Profil
Mitler ,değerler, inançlar ve muratlar hakkında bir şeyleri kollektif şekilde ifade etmenin bir yoludur; kelime manası ile alındığında mitin içeriği doğru olmasa da.
Sayfa 215Kitabı okudu
Önemli olduğu için bir konuyla ilgilenmek gerektiğine inanmıyorum, bir konuya bir şekilde kapılmaya inanıyorum.
Sayfa 19 - Joseph CampbellKitabı okudu
Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık.
İçe Yapılan Yolculuk
"Mitlerde gördüğümüz bir şey de kurtuluşun sesinin uçurumun dibinden geldiğidir. Karanlık an, gerçek dönüşüm mesajının geleceği andır. Işık en karanlık anda görülür."
"Ölmem bir nimettir, yaşamamsa yük! Hiç yaşama arzum kalmadı artık."
440 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
21 günde okudu
Mit Analizi
Mitolojiye hakimseniz ve çeşitli mit veya efsanelerin analizlerini merak ediyorsanız tam aradığınız kitap diyebilirim. Felsefi anlatım kitabı oldukça ağırlaştırmış. Açıkçası okurken bazı yerleri anlamakta zorluk çektim. "Kahramanın Yolculuğu" nu okuyacaksınız, kafanız sakinken ve ağır bir şekilde okumanızı öneririm. Bunların dışında birçok mitolojiye değiniyor ve çeşitli mitlerin ortak yanlarını bize gösteriyor. Mitolojik hikayeleri çok okumuştum fakat bu kitaptan sonra mitlere yeni bir bakış açısı kazandım ve analiz yapma yönüm gelişti. Kitapta alıntılara çokça yer verilmiş, okurken bir akademik makale okuyor hissiyatına kapıldım. Mitolojik okuma yapmak isteyenlere öneririm.
Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
Kahramanın Sonsuz YolculuğuJoseph Campbell · İthaki Yayınları · 2017708 okunma
"Mitler birer kayıktır, içine bindiğinizde sizi bilmediğiniz coğrafyalara tașırlar, ruhani potansiyellerin ipuçlarıdırlar.Üstelik mitler inançları, hapsoldukları kültürel hapishanelerden kurtarırlar çünkü onlar insanın hayal gücünün evrensel birer șarkısıdırlar."
Sayfa 63 - Destek YayınlarıKitabı okudu
Psykhe Amor'u ancak görmeksizin sevecektir. Ne var ki bundan tatmin olmadığı için ikazların hiçbirine kulak asmaksızın kesinlikle onu görmeyi ister. Bu suretle esrarlı güçlerin kaçınılmaz kararını bildirmesinden sonra sonu gelmez ıstıraba duçar olmuş ve başına gelenlerden ancak yeraltında gezip dolaşarak ve orada güç ve çetin işleri yerine getirerek kurtulabilecektir.
Sayfa 76
İsa ve ilk havarileri Yahudiydi ve Yahudi tinselliğine derin kök salmışlardı.
Sayfa 98 - AlfaKitabı okudu
25 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.