Adı:
Kırk Hadis
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058615137
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınları
Baskılar:
Kırk Hadis
Kırk Hadis
TİYO Yayıncılığın on dördüncü kitabı "KIRK HADİS" İsmet Özel'in yaptığı radyo konuşmalarından derlenmiştir. Bir şairin seçtiği kırk hadisi ve bu hadisler ile hayatımıza nasıl bakmamız gerektiğini bulacağınız kitabın arka kapağında ise şunlar yazılı:

"Bir hadîs-i şerîfin bir şairle ne ilgisi olduğunu, bir hadîsin bir şaire neler ilham ettiğini, bir hadîsin bir şaire hangi bakımdan ikramda bulunduğunu öğrenmek hoşunuza gidecekse doğru yere geldiniz. Geldiğiniz yer doğrudur ve fakat bu yerde kalacaksanız bu yerin size rahatlık temin etmeyeceğini bildiğiniz müddetçe kalabilirsiniz. Kalmayı göze aldıysanız "terakki" sahasına girdiniz demektir. Korkulur ki bu satırların devamında okuyacaklarınız şimdiye kadar bozulmadan koruyageldiğiniz rahatınıza musallat olacaktır."
ALINTI
272 syf.
·8/10
İsmet ÖZEL’in kendine has üslubuyla kendi ifadesiyle bir şairin kendini anlamaya niyetli olanlara sunduğu kıymetli bir eser. Peygamber’siz bir anlayış teoriye hapsedilen bir ruhban dini olur ki, İslam’ın şiddetle reddettiği bir durumdur. Bu sebeble Hadislerin pratik hayata ait güncelleştirilmiş bir şekilde bizlere sunmaya çalışmış olan yazarımız okudukça evet tam da ben bu şekilde düşünmüştüm diyeceksiniz:)))İkinci defa okudum.Kısaca şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.
272 syf.
·34 günde·Puan vermedi
İsmet Özel ve Kırk hadis ilk bakışta iki uç nokta gibi görünsede bir şairin ağzından kırk hadisi ve o hadislerin tefsirini ancak bu kadar güzel okuyabilirdim.İsmet Özel’in böyle bir kitap yazması beni çok mutlu etti. Hadisleri ve hadislerin tefsirini okurken kimi yerde düşündüm,kimi yerde şaşırdım,kimi yerde sevindim.İsmet Özel’in yazmış olduğu bu kitabı okurken aynı zamanda bir duygu karmaşası yaşadım.Ve tam da zaten kitabın yazarına has bir hareket.Hadislerin çoğunu bu kitapta ilk kez okudum.Bilmediğimiz sahih,hasen hadisleri bu kitapta yazması takdire şayan ve aynı zaman da onları tefsir etmeye cesaret etmesi tam İsmet Özel’in şahsına yakışır bir hareket.Kitabı burda size ne kadar anlatmaya çalışsamda yetersiz kalır.kitabın başında İsmet Özel’in dediği gibi bir şairin ağzından kırk hadis yorumu,hepinize şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.Zaten İsmet Özel hayranıysanız okumanız gereken ilk kitap.
272 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bizim sapasağlam fakat mütevazı dünyamıza İsmet Özel diye bir pencere açılmasına vesile, herhalde bu şiirdir.
“İnsan, eşref-i mahlukattır derdi babam.”
Birden, sanki yeni bir kuvvete eriştik. Şiirleri lisanımızda.
Esenlik bildirisi ne güzeldir.
“Bir şehrin urgan satılan çarşıları kenevir
Kandil geceleri bir şehrin buhur kokmuyorsa
Yağmurdan sonra sokaklar ortadan kalkmıyorsa
O şehirden öcalmanın vakti gelmiş demektir.” Kendi hesabıma, İsmet Özel’in bana verdiklerini dünyevi bir şeyle ödemem gerekse, buna gücüm yetmez...
İsmet Özel çok farklıdır , anlamak uzun bir süreç gerektirir...ismet özelin hayranlık duymamıza yatkın bir karakteri var..incelememe geçecek olursam; Kırk Hadis'in en önemli derdi, bir şairin hadislerle olan ilgisi ve hadislerden aldığı ilham. Buna rağmen hadislere şairin yazdığı yorumların okuyucu üzerinde ciddi bir uyandırıcı etki yapmasının yanı sıra, artık bundan sonra bir uyanıklık sahası da teşkil etmesi gerekiyor. Okuyucu kaşını gözünü oynatmadan, ağzını açarak değil, tüm kalbiyle okumalı; hem hadisleri, hem şairin yorumlarını. Bu yorumlarda anlaşılacak çok şey var. Nasıl anlaşılacağı ise tamamen okuyucunun elinde...tavsiye ederim...
272 syf.
·Puan vermedi
Bazıları İsmet Özel'in Kırk Hadis kitabı yazmasını haddi aşmak olarak değerlendiriyor. Bu değerlendirme acımasızca bence. Şair kendine ilham veren hadislerden ne anladığını çok etkileyici bir uslupla anlatmış. Bir hadisi okuduğumuzda bence şunu anlatmak istemiş ya da şunu anladım bu hadisten demiyor muyuz? Özel'in yaptığı da bu işte. Okurken çok keyif aldım. Okunası bir kitap...
272 syf.
İsmet Özel, kaynakları tespit edilmiş, sahih 40 tane Hadis seçmiştir. Bu kırk hadisi kendince yorumlamıştır. Bazı hadislerin yorumunu beğendim, bazılarını ise beğenmedim.
272 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
"Bir hadisin bir şaire neler ilham ettiğini öğrenmek hoşunuza gidecekse doğru yere geldiniz. Geldiğiniz yer doğrudur ve fakat bu yerde kalacaksanız bu yerin size rahatlık temin etmeyeceğini bildiğiniz müddetçe kalabilirsiniz."
Yazarımızın dilinden kitabın amacını yansıtır bu sözler. İsmet Özel bu dünyaya hakikaten bizleri rahatsız etmeye gelmiştir. Hâdisler üzerine yazdığı bu kitabı ile de bir bakıma "Uyanın ey cemaat!" demektedir. Uyanmak isterseniz, "hadisler nasıl okunmalı?" "Hadisler bizi nasıl diriltebilir?" ile ilgiliyseniz kitabı mutlaka okumalısınız.
Şu dünyada bir yer edinememiş, bir sığınak dâhi bulamamış İsmet Özel'i anlıyor ve şu haykırışı ile sizleri baş başa bırakıyorum:
"Ben çok istiyorum bir camiye girdiğim zaman "Oh yüreğim ferahladı, müslümanlar arasındayım." demeyi ve bütün oradaki insanların yüzüne gülümsemeyi ama bunu yıllardan beri başaramıyorum."
272 syf.
·10/10
İsmet Özel... Efsane, dava sahibi insanların okuması gereken bir kitap, Sorumluluk alacağınız bir eser, işimize geldiği yani ile değil olması gerekeni Allah Resülünün çizgisinde anlatan hadisleri ele almıştır. Bu yükün altına girmek isteyen buyursun..
272 syf.
·9/10
Kırk Hadis kitabı bizim alışageldiğimiz; bir hadisi en fazla üç dakika içinde okuyup bitirdiğimiz, üzerine düşünmeye bile gerek görmediğimiz geleneğimizi biraz bozuyor. İyi ki de bozuyor! Çünkü artık kimse oturup bir ilim meclisinde hadis şerhi okumuyor ve hadislerde sanki yavaş yavaş tarihe gömülüyor. Oysa bu kitap müslümanın hadislere bakış açısına öyle bir intiba uyandırıyor ki sanki Rasulullah günümüz de yaşamış gibi bir toparlanma haline ihtiyaç duyuyoruz. Dilerim hepimiz hayr yolunda terakki alanına girer ve çıkmayız.
272 syf.
·10/10
İsmet Özel’in Kitabı hangi amaçla yazdığını en güzel hatimesi özetliyor.
“Biz, Allah'tan öğrenmek ve Allah'la yaşamak konusunda bir güvenlik alanına hadîs-i şerîfler aracılığı ile kavuşabiliyoruz. Hadîs-i şerîfler âyet-i kerîmelerin işaret ettiklerinden, bizim üzerimizde uyandırdığı etki bakımından, daha değişik bir alanın habercileridir. Hadîs-i şerîfler dünya ile olan ilişkimizde nasıl bir hacim, nasıl bir iç âlem oluşturmamız gerektirdiği konusundaki sarahate destek veriyor. Ne demek istediğimi daha net ifade etmeye gayret edeyim: Ahiret yurdu her zaman daha hayırlı. Bizim âyet-i kerîmelerden öğrendiğimiz bu. Hadîs-i şerîflerden öğrendiğimiz şey ise, eğer salih kullardan biri olmaya yönelmiş isek hadîs-i şerîflerin bize kazandırdıklarıyla cennet kokusu alma imkânına, kabiliyetine de kavuşabiliriz. Yani Allah korkusuyla bilmeyi ve Allah'ın bize emrettikleri yönünde amel içinde olmayı ve biz bütün bunların bizi ulaştıracağı yer olarak, son yer olarak cenneti hissetmeyi hadîs-i şerîflerle haşir neşir olduğumuz zaman çok kolaylıkla içselleştirebiliriz. Yani hadîs-i şerîfler bize dünyada garip bir yolcu gibi olmamızı öğütlerken dünya sonrasında ahirette yerimiz olup olmadığı konusunda da duyarlığımızı yükseltiyor. Bir gün öncesinden daha duyarlı Müslümanlar haline geliyoruz. Yani Allah'tan öğrenmenin, Allah'la yaşamanın, Allah'ta bulunmanın müşahhas verilerini hadîs-i şerîflerden elde etmek, çıkarmak mümkündür.
Ümit ediyorum ki, benim cüretkârllğıma şahit olan Müslümanlar bir şekilde dünyanın etrafımıza ördüğü kabalık, anlayışsızlık kozasını kırmak ve ahiret özlemi çeken bir kelebek olmaya özenmek duygusunu edinirler. Ben doğrusu böylesi bir duygunun bütün insanlara çok yakışacağını düşünüyorum.”
Bazı kitapların cesur okurlara ihtiyacı vardır. Önsözünü okumanın bile cesaret istediği bi kitap. İsmet Özel reca ile havf arasında o muhkem istikameti önerirken bir sınır muhafızlığı yapmıyor, vaatle korunan sınırları kelimeleriyle gözetiyor sadece. Şahsiyet sahibi okurlar için....
272 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabı ilkokulda okumuştum.İsmet Özel okuduğumu gören öğretmenimiz beni teşvik edip bana başka kitaplarını da getirmişti.Hatırladığım kadarıyla İsmet Özel kendine has bir tarzla hadisleri yorumluyordu.Belki yanlış hatırlıyorumdur.Ama ben de ayrı yeri olan her gördüğümde eskileri hatırlatan bir kitap.
272 syf.
·Beğendi·10/10
İsmet Özel'in okuduğum 2. kitabı. Yazarımızın her kitabı gibi bu kitabı da kendisinin izlerini taşıyor.
Peki nedir bu iz?
İsmet Özel izi diye bir şey vardır. Çoğu insanın normal ve yararlı olarak gördüğü şeyler İsmet Özel için yok edilmesi gereken şeyler listesindedir mesela.
Bu kitapta böyle izler taşıyor kendinden. Çoğumuzun hadis kavramına bakış açısı ne yöndedir mesela. Genelimiz için okunulan anda tüketilen bir hadis kavramı var maalesef. İşte İsmet Özel izi burada devreye giriyor ve bizi sığlık ve sıradanlık belasından kurtarıyor.
Mutlaka okuyun demeyeceğim çünkü okuyan çoğu insanın rahatını bozan şeyler söyledikleri. Bunu yazarımız da ifade ediyor zaten.
Ben size şunu tavsiye ediyorum. Bir hadis bir şairin süzgecinden geçerse ne olur sorusunun cevabını arayın.
Kendisi bana kızardı belki bu söylediklerim için. En iyisi mi bir Müslüman ın gözünden okuyun bir hadisi desem şairin de gönlünü almış olurum.
Okumanız size çok şey katar garantisi vermesem de bu kitap sizin rahatınızı bozmayı ve rahat denilen kavramın ne menem kötü bir şey olduğunu size dikte ediyor.
Kafka bizi ısırıp sokan kitaplar okumalıyız diyor bende size bunu vaat edebilirim sanırım.
"Doğru söylediğimiz zaman bize deli denileceğinden korkuyoruz. Sözümüzü tuttuğumuz zaman enayi yerine konacağımızdan korkuyoruz, emanete hıyanet etmezsek dünyadaki itibarımızın kaybolacağı yanılsaması içine düşüyoruz . Böyle bir çark dönüyor dünyada ve imanı arayanlar birbirlerini tanımakta zorluklarla karşılaşıyorlar..."
Bir Alman düşünürü Lichtenberg'in (1742-1799) dediğine kulak verirsek: "Kitaplar aynalar gibidir, aynaya bir maymun bakınca oradan bir havarinin görünmesi imkansızdır."
İsmet Özel
Sayfa 27 - Tiyo Yayıncılık
Şeksiz şüphesiz '' La İlahe İllallah Muhammedur Rasulullah'' diyen,
buna hakikaten,kalben iman eden insana ahiret yurdunda ateş yüzü gösterilmez.
İsmet Özel
Sayfa 36 - TAM İSTİKLAL YAYINCILIK
İnsanın çok şeyi farkediyor olması, esas olan şeyi farketmekten mahrum kalması anlamına da gelebilir.
Bilgimiz arttıkça zevkimiz incelir, zevkimiz inceldikçe daha titiz seçmeler yapar, daha hassas ayrımlar gözetiriz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırk Hadis
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058615137
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınları
Baskılar:
Kırk Hadis
Kırk Hadis
TİYO Yayıncılığın on dördüncü kitabı "KIRK HADİS" İsmet Özel'in yaptığı radyo konuşmalarından derlenmiştir. Bir şairin seçtiği kırk hadisi ve bu hadisler ile hayatımıza nasıl bakmamız gerektiğini bulacağınız kitabın arka kapağında ise şunlar yazılı:

"Bir hadîs-i şerîfin bir şairle ne ilgisi olduğunu, bir hadîsin bir şaire neler ilham ettiğini, bir hadîsin bir şaire hangi bakımdan ikramda bulunduğunu öğrenmek hoşunuza gidecekse doğru yere geldiniz. Geldiğiniz yer doğrudur ve fakat bu yerde kalacaksanız bu yerin size rahatlık temin etmeyeceğini bildiğiniz müddetçe kalabilirsiniz. Kalmayı göze aldıysanız "terakki" sahasına girdiniz demektir. Korkulur ki bu satırların devamında okuyacaklarınız şimdiye kadar bozulmadan koruyageldiğiniz rahatınıza musallat olacaktır."
ALINTI

Kitabı okuyanlar 307 okur

  • Basira rashidi
  • Rukiye BURUKOĞLU
  • Mahmut zağlış
  • Esma
  • Mesut Gulec
  • Hgfdsa
  • Şaban KURTOĞLU
  • İlhan Karaoğlu
  • Dilber Derman
  • Abdülaziz Biçkioğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%41
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.5
Erkek
%50.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.5 (32)
9
%25.3 (20)
8
%17.7 (14)
7
%5.1 (4)
6
%2.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0