·
Okunma
·
Beğeni
·
98
Gösterim
Adı:
Yürüyüş
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
310
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akış Yayıncılık
310 syf.
Yalçın Küçük'ün yurt dışında sürgündeyken Kürt basınında yazdığı köşe yazılarından oluşuyor kitap. Belki bu yüzden de alışılageldiğinden daha sert ve köşeli bir üslubu var. 90'ların ortasında yazılmış olduğundan günümüz için eskimiş olarak görülebilir. Fakat zaten benim bu kitabı okumam dönemle alakalı bilgi almak değildi. Bunun için çok başka kitaplar okunabilir. Esas olan Yalçın Küçük'ün bu olaylar karşısında geliştirmiş olduğu tezler, yaklaşımlar, yorumlar. Bunun eskimez bir tadı var. Ve pekala günümüz olayları ve öznelerine karşı da uygulanabilir.
1953 yılında Stalin öldüğü zaman, bütün anıları inceledim, başta Hruşov, hepsi "babamız öldü" diyerek hüngür hüngür ağladılar. Öylesine kişiliksizdiler ki, "babamız öldü, biz nasıl yönetiriz" diye ödleri kopuyor ve çığlıklarla ağlıyorlardı. Baktılar, yönetiyorlar ve üç yıl geçince, üç yıl önce ölümüne hüngür hüngür ağladıkları, bana göre zaaflarıyla birlikte tarihin en büyük reformatörlerinden birisi olan, Stalin'i cani ilan etmekten çekinmediler.
Yalçın Küçük
Sayfa 81 - Akış Yayıncılık
..devrimciliğin rengi, çocukluktan gençliğe geçerken, ne kadar uzun olursa olsun, bir kez hapishaneyi tanımak değildir. Bizim rengimiz, yaşamın ileri aşamalarında da aynı yürekliliği gösterebilmekte yatıyor. Ne yazık, topraklarımızda, devrimciliğin bir gençlik hevesi olmadığını kanıtlamak için, bu gereklilik net olarak önümüzde duruyor. Yalnız bu gereklilikte bir de mucizevi yan var, insanı sürekli gençleştiriyor. Sürekli gençleştiğimi, artık gençliklerinde bizleri beğenmeyenleri, şimdiki olgun hallerinde benim hiç beğenmediğimi tekrarlıyorum.
Yalçın Küçük
Sayfa 232 - Akış Yayıncılık
İnsan, kainatın en güzel­ yaratığıdır ve insan vücuduna sadece sevgi ve özgürlükle yaklaşmak zorunludur; bunun ötesi cinayet oluyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 127 - Akış Yayıncılık
Ben, Perinçek'e dönek demiyorum; dönek olmak için "sol" kabul edilmek gerekiyor, Perinçek hiçbir zaman bu kabulü elde edemedi.
Yalçın Küçük
Sayfa 151 - Akış Yayıncılık
Sözcüklerin tarihine ve köküne ayrı bir önem verdiğim biliniyor; belki pek az kimse, bu sözcüğün buralara, bizim topraklardan geldiğini biliyordur. Fransızca sözlüklerde, Fransızca gümrük demek olan "Douan" sözcüğünün Arapça kökenli olduğunu belirtiyorlar; yalnız pek çok iktisat tarihçisi Avrupalıların bu sözü, Türklerden öğrendiğini kaydediyor. Avrupalı, daha "devlet" ve "sınır" kavramlarını doğru dürüst bilmezken, Türkiye topraklarına girince, bir "divan" üzerinde oturan kimsenin bir harç aldığını görüyor; yıllar sonra bizlerin bir marka olan "jilet" sözcüğünü "tıraş bıçağı" yerine kullanmamız örneği, Avrupalılar, gümrük almaya, "divan" veya "douan" demeye başlıyorlar.
Yalçın Küçük
Sayfa 105 - Akış Yayıncılık
Doğruyu bilmek bir cüret ve sağlık işidir. Türkiye düzeni, sağlıklı bir toplumda ayakta kalamayacağının bilincindedir ve doğruyu bilmekten son derece korkuyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 7 - Akış Yayıncılık
Dünyada ortaklık ülküsü kadar güzel ne var? Kant, iyiyi istemenin kendisi iyidir, diyordu. Her işte ortaklığı istemenin kendisi ise çok iyidir. Bize yakışıyor. Bize, çok soyut olarak utanmazlıkları görüp, üstüne keskin bir hat olarak gitmek yakışıyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 73 - Akış Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yürüyüş
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
310
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akış Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Kerem Behruz
  • Bay C
  • Genel Sekreter

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0