Tertuliano Maximo, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Karlı Kayın Ormanında
Yedi tepeli şehrimde
bıraktım gonca gülümü
Ne ölümden korkmak ayıp
ne düşünmek ölümü.

En acayip gücümüzdür
kahramanlıktır yaşamak:
Öleceğimizi bilip
öleceğimizi mutlak.

Memleket mi daha uzak,
gençliğim mi, yıldızlar mı?
Bayramoğlu, Bayramoğlu,
ölümden öte köy var mı?

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Yapı Kredi Yayınları)Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Yapı Kredi Yayınları)
Merve Olguner, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Bana, dedi, bir isim ver, varlığım olsun. Bana , dedi, sen isim ver, varlığım senin olsun. Bana öyle bir isim ver ki senin adının yanında dursun. Seni anan beni de ansın. Seni hatırlayan beni hatırlamadan olmasın. Bir 'ile' koy aramıza bizi birbirimize bağlasın...

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 69 - Timaş yayınları)Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 69 - Timaş yayınları)
Sinem D., Yaban'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Uzun zamandır okumayı planladığım bir kitaptı Yaban. Yakup Kadri’nin de okuduğum ilk eseri. Kitap bana göre 2 bölümden oluşmaktadır: 1. bölüm, Çanakkale Savaşı’nda kolunu kaybeden bir subayın Anadolu’da bir köye yerleşmesiyle başlayan ve köy halkıyla olan düşünce savaşını anlatan kısım. 2.bölümde ise düşman askerlerinin köye gelip, kadın,erkek ve çocuk; canlı cansız demeden neredeyse her şeyi yağmalayarak köyü bir savaş haline getirmelerinden bahsedilmiştir.

Subay Ahmet Celal, köy ahalisinin gözünde bir yaban yani bir yabancı. Hatta bütün dedikleri bütün düşünceleriyle onlara taban tabana zıt bir yabancı. Ahmet Celal vatanını müdafaa için bir kolunu kaybetmiş subaydır evet ama bu durum karşısında köy halkı en ufak etkilenme şöyle dursun onun dediği hiç bir şeye inanmazlar hatta onu “Kemal Çetesi” olmakla suçlarlar. Kulaktan dolma yanlış bilgilerle dolu bir savaş muhabbeti döner sürekli ortalıkta. Subay halka gerçeği öğretmek isterken her seferinde daha çok çıkmaza girer çünkü karşısında beyinleri yıkanmış bir topluluk vardır.
Savaş cephede devam eder lakin subay da köylüyle bir mücadelededir. O da insanların önyargılarıyla, gerçekten tümüyle uzaklaşmış düşünceleriyle savaşır ki bu savaş bence cephede olan savaş kadar çetin bir savaştır. Kitabı okurken çoğu yerinde şu düşünceler tasavvur etti zihnimde: 2-3 sene aynı ortamda kalmak zorunda olduğun insanlarla neredeyse hiç bir zaman aynı noktada kesişememek, aynı dili konuşamamak ne zordur kim bilir. Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur demiş Einstein. Bu söz maalesef ki hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Önyargılarından bir türlü arınamayıp, gözleri gerçeğe kör olmuş insanlar 100 küsür sene önce olduğu gibi hâlâ var ve çok fazla maalesef. Yazar bu cahil topluluğu kitapta köylü olarak sınıflandırmış olsa da her yerde ve her zaman, köylü şehirli ayrımı yapmaksızın beyinleri yıkanmış çok sayıda insan mevcut ne yazık ki.

Kendimce kategori ettiğim 1. Bölüm çok etkilendiğim şu satırlarla bitiyor. “Bunların hiçbiri “ne yaptığını” bilmiyor.
Eğer bilmiyorlarsa kabahat kimin? Kabahat, benimdir. Kabahat, ey bu satırları heyecanla okuyacak arkadaş; senindir. Sen ve ben onları, yüzyıllardan beri bu yalçın tabiatın göbeğinde, herkesten, her şeyden ve her türlü yaşamak zevkinden yoksun bir avuç kazazede halinde bırakmışız. Açlık, hastalık ve kimsesizlik bunların etrafını çevirmiştir. Ve cehalet denilen zifiri karanlık içinde, ruhları, her yanından örülü bir zindanda gibi mahpus kalmıştır.”


Bana göre, 1.bölüm çok fazla anlam yüklü mesaj içermesi sebebiyle çok kıymetli fakat 2.bölümde ise köydeki insanların çaresizlikleri, korkuları, çırpınışları karşısında çok etkilendim. Verdiği mesajların unutulmaması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim. Okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum.

İnsanın uykusunu kaçıran hedefleri olmalı. Aşık olduğunda nasıl ki uyuyamıyorsan sürekli uykundan uyanıyorsan ve aşık olduğun insan için bir sürü fedakarlık yapabiliyorsan kendine öyle bir hedef koy ve o hedefine aşık ol. Gece gündüz aklından çıkmasın onun için yanıp tutuş ve uykularından vazgeç. Ve hiçbir zaman sadece zaman kaybından ibaret olan fazla uykudan haz alma. Uykuyu sadece bir araç olarak gör ve gerçek amacını bu dünyaya gönderiliş amacını sakın unutma.

Ali Seyfi, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

"Kültürsüz millet susuz ağaca benzer. Okulsuz memleketin mağaradan ayırdı yoktur..."

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 17)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 17)
Tavbanu, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendime ayırdım bu pasajı..!!!
''İçinde Tanrının bir tek kulunun dahi olmadığı bir köy gördün mü hiç? O kulakların zarını yırtacak kadar kuvvetli sessizliği işittin mi? En tatlı çocukluk hatıralarının birer kabusa dönüştüğüne şahit oldun mu?...''

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 652 - everest cep)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 652 - everest cep)
Gülsen, bir alıntı ekledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişi unut
Koy bir kenara
Yeni bir sayfa aç
Kurtar benliğini dünden
Bugünün çocuğu ol
Bütün bilgeliği ve gülümseyişiyle gençliğin
Şu anı hiç terk etme ne olur
Sonsuza uzanan şu günü, terk etme.

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli

Vakt-i Laf-ü Güzaf
Bir iki üç ve dört
Yerde bir takvim yaprağı!
Üzerinde bir ayet olsa gerek,
Alnına koy sonra ve önce öp!

Beş altı yedi ve sekiz
Gökte bir çıtalı!
Bulutlara fısıldıyor olsa gerek,
Uçan kârda, yürüyense keriz!

Dokuz on on bir ve on iki
Kaldırımda bir berduş,
Epeyce alkollu olsa gerek,
Kaybeden biziz, kazanan sâki!

On üç on dört on beş ve on altı
Bankta iki aşık,
İki dudak cilvede olsa gerek,
Kirden daha kirli, yüzlerindeki karartı!

On yedi on sekiz on dokuz ve yirmi
Telefonun başında bir adam,
Bir şeyler saçmalıyor olsa gerek,
Uyu artık geveze, şu yazdıkların da şiir mi?

Lokman/16-19
Lokmân, "Sevgili oğlum" (dedi), "Yaptığın iş bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa, bir kayanın içinde saklansa veya göklerde yahut yerin dibinde bulunsa yine de Allah onu açığa çıkarır. Kuşkusuz Allah her şeyi bütün gizlilikleriyle bilir, O her şeyden haberdardır."
"Yavrucuğum, namazını özenle kıl, iyi olanı emret, kötü olana karşı koy, başına gelene sabret. İşte bunlar, kararlılık gerektiren işlerdendir."
"Gurura kapılarak insanlara burun kıvırma, ortalıkta çalım satarak yürüme; unutma ki Allah gurura kapılıp kendini beğenen hiç kimseyi sevmez."
"Yürüyüşünde ölçülü ol, sesini yükseltme; çünkü seslerin en çirkini eşeğin anırmasıdır."