Profil
"Sarıkamış harekatı şehitlerimizi unutmadık "Unutturmayalim" 22 Aralık 1914
Reklam
109 yıl önce Sarıkamış Harekâtı’na başlayan ve en zor şartlarda bile şehadete yürümekten bir an bile tereddüt etmeyen şanlı ecdadımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. #SarıkamışHarekâtı 🇹🇷
Sarıkamış şehitlerini rahmetle anıyorum
❄️Bakışlar karakış göğe dikildi Mevsimler ağlaştı Sarıkamış’ta Körpecik bedenler kara ekildi Nur arşa ulaştı Sarıkamış’ta ❄️Sineler buz tutmuş, yatar ayazda Kimi yolun bekler kimi niyâzda Ağıt anlatamaz duyguda sazda Hür vicdanlar kıştı Sarıkamış’ta (Ömer Ekinci Micingirt)
Tarihin Donduğu Gün ! 22/12/1914
Yıl 2003 Aralık ayı yer Sarıkamış .. Hava -18 derece nöbetler 15 dakikaya düşmüş dayanılacak gibi değil.Ağzını burnunu yüzünü hissetmiyorsun.Yüzün gergin ve kabuk yapmış.Mevzu vatansa gerisi teferruat bilinciyle görevini ihmal etmiyorsun. Sarıçam ormanları tepesinde sigara yakmaya çalışıyorsun rakım yüksek o bile yanmamakta ısrar ediyor.Katerina köşkünden koşular o soğuk havada içimizi ısıtıyor. Allahu Ekber dağlarında "Topçular atış görevi" emriyle intikallere gidiş 1954 model MAN kamyonlarla.. Yanık seslerle acı tatlı türkülerle moral bulmaktı o günlerin tesellisi.. Herşey bir tarafa o zor şartları gayet hazırlıklı kışlık elbise ve botlarla yapmamıza rağmen ne yapsakta donuyorduk. Tarih bize gösterdi ki ; Yemenden çarıklarla gelip vatan için tek kurşun atmadan o dağlarda donmaktı Sarıkamış... Geleceğimiz için can vermekti ,soğuk havada son nefesti Sarıkamış.. Rabbim şehitlerimize gani gani rahmet etsin.Ruhları şad olsun...
Kristal Pandül
Kristal Pandül
... Acaba Allahuekber yaylalarında gelinciklerin bu kadar kırmızı oluşlarının sebebi, koç yiğitlerin donduğu için toprağa akamayan kanları mıydı?Bu yüzden mi her bahar kanar kış gelince buz tutardı? ...
Reklam
Dona dona gittiler, kışlık kıyafeti bile hazırlanamadı. Bu hususta hepsi dondu diye uyduruk bir tarih yazımı da var ki amatörler abartmayı severler. Elbette orada bütün ordu donmuş değildir. 18-19 bin kadar Rus kaybı vardı. Donan ordu bunları yapabilir mi? Ama çok sayıda askerin telef olduğu da doğrudur.
enver paşa'nın yönetimindeki ordunun sarıkamış'taki durumu
Sarıqamış
Bu şəhid gecə Anadolunun dərdli analarının qəlbində sağalmaz yaralar açırdı, tüstüsü çıxan neçə ocaq yavaş-yavaş sönürdü.
Sayfa 86 - MİMTA YayımlarıKitabı okudu
Urus kumandanı demiş ki, "Osmanlı dağdan mı geliyor düzden mi" ? Demişler ki "dağdan geliyor." Urus kumandanı bunun üzerine, "hiç kurşun atmayın, onlar kendi kendini öldürür" demiş. Bir Sivaslılar, bir de Erzurumlular dayanabildi soğuğa.Garptan Arap çöllerinden gelen askerler hep kırıldı.
Sayfa 138Kitabı okudu
103. Yılında, Sarıkamış şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
Reklam
Aziz Sarıkamış şehitlerimizin mekanları cennet,ruhları şad olsun..
Beni unutmayacaklar! Ne beni ne de bizleri! Sarıkamış 'a yürüyenleri, akıbetimiz ne olursa olsun unutmayacaklar! Sarıkamış' a girsek de girmesek de bizi unutmayacaklar! Mezarımız olsa da olmasa dabizleri unutmayacaklar!
27 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.