Varsın olmasın sonumuz
Menekşemiz kurusun
Şu üç günlük dünyada
Koy namımız yürüsün

poetika, bir alıntı ekledi.
 1 saat önce · Kitabı okuyor

önümde rengarenk şekerler duruyor. bunlardan bir tanesini sana göndermeliyim. ama aç bir gardiyanın dikkatini çekmemesi mümkün gözükmüyor. sana çilek gönderebilir miyim? bu nasıl olur? şekerler eline geçerse onları saklama. sadece parlak jelatinleri kitabının arasına koy. böylece beni daha çok düşünürsün.

Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay UmayBütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay Umay
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Bu bölgedeki Hz. Ömer dönemi fetihleri sonrası adil yapılanma Emevilerle birlikte yerini, baskılara bırakmıştı. Bu dönem de bölgeye Arap nüfusu yerleştirilerek, bazı köy ve çiftlikler satın alınıp iskanlar yapıldı ve yerli halk buralarda Arapların çiftçileri (hizmetçileri) oldu."

Babek Bir Direnişci, Mehmet Azimli (Sayfa 27)Babek Bir Direnişci, Mehmet Azimli (Sayfa 27)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Kasvetli köy okulu yolları...
Her gün uzun bir yol teptikten sonra rüzgâra karşı güçlükle soluk alarak o dik tepeye tırmanmaya, karlara saplanmaya kim zorluyordu bizi? Hiç kimse! Oraya hepimiz isteyerek gidiyorduk. Kendimiz istemesek o buz gibi ahır bozmasında bizi kimse oturtamaz; soluğumuzdan yüzümüz, ellerimiz, giysilerimiz kırağı tutarken bize kimse ders dinletemezdi. Üşüyenler sobanın başında sırayla ısınırken biraz ısınanlar yerlerinde bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlardı.

İlk Öğretmenim, Cengiz Aytmatov (Sayfa 36 - Nora Kitap, 2. baskı, 2017. Çeviren: Mehmet Özgül)İlk Öğretmenim, Cengiz Aytmatov (Sayfa 36 - Nora Kitap, 2. baskı, 2017. Çeviren: Mehmet Özgül)

Kafka Okuma Etkinliği (3 Haziran- 3 Temmuz)
Haziranda ölmek zor demiş bir şair, neden demiş 3 Haziranda ölen bir şair için demiş, aynı 3 Haziran benim de doğum günüm. Ama konu ne benim doğum günüm ne de Nazım'ın ölüm günü. Konu 3 Haziran 1924 yani Kafka'nın öldüğü gün.
Ben de diyorum ki 20. yüzyılın en iyi yazarlarından, Kafka'yı ölüm yıl dönümünde analım ve Kafka okuma etkinliğimizi 3 Haziran' da başlatalım ta ki Kafka için bir başka önemli gün olan 3 Temmuz'a kadar. 3 Temmuz da Kafka'nın doğum günü o gün final yaparız.
Evet, kayıtları şimdiden başlatalım, kimler benimle Kafka 🇦🇹okumak ister?👀

Kitapları;

Roman📑📖
Dönüşüm
Dava
Şato
Amerika

Hikaye📕
Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler
Ceza Sömürgesi ve Hukuk Öyküleri
Ceza Sömürgesi
Açlık Sanatçısı
Bir Köy Hekimi
Mavi Oktav Defterleri
Bir Köpeğin Araştırmaları
Akbaba

Mektup-Anı-Günlük✉️📬📅
Milena'ya Mektuplar
Felice’ye Mektuplar
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
Babaya Mektup
Yeni Bulunmuş Mektuplar
Günlükler
Defterler
Ofis Yazıları

Alıntılar-Aforizmalar 🗨️💭
Aforizmalar
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey
Özdeyişler
Mutsuzluk

Katılımcılar 👭👫👬
1️⃣ salih
2️⃣ Osman Y.
3️⃣ Büşra A.
4️⃣ Ebru Ince
5️⃣ Mine Arapoğlu
6️⃣ Mâsiva
7️⃣ Sherlock Holmes
8️⃣ Maral
9️⃣ Roquentin
1️⃣0️⃣ sitare
1️⃣1️⃣ Enise
1️⃣2️⃣ Hatciş
1️⃣3️⃣ Derya (Bahir) DENİZ
1️⃣4️⃣ Esther. Sema
1️⃣5️⃣ Homeless
1️⃣6️⃣ Ömer Faruk
1️⃣7️⃣ Semina
1️⃣8️⃣ Esra D.
1️⃣9️⃣ inci
2️⃣0️⃣ 'Dilhûn'
2️⃣1️⃣ Sezen B.
2️⃣2️⃣ Haruni
2️⃣3️⃣ Murat YAĞLI
2️⃣4️⃣ Ahzen
2️⃣5️⃣ Aysss
2️⃣6️⃣ Hakan Arık
2️⃣7️⃣ İbrahim (Sisifos)
2️⃣8️⃣ CEYLAN
2️⃣9️⃣ Öz,
3️⃣0️⃣ NigRa
3️⃣1️⃣ Yaren
3️⃣2️⃣ Murat Ç
3️⃣3️⃣ Aslı Zeynep İnci
3️⃣4️⃣ Siyah İnci
3️⃣5️⃣ Ezgihan T.
3️⃣6️⃣ Harun Inan
3️⃣7️⃣ Arzunalbant
3️⃣8️⃣ eskimolardan kim kaldı?
3️⃣9️⃣ Neslihan T.
4️⃣0️⃣ Mine
4️⃣1️⃣ lady justice
4️⃣2️⃣ Oguzbys.
4️⃣3️⃣ Esma Yıldız

kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Gece sokaklara gezmeye çıktık. Dönüp geldik, uyumak için iki odaya sığıştık hepimiz. "Gönlün sığdığı yere köy sığar!" dedi anam. "Tatlılık olunca yerler genişler..."

Barış Çöreği, Fakir Baykurt (Sayfa 68 - Literatür Yayıncılık)Barış Çöreği, Fakir Baykurt (Sayfa 68 - Literatür Yayıncılık)
Bora, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce

Global Köy kavramı
Marshall McLuhan elektronik medya sayesinde, sözel geleneğin yeniden oluştuğunu ve insanların bütün duyularını yeniden eşit oranda kullanmaya başladığını vurgular. Kanadalı iletişim uzmanı 'Araç Me­sajdır' kitabında, "Global bir Köy"de yaşadığımızı ve bu köyde her şeyin aynı anda olduğunu ve "zaman" ile "yer" kavramının yok olduğunu söy­ler.
Gerçekten de insanların aynı marka kıyafetler giydiği, aynı marka sigara ve içecekler içtiği bir çağda yaşıyoruz. McLuhan'ın 1967 yılın­da söylediği "Global Köy", bugün İnternet ve Web sayesinde ruh bulu­yor.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 17 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 17 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)
Bora, bir alıntı ekledi.
11 saat önce

Global Köy kavramı
McLuhan'a göre, matbaanın bulunmasıyla birlikte kitap, taşınabilir hale gelmiş ve böylece, el yazması kültüründe de olduğu gibi kitaplar toplu halde okunmamaya başlanmıştır. İnsanlar bireysel olarak sessizce kitapları okumaya yönelmiştir. Bunun sonucunda bireysellik ön plana çıkmış ve insanlar birbirinden kopmuştur. İnsanlar arasındaki iletişim zayıfla­mıştır. Oysa, elektronik çağda bunun tam tersi gerçekleşmektedir.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 17 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 17 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)