Erbain (Kırk Yılın Şiirleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.286
Gösterim
Adı:
Erbain
Alt başlık:
Kırk Yılın Şiirleri
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796312
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Erbain
Erbain
İsmet Özelin kırk yaşına kadar yayınladığı dört şiir kitabındaki ve bazı dergilerde yer alan şiirleri ERBAİN kitabında toplanmıştır. 

Geceleyin Bir Koşu (1966)
Evet, İsyan (1969)
Cinayetler Kitabı (1975)
Celladıma Gülümserken (1984)
Yangında ilk kurtarılacak şiir kitabı.
Muazzam tek kelimeyle harika. Duygu, heyecan, aksiyon olan çok başka bir şey.
Erbain, ne demek Erbain Arapçada 40 anlamına gelir, bizde kullanımı ise "Hicri takvime göre 22 Aralıktan 31 Ocağa değin süren kırk günlük kış dönemi.", Şiilikte, hicrî takvime göre Aşure Günü'nden 40 gün sonra gelen Safer ayının 20'inci gününe verilen isimdir. Nerden, neden peki bu isim, İsmet Özel'in daha önceki yayınlanan;
Geceleyin Bir Koşu (1966), Evet, İsyan (1969), Cinayetler Kitabı (1975), Celladıma Gülümserken (1984), kitaplarını tek kitapta toplayıp, bu kitabın ismini Erbain koydu. Çünkü bu şiirler şairin 40 yaşına kadar yazdığı şiirlerinden oluşuyor. Erbain'de burdan geliyor bir nevi bu kitap kırkıncı gün olan Erbain gibi şairin gün değil 40 yıllık riyazetinin sonucu ortaya çıkan muhteşem eser.
Şiirler ama ne şiirler; kitap "yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?" mısrasıyla başlıyor, "Yazık, şairler kadar cesur değilim " ile devam ediyor ve "Ben, İsmet Özel, şair, kırk yaşında." dizeleri olan şiirle bitiyor. Tam 54 muhteşem şiir var kitapta ama hangisini yazayım size hangisini anlatayım. Amentü'yü mü, Mazot'u mu, Evet İsyan'ı mı, yoksa "Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde " diye başlayan Kan Kalesi şiirini mi? Bakın, karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak şiiri de çok güzeldir, ismini en fazla beğendiğim şiirse "Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Resmin Arkasındaki Satırlar" isme bak, şiirin ismi bile şiir gibi.
İsmet Özel, özel bir insan, her daim muhalif, kendi deyimiyle nesli tükenmiş bir insan. İsmet Özel'in şiir gücünü ve bir süreç halinde ideolojik dönüşümünü görebilmek için bu kitabı okumanız gerek.
Bıkmıyorum okuyor, okuyor, sonra dönüp tekrar okuyorum. Ama bu şiirleri okumaktan daha güzeli var doğrudan İsmet Özel'den dinlemek, kendi şiirlerini İsmet Özel kadar güzel okuyan bir şair de yok hani. Çoğu alıntımda link attım dinlemenizi tavsiye ederim.
Hatta en sevdiği şiirleri bırakayım şuraya bakarsınız belki
Amentü #26567920
Evet, İsyan #26444155
Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar #26706846
Mazot #26492201
Karlı Bir Gece Vakti Bir Dostu Uyandırmak #26545858
Yıkılma Sakın (Ölüyoruz, Demek ki yaşanılacak...) #26491953
40 yıl yaşlandım..
Gerçekten ' kırk yılın şiirleri ' tamlamasını yerine getirmiş bulunmakta.

Şiiri çok seven üç arkadaşıma en sevdikleri şairi sorduğumda (size yemin edebilirim) üçü de İsmet Özel demişti. Hatta ikisinin en sevdiği şiir de ' Amentü ' idi. Dedim neymiş bu? Nihayet anlamış bulunmaktayım.

/ Haydar Ergülen'in bir röportajında İsmet Özel'in çok iyi bir şair olduğunu ancak onu hiç sevmediğini söylemesi ile dikkatimi çekmişti. Az araştırınca Madımak Katliamı sonrası sözlerinin, ayın ırkçısı seçilmesinin vs.haberlerini okudum. Bunlar benim önyargılı duruşuma sebep olmuştu. /

İsmet Özel'in kişisel hayatındaki dengesizlikler, siyasi düşüncelerinin gelgitligi ( Terazi sanmıştım ama başak burcuymus.) şiirlerinin yıllara göre olan tasnifinde hissediliyor.

Gelgelelim şair o kadar farklı boyutlarda geziyor ki , hangi söylediği gerçek hangisi ironi ben kestiremiyorum.
Çok farklı. Bir kere okuyunca onun çekimine kapılacaksınız. Ne desem doğru ifade edebilecegime emin değilim. İfade edebileceğiniz kelimelerin sınırlılığı değil zor olan. Sınırsızlığı. Hani bu kadar çok sıfatı nasıl bir araya topladın?

Kitabın son şiirinde demiş ya :
' evi Nepal'de kalmış
Slovakyalı salyangozdur ruhum '

Öyle bir şair işte. Ne olduğunu o bile anlamamış sanki.


Okuyun. Belki sizin de en sevdiğiniz şair olacaktır. Sevgiyle kalın :)
Yazarın kırk yaşına kadar yazmış olduğu şiirlerden oluşan kitabı edebi yönden oldukça tatmin edici.Şair akıcı diliyle yeri geldiğinde bulunduğu dönemini şiiri ile harmanlayarak hiç sıkmadan okutturuyor. Beni en çok etkileyenler Amentü ve Mataramda Tuzlu Su olmasının yanı sıra kitaptaki diğer şiirlerde insanın içine dokunan cinsten.Bir şiir kitabı arayışı içinde iseniz Erbaine mutlaka bir şans vermelisiniz.
İmgelerle dolu, zeka yüklü şiirden hoşlanıyorsanız İsmet Özeli seversiniz. Şiir yazmanın yetenek değil zeka ve donanım olduğunu ispatlayan şairdir o. İsmet özel okumak ve anlamak iyi şiirden anlamaktır
En mutlu insanlar belki baca temizleyicilerdir. Öyle dar öyle kara karanlık bir yerdedirler ki
Yüreklerini geniş, dayanıklı aydınlık tutmak zorundadırlar. Buna yükümlü sayarlar kendilerini...
Erbain'i ilk kez lisede kitap okuma yarışması için okudum. Hayatımda başıma daha kötü ne gelebilir diye düşündüğüm yıllarda kafama düştü işte. Daha kötü gelebilir :D

Tabii o zaman pek anlamadım. 4 yıl sonra doğum günümde hediye geldi. Haydaaa! Neyse efendim, başladık okumaya. Güzel ve karmaşık diye tanımlayabilirim. Bazı şiirlerine gerçekten vurgunum. Erbain'den önce Celladıma Gülümserken'i okumuştum. Aşinayım çoğuna. Kendi sesiyle kaydettiklerini dinleye dinleye de ezber yapmışız. Bir süre sonra daha kolay gelmeye başladı ama hala tam anlamıyla kavrayamadığım yerleri çok fazla. Özel bana hep Albert Camus ile Sartre gibi, Dostoyevski ile Hz. Ali ortasında gelmiştir. Her okuduğum kitabında bir Fransız eseriymiş gibi düşünüyorum. ''Evet, İthilal sancıları bu'' diyesim geliyor. Anlaşılmamaya çalışmak onu farklı kılıyor sanırım. Varsın Özel'i de anlayamayalım. Genciz, ölümle paslanmış bulmuşuz sesimizi. Daha ne olsun. ^^
yazar kitabında olay örgüsü olarak aşırı derecede sıradan konuyu işlemiş.
sürekli belli kelimeleri tekrarlayıp ta okurun içine işlemeyi amaçlıyormuşcasına yazmış
Fakat zaten zor olan şiir dalında sınıfta kalmış.
Bir ahenk ,coşkudan eser yok,karamsar bir hava oluşturuyor insanın üzerinde... NASILDA ÇOĞALIYOR DEĞİLMİ OLUMSUZ YARGILAR HEMEN.
OYSA BU SATIRLARLA ŞİİR DÜNYASINA VE DE TOPLUM YAPISINA GAYET TABİİ YÜKSEKTEN BAKILABİLİR...
"Erbain" İsmet Özel...
Ablam bu şiir kitabını bana hediye ettiğinde 'başucu kitaplarından birisi olacak' demişti. Doğru demiş. :) Şiiri çokça seven biri olarak, İsmet Özel şiirlerinin bambaşka bir hissiyatı olduğunu söylemek isterim. Sizi alıp başka başka yerlere, hatta belkide tam da olmak istediğiniz yerlere götürüyor İsmet Özel şiirleri.
Ve birkaç dize...

"Yüzümü kınından çıkaran sensin
Pencereyi getiren aklıma
Sanki güzmüş
Sevecenliğe sarınmak istiyormuş gibi
Sanki canım
Yüzümü sensin biriktiren kitaplara."

Bu kitapta şairin kırk yaşına kadar yayınladığı şiirler mevcut. Bu yüzden "kırk yılın şiirleri" olarak da geçiyor.
Şiir seven okurlara tavsiyemdir... :)
Erbain Arapçada kırk anlamına gelir. Kitapta İsmet Özel'in kırk yaşına kadar yayımlanmış şiirleri bulunuyor. Bunlar öyle şiirler ki şair ironi mi yapıyor yoksa gerçekten öyle düşündüğü için mi yazıyor kestiremiyorsunuz. Öte yandan İsmet Özel'in hayatına baktığınızda kendisine antipati duyabilirsiniz. Siyasi düşüncelerini, olaylara bakış açısını, yaptığı söyleşileri araştıranlar bu adam gerçekten şair mi dedirtiyor. Bu yüzden şiirleriyle ilgili objektif bir yorum yapmak istiyorsanız hayatından ve fikirlerinden önce şiirlerini okuyun derim. Erbain'de ideolojisinin nasıl değişim gösterdiğini görebiliyorsunuz zaten. Bu yüzden kendisi şiirlerini en sevdiğim şairlerden biri.En sevdiğim şair demiyorum dikkat ederseniz. Zaten şairleri ve yazarları siyasi düşünce ve yaşantılarına göre okusaydık emin olun bir elin beş parmağını geçmezdi okuduklarımız. :) Erbain'de geçen şiirlerinde en sevdiğim iki şiir ise; Amentü ve Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar. Fazla uzatmadan demem o ki İsmet Özel okunacak bir insan. Görüşlerine bakmadan alın okuyun. :)
Keyifli okumalar. :)
İsmet Özel. Kendisi yeni tanıştığım bir şair. Ve evet tanıştığıma memnun oldum. Umarım bir gün karşılıklı tanışırız ve siz de beni tanıdığınıza memnun olursunuz. Gerçekten günümüzde de yaşayan çok güzel bir şair. Şiirler kesinlikle dolu dolu ve yaptığı tespitler çok hoş. Şiirlerinde kuş sesleri çok geçiyor. Galiba şairimiz kuş seslerine hayran biri. Hatta kim bilir belki de bu şiirleri İstanbul meydanındaki kuş seslerinden ilham alarak yazmıştır. Şair kesinlikle tanınması gereken ve ilham olacak bir insan. Şiirlerinde de akıp gidiyor insan. Hele o kurduğu tamlamalar... Beklentim yüksekti ve bunu karşıladı da. İsmet Özel okuyun ve okutun
Şiir nedir? İnsana ne katar? İsmet Özel'de bunu bulabiliyor insan. Genelde geceleri fener ışığında hayranlıkla okudum şiirlerini. Mazot, Amentü ve Aynı Adam şiirlerine bir bakmanızı tavsiye ediyorum
Adamlar şiirlerini yazıp mesai vakti bitince gidiyor Tarihler bana aynı kitabın içinden her defasında böyle sesleniyor
Adam dibe inmek için beline bağladığı
Sandığını keşfediyor dibe ulaştığında Ve arkada kalan şiirin satırlarındaki manevi kelimeler
Evde soba yanıyor
önce çalılar geçiyor çocukların boğazından
sonra ağaç kökleri yırtıyor damarlarını
bütün ailenin.

Dışarıda; soğuk
safirden, bakırdan, cıvadan bir gece uçuyor.
Tozludur saçlarım, saçlarımdan
devrilmiş sarayların dumanları savrulur
yüzüm yanıktır
Yüreğime bir karanfil sokuludur
İsmet Özel
Sayfa 133 - Tiyo / Kırk Yılın Şiirleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erbain
Alt başlık:
Kırk Yılın Şiirleri
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796312
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Erbain
Erbain
İsmet Özelin kırk yaşına kadar yayınladığı dört şiir kitabındaki ve bazı dergilerde yer alan şiirleri ERBAİN kitabında toplanmıştır. 

Geceleyin Bir Koşu (1966)
Evet, İsyan (1969)
Cinayetler Kitabı (1975)
Celladıma Gülümserken (1984)

Kitabı okuyanlar 741 okur

  • Kübra
  • Sümeyye Karataş
  • Betül Atl
  • Ubeydullah Arslan
  • rû şiraz
  • İbrahim Şensoyu
  • blueofnoon
  • Kübranur
  • Meryem K
  • Volkan Dağtekin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (6)
9
%0.4 (1)
8
%0.8 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları