Giriş Yap
Zaman zaman bu Karayipli Archie gibi meşhur siyah piyango satıcılarını düşünmeden edemem. Bu adamlar başka bir toplumda yaşamış olsalardı, bu matematik yeteneklerinden mutlaka daha iyi yönde yararlanabilirlerdi. Ama ne yazık ki bu adamlar Amerika'daydılar ve siyahtılar.
Malcolm X, Alex HaleySayfa 316 - Malkolm X
Reklam
Irkçılığın yeri bizde yoktur!
Ve bir insan hakları manifestosu olan Veda Hutbesi'nden bir bölüm: "Ey insanlar! Rabbiniz birdir; atanız da birdir. Bütün insanlar Âdem'den gelmiş, Âdem de topraktan yaratılmıştır. Arabın Aceme (Arap olmayana), Acemin de Araba, beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takvâ iledir."
Duruş Gençlerle Yüz Yüze, Ahmet DavutoğluSayfa 33 - Küre Yayınları
Beyazların bizim için kurduğu gettolarda, yükseklere göz dikmeden sefalet içinde ancak hayatta kalmayı düşünerek yaşamaya, sefalet içinde hayat sürmeye mahkum edilmiştik biz Zenciler.
Malcolm X, Alex HaleySayfa 271 - Malkolm X
Reklam
Dünyanın sağduyusunu kaybetmesi Dünya Savaşı'ndan sonra Nasyonal Sosyalizm ile başladı. Çağımızın düşünsel rahatsızlığı olan yabancı düşmanlığı, yani ksenofobi de onunla birlikte doğdu.
"Eğer vicdanın rahattıysa, neden o kadar korktun?" "Daha önce söyledim ya, bir zencinin böyle...zor bir duruma düşmesi tehlikeliydi." "Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kalbullenmek zorunda kalmaktan mı?" "Hayır efem, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan."
Bülbülü Öldürmek, Harper LeeSayfa 249 - Bay Gilmer
Reklam
2
25
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42