Kitap
Yunus Emre

Yunus Emre

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
159 Kişi
673
Okunma
188
Beğeni
4.442
Gösterim
92 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 36 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Büyük Doğu Yayınları · Ağustos 2012 · Karton kapak · 9789758180080
Mezarlığı olmayan köyü bulmak için yola çıkan ve ilk bilgi olarak, ölümsüzlüğe giden yolun insanın kendi içinden geçtiğini öğrenen Derviş Yunus’un hikayesi… (Tamamlandığı tarih; 25-26 Temmuz, Cuma gecesi, 1969)
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,8

Puan ve İncelemeler

8.7
10 üzerinden
159 Puan · 35 İnceleme
Esmiray
Yunus Emre'yi inceledi.
92 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Üstad'ın Yunus Emre'nin biyografisini anlattığı Tiyatro eseri. O kadar akıcı ve güzel ki bir solukta okudum. Sanki bir Tiyatro salonunda Piyesi canlı izliyorum gibi hissettim. Kısa ama bir o kadar da akılda kalıcı çok çok güzel bir kitap. Üstad'ın kaleminden Yunus Emre'yi okumak bir başka. Kitap içerisine Yunus Emre'nin şiirlerini öyle muazzam yerleştirmiş ki tadı damakta kalıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben çok beğendim.
Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
31
b.karaagac
Yunus Emre'yi inceledi.
92 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Ol Bayezid Bestami Sever idi dostpar ânı, Ol dahî rahat olmadı, Nefs elinden hırs elinden..." Selamunaleykum. Bir sabah sessizliğinde ,zihnim henüz dolmamışken okudum.İyiki de okumuşum. Necip Fazıl Kısakürek'in 1969 yılında yazdığı bir piyes.Kitabın genel konusu ölümsüzlüğü arayan bir beyzade olan Yunus 'un adını ve özellikle şiirlerini çokça duyduğumuz Derviş Yunus 'a olgunlaşmasını okuyoruz. Necip Fazıl, Yunus Emre'nin hayatından parçaları bize şiirleriyle harmanlayarak bir kitap oluşturmuş. Benim en sevdiğim kısım Yunus Emre ve nefs'inin karşılaştığı sahne oldu. Nefsi daima kötü ve yok edilmesi gereken bir şey olarak düşünüyordum. Tabtuk Emre bize cevabı hemen veriyor."Hiç bir hakkı yeme!.. Nefsini hakkını da ..Nefsin hakkı, Şeriatta yazılı olduğu kadar..Ne bir lokma eksik,ne bir lokma fazla... Nefsi zincire vurmakta böyle olur.Nefsini öldürmeye çalışma, imana getirmeye çalış. Allah onu yenmek için yarattı seni!..Nefs ilahlık davasındadır. La ilahe illallah.." (sayfa 52) Selametle
Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
8
Neslihan
Yunus Emre'yi inceledi.
92 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir Adam Yaratmak'tan sonra okuduğum ikinci Necip Fazıl tiyatrosu. Giriş kısmında Necip Fazıl'ın tiyatronun ne olduğuna dair yaptığı iki sayfalık bol sanatlı tasvir en çok beğendiğim yer oldu. "Ön tarafı açılır-kapanır bir mikâp (küp) içinde hayatı yakalamak... Kapana kıstırır gibi... Tiyatro budur." diyor şair ve her sanatkâra imparatorluk tacının tiyatroda olduğunu söylüyor. Eser; Moğol saldırıları , Yunus Emre'nin Tabduk Emre'nin dergâhına uzanan yolculuğu, dergâhta benliğinden sıyrılıp aradığı ölümsüzlüğe kavuşması şeklinde ilerliyor. Yunus Emre'nin en güzel şiirlerinin aralara serpiştirilmesi de çok hoş. Yunus Emre'yi önce Necip Fazıl'dan okumalıydım dedim. ☘" Derviş : Ölüler , yaşadıklarını sananlardan daha çok ağlarlar. Gözyaşı kaldı mı ki şimdi yaşayanlarda? Çoban: Doğru ! Yürekler katı, gözler kuru şimdiki dünyada... "
Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Rukiye
Yunus Emre'yi inceledi.
92 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Üstad bu eserinde Yunus Emre'nin tasavvufa girişini, çektiği zorlukları tiyatro tarzında çok güzel anlatmış. Ölüm, nefis, şeyhe bağlılık konularına yer vermiş, Yunus Emre'nin şiirleri ile de süslemiş. Çayınızı demleyip sakin bir yerde bir saatte okunacak keyifli bir kitap.
Yunus Emre
OKUYACAKLARIMA EKLE
7