Waldo Sen Neden Burada Değilsin?

8,5/10  (18 Oy) · 
78 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.086 gösterim
Tiyo'nun altıncı kitabı Waldo Sen Neden Burada Değilsin'in gözden geçirilmiş yeni baskısı yapıldı. Kitabının arka kapağında şunlar yazılı...

"Kim olduğumuz sorusuna cevap ararken, aklımız hep, kim olacağımız sorusuyla karışıyor. Kim olacağımızı düşündüğümüzde ise kim olmak istediğimiz sorusu peşimizi koyuvermiyor. Gerçekte, kim olduğumuzu öğrenme süreci içinde bile kimliğimiz yeniden oluşuyor.

Sanki Werner Heisenberg'in belirsizlik ilkesine tâbi olmuş gibiyiz. Nerede olduğumuzu öğrenmeye çalışırken nereye gittiğimizin bilgisi elimizden kaçıyor, eğer nereye gittiğimizi bilme gayretine kendimizi kaptırırsak nerede olduğumuzu unutma tehlikesine uğruyoruz. Ama bütün bu belirsizlik içinde karartılamayacak, önemi azaltılamayacak, vazgeçilemeyecek bir kalkış noktamız var:

Bizler, hepimiz birer ürünüz. Hepimiz husule geldik, hepimiz oğullar ve kızlarız."
Jan Demir 
 01 Tem 21:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır..."

Kitap bu cümleyle başlıyor. İsmet Özel'i anlamak için başvurulmasi gereken ilk kaynak kitaptır.
Neden çabalıyoruz-çabalamalıyız, neden tutunma ihtiyacı içindeyiz, neden ait olmak istiyoruz, masal nedir, neden önemlidir? Ve bunun gibi birçok şeyde kendi kafa karışıklıklarını anlatmaya çalıştığını fark ederiz İsmet Özel'in.

"İnsan için önüne çıkan bütün yollar "yürünebilir" yollar ise, o insan artık kaybolmuştur."

Hayatımızı kuşatan belaya gönderme yapar. O bizi çepeçevre kuşatan arada kalmışlığa... bütün masallar bir yana itildikten sonra geriye ne kalıyor? Herkes bir diğerine “neden buradasın?” sorusunu soracaksa, onun alacağı cevap bir başka soru, “sen neden burada değilsin?” olacaksa hepimiz masallarımıza umutsuz bir şekilde sarılmışız demektir. Masallarımızı bir kenara itme niyetimiz yok gibi. Bu eserle elbette sorularimiz cevaplanmiyor ama düşünmek için bir zemin hazırlıyor.

Birlikte yasamayi, bunun ne demek olduğunu hissettirir bu eser. Okunması gereken kaynak bir eser. Okurlara kolay gelsin...

Kitap boyunca şimdi bu ''Waldo kim, ne alaka, nereden bağlayacak'' diye düşündüm ^^ İsmet Özel'in kendine has üslubuyla biraz masal gibi, biraz hicivli hayat hikayesi. Samimiyetle yazdığından şüphem yok, çünkü kendini eleştirirken ''ukalaydım, bilgiçlik taslardım'' tarzı cümleler kuruyor. Kendisine bile asi bir insan Özel. Tabii her kitapta bıkmadan aynı konulara göndermeler yapması beni geriyor. Ama İsmet Özel'in de bu özelliği bizim için kadı kızındaki kusur gibi. Olur diyor, geçiyoruz.

Sonunda ise kitap başlığıyla kitap içeriğini birleştirdiğinde; evet dedim. Şair mantığı bizden, çok çoook farklı. Ama bence, şair olarak nesirden daha çok şey anlatıyor. ^^

Hacer 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Thoreau, ABD'nin Meksika'ya karşı yürüttüğü emperyalist savaş sırasında konan nüfus başına vergiyi «ödediği dolar bir adam öldürmek üzere, başka bir adam veya tüfek satın almaya yaramasın» gerekçesiyle vermeyi reddedince bir gece hapiste yattı. Kendisinden ondört yaş büyük olan ve bir çok özgürlükçü düşünceyi kendisiyle paylaşan Ralph Waldo
Emerson, telâşla arkadaşını görmek üzere onun hücresine girdiğinde aralarında şöyle bir konuşmanın cereyan ettiği anlatılır:
«-Henry, neden buradasın ? »
«-Waldo, sen neden burada değilsin ?»''

Kitap adını bu konuşmadan alıyor. İsmet Özel'in şiirlerini nasıl yazdığını anlattığı otobiyografik roman. İçinde yakın tarihten oldukça ilginç olaylar da var. Bu olayların şiirleri üzerindeki etkilerinden bahsetmiş İsmet Özel.
Kitapta adını koyamadığım beni rahatsız eden bir şey var. Belki laiklikle ilgili söyledikleri belki de cumhuriyet okulları ile ilgili söyledikleri beni rahatsız etti. Ama o paragraftan sonra kitabı okuma şeklim değişti.

Kitaptan 39 Alıntı

Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. Bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. Savaş bitmiştir.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet ÖzelWaldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel

Şairler insanlar kadar insan olmaya yöneldikleri için daha fazla insandırlar ve bir insanın "insan oluş"la örtüşme çabası onu üstün kılmaz.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 16)Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 16)
Gökçe Öztürk 
02 Ağu 18:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyaya gelmek bir saldırıya ugramaktır.
...
Bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. Savaş bitmiştir.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet ÖzelWaldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel
Hüseyin HAKAN 
 19 Tem 08:39 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Düşünmek, adlandırmakla, adları öğrenmekle başlar. [...]. Adları bilmeseydik, kavramları kullanmasaydık ve tasavvurlar elde edemeseydik insan olamayacak, yeryüzündeki yaratıkların en şereflisi olma vasfını edinemeyecektik.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 14 - Tiyo)Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 14 - Tiyo)
Kübra Koç 
12 Ağu 20:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insanin yuce bir tarafi varsa bu, sartlarin geregini yerine getirdigi icin degil, sartlar ne olursa olsun sahip oldugu temel dogrular geregince tercihler yapabilmeyi elden birakmadigi icin belirginlik kazanabilmektedir.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet ÖzelWaldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel

Belki bu dünya hayatını en üst düzeyde yaşayabilmek, bir başka insanla ortaklaşa tanıklığına vardığı uyanıklık durumunu paylaşmakla mümkün. Bu paylaşımı elde edemediği şartlarda bile insan, ölüm kendini bulduğu andan içinde bir boşunalık duygusu taşımamalı. Bence boşunalık duygusu, ne adına olursa olsun, razı olduğu haksızlık yüzünden insana yerleşir.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet ÖzelWaldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel
Eslem 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimse şair, ressam veye müzisyen olarak doğmaz.Tıpkı muhasebeci olarak doğmadığı gibi.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet ÖzelWaldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel
4 /