Erbain (Kırk Yılın Şiirleri)İsmet Özel

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.550
Gösterim
Adı:
Erbain
Alt başlık:
Kırk Yılın Şiirleri
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056323942
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınevi
İsmet Özelin kırk yaşına kadar yayınladığı dört şiir kitabındaki ve bazı dergilerde yer alan şiirleri ERBAİN kitabında toplanmıştır.

Geceleyin Bir Koşu (1966)
Evet, İsyan (1969)
Cinayetler Kitabı (1975)
Celladıma Gülümserken (1984)
Yangında ilk kurtarılacak şiir kitabı.
Muazzam tek kelimeyle harika. Duygu, heyecan, aksiyon olan çok başka bir şey.
Erbain, ne demek Erbain Arapçada 40 anlamına gelir, bizde kullanımı ise "Hicri takvime göre 22 Aralıktan 31 Ocağa değin süren kırk günlük kış dönemi.", Şiilikte, hicrî takvime göre Aşure Günü'nden 40 gün sonra gelen Safer ayının 20'inci gününe verilen isimdir. Nerden, neden peki bu isim, İsmet Özel'in daha önceki yayınlanan;
Geceleyin Bir Koşu (1966), Evet, İsyan (1969), Cinayetler Kitabı (1975), Celladıma Gülümserken (1984), kitaplarını tek kitapta toplayıp, bu kitabın ismini Erbain koydu. Çünkü bu şiirler şairin 40 yaşına kadar yazdığı şiirlerinden oluşuyor. Erbain'de burdan geliyor bir nevi bu kitap kırkıncı gün olan Erbain gibi şairin gün değil 40 yıllık riyazetinin sonucu ortaya çıkan muhteşem eser.
Şiirler ama ne şiirler; kitap "yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?" mısrasıyla başlıyor, "Yazık, şairler kadar cesur değilim " ile devam ediyor ve "Ben, İsmet Özel, şair, kırk yaşında." dizeleri olan şiirle bitiyor. Tam 54 muhteşem şiir var kitapta ama hangisini yazayım size hangisini anlatayım. Amentü'yü mü, Mazot'u mu, Evet İsyan'ı mı, yoksa "Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde " diye başlayan Kan Kalesi şiirini mi? Bakın, karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak şiiri de çok güzeldir, ismini en fazla beğendiğim şiirse "Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Resmin Arkasındaki Satırlar" isme bak, şiirin ismi bile şiir gibi.
Bıkmıyorum okuyor, okuyor, sonra dönüp tekrar okuyorum. Ama bu şiirleri okumaktan daha güzeli var doğrudan İsmet Özel'den dinlemek, kendi şiirlerini İsmet Özel kadar güzel okuyan bir şair de yok hani. Çoğu alıntımda link attım dinlemenizi tavsiye ederim.
İsmet Özel, özel bir insan, her daim muhalif, kendi deyimiyle nesli tükenmiş bir insan. İsmet Özel'in şiir gücünü ve bir süreç halinde ideolojik dönüşümünü görebilmek için bu kitabı okumanız gerek.
40 yıl yaşlandım..
Gerçekten ' kırk yılın şiirleri ' tamlamasını yerine getirmiş bulunmakta.

Şiiri çok seven üç arkadaşıma en sevdikleri şairi sorduğumda (size yemin edebilirim) üçü de İsmet Özel demişti. Hatta ikisinin en sevdiği şiir de ' Amentü ' idi. Dedim neymiş bu? Nihayet anlamış bulunmaktayım.

/ Haydar Ergülen'in bir röportajında İsmet Özel'in çok iyi bir şair olduğunu ancak onu hiç sevmediğini söylemesi ile dikkatimi çekmişti. Az araştırınca Madımak Katliamı sonrası sözlerinin, ayın ırkçısı seçilmesinin vs.haberlerini okudum. Bunlar benim önyargılı duruşuma sebep olmuştu. /

İsmet Özel'in kişisel hayatındaki dengesizlikler, siyasi düşüncelerinin gelgitligi ( Terazi sanmıştım ama başak burcuymus.) şiirlerinin yıllara göre olan tasnifinde hissediliyor.

Gelgelelim şair o kadar farklı boyutlarda geziyor ki , hangi söylediği gerçek hangisi ironi ben kestiremiyorum.
Çok farklı. Bir kere okuyunca onun çekimine kapılacaksınız. Ne desem doğru ifade edebilecegime emin değilim. İfade edebileceğiniz kelimelerin sınırlılığı değil zor olan. Sınırsızlığı. Hani bu kadar çok sıfatı nasıl bir araya topladın?

Kitabın son şiirinde demiş ya :
' evi Nepal'de kalmış
Slovakyalı salyangozdur ruhum '

Öyle bir şair işte. Ne olduğunu o bile anlamamış sanki.


Okuyun. Belki sizin de en sevdiğiniz şair olacaktır. Sevgiyle kalın :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.095 Oy)17.479 beğeni39.468 okunma2.114 alıntı165.296 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.852 Oy)8.141 beğeni26.005 okunma622 alıntı126.612 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.999 Oy)12.468 beğeni31.727 okunma2.779 alıntı132.466 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.461 Oy)8.411 beğeni22.819 okunma1.449 alıntı105.508 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.056 Oy)7.328 beğeni19.825 okunma3.220 alıntı116.514 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (2.920 Oy)3.114 beğeni13.954 okunma644 alıntı42.601 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.222 Oy)8.141 beğeni23.964 okunma1.895 alıntı102.386 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.971 Oy)8.361 beğeni23.222 okunma1.134 alıntı112.801 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.973 Oy)3.494 beğeni11.698 okunma1.012 alıntı47.683 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.532 Oy)5.810 beğeni15.235 okunma2.225 alıntı78.525 gösterim
İsmet Özel, yazarken dağıtmayı ve dağıttığını toparlamayı seven, şiirlerinde sadece estetik kaygı gütmediğini bir ahlak kaygısı da taşıdığını dile getiren, "Ben, şiir dünyamı mutlaka bir şeyi özellikle vurgulamak için kurdum." diyen ama buna rağmen şiirde bütünlükten, ritimden, sanattan vazgeçmeyen bir şair. Bence onu çağdaşlarından ayıran en önemli özellik tüm bunları aynı anda başarabiliyor olması. Erbain, adından anlaşılacağı üzere Özel'in 40 yaşına kadar yazdığı şiirleri topladığı kitabı. Erbain'i tek kelime ile özetlemem istense seçeceğim kelime "vazgeçmemek" olurdu. Çünkü karşımızda iman etmeden önce (Amentü) ve sonra tüm şiirlerde direnen, vazgeçmeyen, inatçı bir ruh var. Misal, bize doğrudan "vazgeçmeyeceğim" demiyor da "Mataramda Tuzlu Su" diyor. Yola böyle çıkmayı göze almış birinin vazgeçmeyeceğini biliyorum. Kitap bu inanç üstüne kurulu. Elime her aldığımda aynı inancı hissettiğim bununla beraber her defasında yeni güzellikler de keşfettiğim şiirlerin kitabı. İyi ki bu toprakların şairi olmuş.
"bizi kıvıl kıvıl bekliyorken hayat
yıkılmak elinde mi?"
Yazarın kırk yaşına kadar yazmış olduğu şiirlerden oluşan kitabı edebi yönden oldukça tatmin edici.Şair akıcı diliyle yeri geldiğinde bulunduğu dönemini şiiri ile harmanlayarak hiç sıkmadan okutturuyor. Beni en çok etkileyenler Amentü ve Mataramda Tuzlu Su olmasının yanı sıra kitaptaki diğer şiirlerde insanın içine dokunan cinsten.Bir şiir kitabı arayışı içinde iseniz Erbaine mutlaka bir şans vermelisiniz.
İsmet Özel.. Benim içinse en özel ve en çok sevdiğim şair.... Kitaplığın bir rafı tamamen kendisinin kitapları ile dolu.... Bunu kendim için bir nimet olarak kabul ediyorum. Erbain kitabını birkaç kere okumama rağmen her defasında hayret ederek,"Bu nasıl yürek? "Sorularını sorarak bitiriyorum...Bu sefer de pek farklı olmadı. Kitaptan pek çok (bayağı çok :) ) alıntı paylaşmaya özen göstermemin sebebi ise daha çok arkadaşı şairden ve kitaptan haberdar etmek ....İnşaallah maksadımız hasıl olmuştur . Şairin bir dörtlüğü ile bitirirsek;

Şimdi tekrar ne yapsam dedirtme bana Yarabbi!
Taşınacak suyu göster,kırılacak odunu
Kaldı bu silinmez yaşamak suçu üzerimde
Bileyim hangi suyun sakasıyım
Yarabbelalemin!
Tütmesi gereken ocak nerde?
En mutlu insanlar belki baca temizleyicilerdir. Öyle dar öyle kara karanlık bir yerdedirler ki
Yüreklerini geniş, dayanıklı aydınlık tutmak zorundadırlar. Buna yükümlü sayarlar kendilerini...
Erbain'i ilk kez lisede kitap okuma yarışması için okudum. Hayatımda başıma daha kötü ne gelebilir diye düşündüğüm yıllarda kafama düştü işte. Daha kötü gelebilir :D

Tabii o zaman pek anlamadım. 4 yıl sonra doğum günümde hediye geldi. Haydaaa! Neyse efendim, başladık okumaya. Güzel ve karmaşık diye tanımlayabilirim. Bazı şiirlerine gerçekten vurgunum. Erbain'den önce Celladıma Gülümserken'i okumuştum. Aşinayım çoğuna. Kendi sesiyle kaydettiklerini dinleye dinleye de ezber yapmışız. Bir süre sonra daha kolay gelmeye başladı ama hala tam anlamıyla kavrayamadığım yerleri çok fazla. Özel bana hep Albert Camus ile Sartre gibi, Dostoyevski ile Hz. Ali ortasında gelmiştir. Her okuduğum kitabında bir Fransız eseriymiş gibi düşünüyorum. ''Evet, İthilal sancıları bu'' diyesim geliyor. Anlaşılmamaya çalışmak onu farklı kılıyor sanırım. Varsın Özel'i de anlayamayalım. Genciz, ölümle paslanmış bulmuşuz sesimizi. Daha ne olsun. ^^
yazar kitabında olay örgüsü olarak aşırı derecede sıradan konuyu işlemiş.
sürekli belli kelimeleri tekrarlayıp ta okurun içine işlemeyi amaçlıyormuşcasına yazmış
Fakat zaten zor olan şiir dalında sınıfta kalmış.
Bir ahenk ,coşkudan eser yok,karamsar bir hava oluşturuyor insanın üzerinde... NASILDA ÇOĞALIYOR DEĞİLMİ OLUMSUZ YARGILAR HEMEN.
OYSA BU SATIRLARLA ŞİİR DÜNYASINA VE DE TOPLUM YAPISINA GAYET TABİİ YÜKSEKTEN BAKILABİLİR...
"Erbain" İsmet Özel...
Ablam bu şiir kitabını bana hediye ettiğinde 'başucu kitaplarından birisi olacak' demişti. Doğru demiş. :) Şiiri çokça seven biri olarak, İsmet Özel şiirlerinin bambaşka bir hissiyatı olduğunu söylemek isterim. Sizi alıp başka başka yerlere, hatta belkide tam da olmak istediğiniz yerlere götürüyor İsmet Özel şiirleri.
Ve birkaç dize...

"Yüzümü kınından çıkaran sensin
Pencereyi getiren aklıma
Sanki güzmüş
Sevecenliğe sarınmak istiyormuş gibi
Sanki canım
Yüzümü sensin biriktiren kitaplara."

Bu kitapta şairin kırk yaşına kadar yayınladığı şiirler mevcut. Bu yüzden "kırk yılın şiirleri" olarak da geçiyor.
Şiir seven okurlara tavsiyemdir... :)
Erbain Arapçada kırk anlamına gelir. Kitapta İsmet Özel'in kırk yaşına kadar yayımlanmış şiirleri bulunuyor. Bunlar öyle şiirler ki şair ironi mi yapıyor yoksa gerçekten öyle düşündüğü için mi yazıyor kestiremiyorsunuz. Öte yandan İsmet Özel'in hayatına baktığınızda kendisine antipati duyabilirsiniz. Siyasi düşüncelerini, olaylara bakış açısını, yaptığı söyleşileri araştıranlar bu adam gerçekten şair mi dedirtiyor. Bu yüzden şiirleriyle ilgili objektif bir yorum yapmak istiyorsanız hayatından ve fikirlerinden önce şiirlerini okuyun derim. Erbain'de ideolojisinin nasıl değişim gösterdiğini görebiliyorsunuz zaten. Bu yüzden kendisi şiirlerini en sevdiğim şairlerden biri.En sevdiğim şair demiyorum dikkat ederseniz. Zaten şairleri ve yazarları siyasi düşünce ve yaşantılarına göre okusaydık emin olun bir elin beş parmağını geçmezdi okuduklarımız. :) Erbain'de geçen şiirlerinde en sevdiğim iki şiir ise; Amentü ve Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar. Fazla uzatmadan demem o ki İsmet Özel okunacak bir insan. Görüşlerine bakmadan alın okuyun. :)
Keyifli okumalar. :)
İsmet Özel. Kendisi yeni tanıştığım bir şair. Ve evet tanıştığıma memnun oldum. Umarım bir gün karşılıklı tanışırız ve siz de beni tanıdığınıza memnun olursunuz. Gerçekten günümüzde de yaşayan çok güzel bir şair. Şiirler kesinlikle dolu dolu ve yaptığı tespitler çok hoş. Şiirlerinde kuş sesleri çok geçiyor. Galiba şairimiz kuş seslerine hayran biri. Hatta kim bilir belki de bu şiirleri İstanbul meydanındaki kuş seslerinden ilham alarak yazmıştır. Şair kesinlikle tanınması gereken ve ilham olacak bir insan. Şiirlerinde de akıp gidiyor insan. Hele o kurduğu tamlamalar... Beklentim yüksekti ve bunu karşıladı da. İsmet Özel okuyun ve okutun
Şiir nedir? İnsana ne katar? İsmet Özel'de bunu bulabiliyor insan. Genelde geceleri fener ışığında hayranlıkla okudum şiirlerini. Mazot, Amentü ve Aynı Adam şiirlerine bir bakmanızı tavsiye ediyorum
https://www.youtube.com/watch?v=3rzrbGcbBac

Ben,
İsmet Özel, şair, kırk yaşında.
Her şey ben yaşarken oldu, bunu bilsin insanlar
Ben yaşarken koptu tufan
Ben yaşarken yeni baştan yaratıldı kainat
Her şeyi gördüm içim rahat
Gök yarıldı, çamura can verildi
Linç edilmem için artık bütün deliller elde
Kazandım nefretini fahişelerin
Lanet ediyor bana bakireler de.
Sözlerim var köprüleri geçirmez
Kimseyi ateşten korumaz kelimelerim
Kılıçsızım, saygım kalmadı buğday saplarına
Uçtum ama uçuşum
Radarlarla izlendi
Gayret ettim ve sövdüm
Bu da geçti polis kayıtlarına.

Haytanın biriyim ben, bunu bilsin insanlar
Ruhumun peşindedir zaptiyeler ve maliye
Kara ruhlu der bana görevini aksatmayan kim varsa
Laboratuvarda çalışanlara sorarsanız
Ruhum sahte
Evi Nepal'de kalmış
Slovakyalı salyangozdur ruhum
Sınıfları doğrudan geçip
Gerçekleri gören gençlerin gözünde.

Acaba kim bilen doğrusunu? Hatta ben
Kıyı bucak kaçıran ben ruhumu
Sanki ne anlıyorum?
Ola ki
Şeytana satacak kadar bile bende ondan yok.
Telaş içinde kendime bir devlet sırrı beğeniyorum
Çünkü bu, ruhum olmasa da saklanacak bir şeydir
Devlet sırrıyla birlikte insanın
Sinematografik bir hayatı olabilir
O kibar çevrelerden gizli batakhanelere
Yolculuklar, lokantalar, kır gezmeleri
Ve sonunda estetik bir
İdam belki!
Evet, evet ruhu olmak
Bütün bunları sağlayamaz insana.
Doğruysa bu yargı
Bu sonuç
Bu çıkarsama
Neden peki her şeyi bulandırıyor
Ertelenen bir konferans
Geç kalkan bir otobüs?
Milli şefin treni niçin beyaz?
Ruslar neden yürüyorlar Berlin'e?
Ne saçma! Ne budalaca!
Dört İncil'den Yuhanna'yı
Tercih edişim niye?
Ben oysa
Herkes gibi
Herkesin ortasında
Burada, bu istasyonda, bu siyah
Paltolu casusun eşliğinde
En okunaklı çehremle bekliyorum
Oyundan çıkmıyorum
Korkuyorum sıram geçer
Biletim yanar diye
Önümde bir yığın açalya
Bir sürü çarkıfelek
Gergin çenekli cesetleriyle
Önümde binlerce çiçek
Korkuyorum sıra sende
Sen de başla ve bitir diyecek.
Yo, hayır
Yapamaz bunu, yapmasın bana dünya
Söyleyin
Aynada iskeletini
Görmeye kadar varan kaç
Kaç kişi var şunun şurasında?

Gelin
Bir pazarlık yapalım sizinle ey insanlar!
Bana kötü
Bana terkettiğiniz düşünceleri verin
O vazgeçtiğiniz günler, eski yanlışlarınız
Ah, ne aptalmışım dediğiniz zamanlar
Onları verin, yakınmalarınızı
Artık gülmeye değer bulmadığınız şakalar
Ben aştım onları dediğiniz ne varsa
Bunda üzülecek ne var dediğiniz neyse onlar
Boşa çıkmış çabalar, bozuk niyetleriniz
İçinizde kırık dökük, yoksul, yabansı
Verin bana
Verin taammüden işlediğiniz suçları da.
Bedelinde biliyorum size çek
Yazmam yakışık almaz
Bunca kaybolmuş talan
Parayla ölçülür mü ya?

Bakın ben, bir çok tuhaf
Marifetimin yanısıra
İlginç ödeme yolları bulabilen biriyim
Üstüme yoktur ödeme hususunda
Sözün gelişi
Üyesi olduğunuz dernek toplantısında
Bir söyleve ne dersiniz?
Bir söylev: Büyük İnsanlık İdeali hakkında!
Yahut adınıza bir çekiliş düzenleyebilirim
Kazanana vertigolar, nostaljiler
Karasevdalar çıkar.

Yapılsın adil pazarlık
Kapılsın yapılacaksa
işte koydum işlemeyi düşündüğüm suçları
Sizin geçmiş hatalarınız karşısına.
Ne yapsam
Döl saçan her rüzgarın
Vebası bende kalacak
Varsın bende biriksin
Durgun suyun sayhası
Yumuşatmayı bilen ateş
Öğüt sahibi toprak
Nasıl olsa geri verecek
Benim kılıcımı.
İsmet Özel
Sayfa 231 - Tiyo Yayınları 36. Baskı 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erbain
Alt başlık:
Kırk Yılın Şiirleri
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056323942
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınevi
İsmet Özelin kırk yaşına kadar yayınladığı dört şiir kitabındaki ve bazı dergilerde yer alan şiirleri ERBAİN kitabında toplanmıştır.

Geceleyin Bir Koşu (1966)
Evet, İsyan (1969)
Cinayetler Kitabı (1975)
Celladıma Gülümserken (1984)

Kitabı okuyanlar 614 okur

 • Zahide Adıklı
 • ebrar demir
 • Hiç.
 • Zehra Yumna YILDIZ
 • Demoklesin Kitabı
 • Mehmet Akif ARSLANHAN
 • Bambukurdu
 • Melis Altunpek
 • #semâ
 • xyeuz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%31.2
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%14.1
45-54 Yaş
%6.4
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47
Erkek
%53

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.1 (114)
9
%22.7 (47)
8
%13.5 (28)
7
%6.3 (13)
6
%0
5
%0.5 (1)
4
%0.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.4 (3)

Kitabın sıralamaları