde bu dünyada ve sonrasında bilmek istediğin herşey var."
'Kitapları kullanıyorsun.
Ama bilgi sahibi değilsin.
Şimdi bilgiyi bulacaksın.
Seni onun yakınına kadar götüreceğim.
Senin aradığını içeren bir kitap var.
Adı Gariplerin Kitabı.
İçinde bu dünyada ve sonrasında
bilmek istediğin herşey var.'
'Gariplerin Kitabı mı?'
Hemencecik
birçok soruya hazırlandığımı anlayıp
elini dudaklarına götürdü.
'Bulmak ister misin onu?'

Gariplerin Kitabı, Ian DallasGariplerin Kitabı, Ian Dallas