Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

12 Mart 1921 İstiklâl Marşımızın Kabulü

Çatma,kurban olayım ,çehrene ey nazlı hilâl !
İstiklâl Marşı'nın ikinci kıtasında,bayrağın sembolü olan " hilâl "den hareket edilmişti .Hilâl ,eski edebiyatta sevgiliye benzetilir. Bayraktaki ay (sevgili),tehlike içinde bulunduğu ve kendinin sevenlerden fedakarlık beklediği için kaşlarını çatmıştır. Eski Türk edebiyatında sevgilinin kaşı, aya benzetilir .
"Allah bu millete bir daha; 'İSTİKLAL MARŞI' yazdırmasın!..
Reklam
Korkma!Sönmez bu şafaklarda yüzen Al Sancak.
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak, O benim milletimin yıldızıdır parlayacak, O benimdir, o benim milletimindir ancak.
Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy
*İstiklal Marşı Kabulü Yıldönümü*
12 Mart 1921 tarihinde TBMM´de yapılan oylama sonucunda Mehmet Akif´in şiiri, İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy, verilen 500 liralık ödülü "Ben bu şiiri para için yazmadım." diyerek Türk ordusuna bağışlamıştır. Mehmet Akif, İstiklal Marşı´nı kitabı Safahat´a niçin koydurmadığı sorulduğunda "O benim değil, milletimindir." cevabını vermiştir
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey nazlı hilâl.
Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy
Bugün, 12 Mart İstiklâl Marşı'nın kabulu. Bu vesileyle Akıf'i anmak ve de sizlerle bu ufak başarımı paylaşmak isterim. Geçmişte yaşananları unutmadan, hürriyetimizden ödün vermeden, daha güçlü bir toplum inşa etmek dileğiyle...
Reklam
"Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷❤️❤️❤️❤️❤️❤️🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
İstiklâl Marşı'mızın 103. Yılı Kutlu Olsun
Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül; ne bu şiddet, bu celal? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal… Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin
🇹🇷🇹🇷🇹🇷 İstiklâl Marşı'mızın kabulünün 103. yıldönümü kutlu olsun 🇹🇷 Allah'ım ülkemize bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın...🇹🇷 Milli Marşı'mızın yazarı büyük üstad, Câmideki Şair, İslâm Şairi, Müstesna Şair Medmed Âkif Ersoy'un ruhu şâd olsun 🌸💕 🇹🇷🇹🇷🇹🇷
İstiklal Marşı
Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül; ne bu şiddet, bu celal? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal… Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin
Reklam
"O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz.! Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur."
Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy
~İstiklal Marşı İmanın, şuurun, zaferin destansı şiiridir..🇹🇷 Kıyamete kadar söylensin ama bir daha yazılmasın..!
🇹🇷🇹🇷
19 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.