Profil
Zulüm ve adalet dünyasında ilk kan, Kâbil eliyle kadın için döküldü.
159 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Yine enfes bir kitabın sonuna geldim. Müteşâbih, Te'vil ve Nesh konularını çok güzel ve detaylı açıklamış. Zaten iki akademik makelenin birleşimi olan bir kitap. Kur'an'ı iyi ve doğru anlamak için okumanız gereken ve bilmeniz gereken çok önemli kavramlar. Özellikle tavsiye ediyorum çok doyurucu bir kitap.
Kur'an'ın Anlaşılmasında İki Mesele
Kur'an'ın Anlaşılmasında İki MeseleM. Sait Şimşek · Yöneliş Yayınları · 199724 okunma
Reklam
İbadet, müslümanı bir alemden alır başka bir aleme taşır. Namaza duran kul, halkı bırakır; Hakk’a yaklaşır. Bu hal, ona büyük bir manevi lezzet verir. Bu yüzden ilk üç ayetteki gâib siğasından muhataba geçilir. Muhatapta ise yakınlık vardır.
İstemenin şartı; birincisi tanımak (bilmek); ikincisi amel etmek; üçüncüsü ihtiyacı hissetmektir. İstemenin adabı da; birincisi övmek, ikincisi (bir kimseye) mahsus olduğunu arzetmek; üçüncüsü istenecek şeyi iyi seçmek suretiyle istenen zâta arz etmektir. İstenen en mükemmel şey ise, nimetin bizzat kendisi değil, o nimeti elde etmenin doğru ve kusursuz bir yolunu bulmada Allah'ın yardımıyla başarı nasib etmesidir. Çünkü bir nimetin doğru yolunu bulmak onu her zaman bulmak demektir.
336 syf.
·
Puan vermedi
Oldukça naçizane bir tefsirdi. İçinde şiirler ve edebi bir anlatım var. Ruha dokunuyor. Hamdolsun Rabbime dedirtiyor bitirince. Tavsiye mi? Elbette edilir.
Kur'an'ın Kalbine Yolculuk
Kur'an'ın Kalbine YolculukYasin Pişgin · Timaş Yayınları · 20201,125 okunma
Ahmet b. Hanbel Hadis
Allah dünya nimetlerini sevdiğine de sevmediğine de verir. Dini ise, sadece sevdiklerine verir.
Sayfa 1701 - İZ YayıncılıkKitabı okuyor
Reklam
﴿ اِنَّ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا سَوَٓاءٌ عَلَيْهِمْ ءَاَنْذَرْتَهُمْ اَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ ﴿٦﴾ خَتَمَ اللّٰهُ عَلٰى قُلُوبِهِمْ وَعَلٰى سَمْعِهِمْۜ وَعَلٰٓى اَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌۘ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظ۪يمٌ۟ ﴿٧﴾ ﴾ 6-7. Ey Habîbim! (İnâdi olan) kâfirlere gelince, onları (Allah’ın azâbından) korkutsan da, korkutmasan da onlar için birdir, onlar îman etmezler.* Allah’u Teâlâ onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerine de perde çekmiştir. Ve onlar için büyük bir azap vardır. İzah: Cehennemlik olanlar şunlardır ki, onları Cehenneme girmekten korkutsan da, korkutmasan da onlar için birdir, aldırmaz ve sakınmazlar. Ey Habîbim! Sen, küfürde inâdi olanları inandıramazsın, onların kalplerine korku koyamazsın. Günahlarının kirleri kendilerini paslandırır, vaadlere inanmaz olur, kalpleri körleşir. Bunlara Allah’u Teâlâ gazap eder; duymasınlar, görmesinler diye kalplerini, gözlerini ve kulaklarını kara mühürle mühürler. Sebebi de küfürde inat etmeleridir
Bilal KutlubayKitabı okuyor
4/10 puan verdi
·
Beğendi
Kur'an
Çok beğenmedim. Çünkü bilgiler yeterli değil. Kelimelerin anlamlarına bile yalnış yorumlarını eklemişler. Ben yine de bu kaynağa da bakıyorum. Ama tavsiye etmem.
Kur'an Terimleri Sözlüğü
Kur'an Terimleri SözlüğüMukatil Bin Süleyman · İşaret Yayınları · 20166 okunma
1320 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Kur'an
Çok kapsayıcı değil. Bütün ayetlerin tefsiri yok. Zaten Hasanı Basri (r.a)den rivayet edildiği düşünülen ayet yorumları derlenmiş. İlla almak gerekir mi? derseniz; Hayır derim. Bunun yerine başka tefsir kaynaklarını alabilirsiniz. Ben Kur'an okumalarimda bu kitaba da bakıyorum.
Hasan-ı Basri Tefsiri
Hasan-ı Basri TefsiriTuğrul Sopran · Yüksel Yayıncılık · 20212 okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kur'an
Gerçekten çok güzel, detaylı ve açıklayıcı bir tefsir. Kur'anı anlamada size çok faydası olacak güzel bir kaynak. Mutlaka evinizde, kütüphanenizde bulunmalı.
Hayat Kaynağı Kur'an Tefsiri (5 Kitap Takım)
Hayat Kaynağı Kur'an Tefsiri (5 Kitap Takım)M. Sait Şimşek · Beyan Yayınları · 20167 okunma
Reklam
Ebu Umame (ra)den rivayet edildi ki, Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: "Dört şey Arşu'r-Rahman'ın (Allah'ın bütün kâinatı kaplayan tahtın) altındaki hazineden indirilmiştir. Bunlarda Fatiha-i Şerife, Ayetel Kürsi, Sure-i Bakaranin sonu ve Kevser Süresidir."
Hazreti Enes (ra)'den rivayet edilmiştir ki, Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: "Ümmetimin günahları bana arz edildi.(gösterildi) Bir kişinin bir sureyi ve ya bir ayeti ezberleyip de, sonra unutmasından daha büyük bir günah görmedim."
Ahiret
Âhiret, meçhulümüz olan bir alemdir. Bu dünyada geçerli olan şartların ahirette de aynen geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Bu dünyada sadece cisimleri ve bir yönde onların gördüğümüz doğrudur, ama ahiret için bunlar geçerli olmayabilir. Biz, ayetlerde ne söyleniyorsa ona inanırız. (Aklımızın almadığını yok saymayız)
Te'vîl
Allah'ın isim ve sıfatlarını; yarattıklarının sıfatına benzetmeden, Kur'ân'da Allah hakkında ispat edilen sıfatlara, te'vilsiz ve keyfiyetini araştırmadan, peşine düşmeden olduğu gibi iman etmek gerekir. Çünkü Allah’ın sıfatlarının keyfiyeti, insan aklının idrakinin ulaşamayacağı bir husustur. Bu nedenle keyfiyerlerini araştırmak beyhude bir çabadır. "Allah'ın sıfatlarıyla ilgili ayetler, müteşâbihattan olup bu ayetlerde anlatılanların hakîkat ve keyfiyetleri, onların te'villeridir ve insanoğlu bunların te'villerini bilmekten acizdir. Bu yüzden bunların te'villerini ancak Allah bilir."
630 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.