Mehmet, bir alıntı ekledi.
51 dk. · Kitabı okuyor

"Tanrım," dedi. "Küçük bir çocuk sanki, öyle değil mi?"
"Öyle, küçük bir çocuk gibidir. Bir çocuğun içinde ne kadar kötülük varsa Lennie'de de o kadar vardır..."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 54 - Sel Yayıncılık)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 54 - Sel Yayıncılık)

Sorunun temelinde, sizin karşınızdakine kötülük yaptığınızı düşünmemeniz yatıyor. Sahi 'kötülük' kavramı sizin lügatınızda ne anlama geliyor bayım?

Yaren ,, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

İyilerin, yanlarındakilere iyilik, kötülerin ise kötülük yaptıkları şu genç yaşında senin yüksek zekânca bilinen bir gerçek olduğu hâlde, ben bu ilerlemiş yaşımda, birlikte yaşamak zorunda olduğum bir kimseyi doğru yoldan ayırırsam, ondan bana zarar geleceğini bilmeyecek kadar aptal mıyım?

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
birkitapbirilktir, Dorian Gray'in Portresi'ni inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir karakteri mahvetmek istiyorsan onu değiştirmeye çalışman yeterlidir.
Roman temel olarak bu sözle şeklini almıştır melek yüzlü Dorian bir zaman sonra bir şeytana nasıl dönmüştür, onu anlatmakta.
Osacr Wilde'nin tek romanı olan Dorian Gray'ın Poryresi ilk sayfalardan itibaren sizi edebi ve sanatsal bir dünyanın içine çekiyor.Güzelliğiyle herkesi etkileyen ama yozlaşmış bir adamın ,kötülük, aldatmaca ve sakandallarla örülü hikayesini anlatıyor.
Kendisi yerine portresinin yaşlanmasını isteyen Dorian'ın bütün hayatı bu dileğinin gerçekleşmesi üzerine kuruluyor.
Bu sırrın ağırlığı gün geçtikçe arttığından Doria'nın zulümleri ve ahlaksızlıkları da aynı oranda artar.
Aslında insan kötülüğünü estetikle birleştiren ve sanatın köklerinin irdeleyen  Wilde, bu eseriyle bir başyapıt kazanmıştır.

Çiğdem, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya kötülük içindedir; vahşiler birbirlerini yiyorlar ve evcilleşmişler birbirlerini dolandırıyorlar ve buna da dünyanın gidişi deniliyor.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Yerebatan sarayında, ziyaretçiler için yapılan iskelenin üstünde yürüyenleri, sarnıcın sonunda bir kadın yüzü karşılar. Bu kadın yüzü, kötülük tanrıçası Medusa'ya aittir. Perseus'un kılıcıyla kestiği kötülük tanrıçası Medusa'nın başı, gövdesine yeniden kavuşması engellenmek istenircesine bir sütunun altında durmaktadır. Kanatlı at Pegasus'un, başında saç yerine yılanlar taşıyan Medusa'nın kanından doğduğunu bilenler buraya, sütunun yanına geldiklerinde, bir kişneme sesi duymak arzusuyla sarnıcın nemli duvarlarına bakınırlar.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 43 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 43 - Çınar Yayınları - 8. Basım)
Bahar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...kisilk tek degildir, cifttir. Cift oldugunu soyluyorum cunku daha fazla olup olmadigini henuz bilmiyorum. Baskalari da izimden yuruyecek. Baskalari da soylediklerimi soyleyecek. Oyle tahmin ediyorum ki gelecekte insanin birden cok ve birbirinden bagimsiz kisiliklerden olustugu kanitlanacak.
...
Ve bu konuda bilimsel calismalarima baslamadan once bile bu iki kisiligi ayirmanin hayallerini kuruyordum. Eger bu iki yonu birbirinden ayirmak mumkun olsaydi hayatta kotuluk diye bir sey kalmazdi. Dogasindan kotuluk cikarilmis olan insanlar her zaman dogru secimi yaparlardi, kotu kardeslerinin kurnaz tuzaklari bir anda yollarina cikmazdi."

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 90)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 90)
BALIK∝, Kelebeğin Hayat Sırları'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor · 9/10 puan

Hayat önümüze hep güzellikler çıkarmaz ama unutmamak gerekir ki o kötülük bir gün bitecek ve mutluluk gelicek insanlara mücadele etmeyi sevdiğinizi söylemeyi anlatıyor herkese tavsiye ederim :)

Sıradan, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

Kendimizi akıntıya bırakmamız yeter. Hayatta böyle şeylerle sık sık karşılaşılmaz. Suç romanlarının dünyasındayız artık. Önyargılardan kurtulup kötülük kokusunun keyfine varalım. Akıntıyla sürüklenmenin keyfini çıkaralım. Sonra şelaleden düşeceksek bile, şık bir düşüş olsun.

1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 510 - DK ePub)1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 510 - DK ePub)
Hatice Irtegün, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kapıda birikmiş kötülük, çok içerilerde bir yerde sakladığım küçük masumiyetlerimi istiyor.
Gözlerimden uyku akıyor. Uyumuyorum.

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 65 - Profil yayıncılık)Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 65 - Profil yayıncılık)