Havva Nur Güzel, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap çok güzel bir kitaptı.Tekrar okuyacağım.Samed Behrenginin kitaplarından biri.Bu kitap bir kara balığın hikayesini anlatıyor.Bu kitapı çok sevdim.Bu kitapı ve samed behrenginin tüm kitaplarını öneriyorum.

Nurçe, bir alıntı ekledi.
26 May 16:29

Şunu öğrendim ki balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp herkesten şikayet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi

Şunu öğrendim ki balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp herkesten şikayet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü? - Samed Behrengi - Küçük Kara Balık

Hafif SIYRIK, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
25 May 23:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sene 2004 tabiri caizse ekranları kasıp kavuran bir dizi:Çemberimde Gül Oya… Orada sempatikliğiyle, alçakgönüllülüğüyle, melek yüzüyle, Mehmet’e olan aşkıyla ayılıp bayıldığım bir karakter vardı. Yurdanur Öğretmen.

Şimdi düşünüyorsunuzdur belki bunun masalla ilgisi ne diye hemen oraya geliyorum. Bir gün Yurdanur Öğretmen, bir öğrencisiyle kaldırıma oturmuş (hatırladığım kadarıyla) ona umut aşılamaya çalışıyordu. Yaptığı bu konuşmada bir masaldan bahsetmişti. Sonra başı belaya girmişti. Meğer masalın geçtiği kitap yasaklıymış Neyse :)

Konumuza gelirsek o kitap,Küçük Kara Balık’tı. Sahnenin etkisiyle zaten hüzünlenen ben, iyice çökmüştüm. O dönem liseye gidiyordum ve böyle bir kitabın varlığından haberdar bile değildim. Neden bugüne kadar hiç duymadım;neden öneren, anlatan bir öğretmenim olmadı diye hayıflanmıştım. Küçük Kara Balık yıllar sonra geldi aklıma. İlk fırsatta gittim aldım kitabı. Lütfen bu masal kitabı için çocuk kitabı diye bir ön yargınız olmasın. Kitap çoğumuzun unuttuğu iki kavrama vurgu yapıyor: Hayat ve özgürlük.

Filiz Yıldız, bir alıntı ekledi.
24 May 11:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Şimdi ölüm çok kolay uğrayabilir bana! Ama ben yaşayabildiğim sürece ölümü karşılamaya gitmemeliyim. Elbette, bir gün ölümle karşılaşırsam -ki karşılaşacağım- önemli değil, önemli olan şu ki benim yaşamım veya ölümüm başkalarının yaşamını nasıl etkileyecek."

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 45 - Can yayınları)Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 45 - Can yayınları)
Filiz Yıldız, bir alıntı ekledi.
24 May 11:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?"

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 13 - Can yayınları)Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 13 - Can yayınları)
uzaklardanbiri, bir alıntı ekledi.
22 May 22:57

Şunu öğrendim ki balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp herkesten şikayet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi
Naci Ünal, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
22 May 11:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı 2015 te okumuştum rast gele yazarı görünce kitabı alırkenki anım aklıma geldi.Kitapçıya gittiğim zaman Küçük Kara Balık var mı dedim,görevli arkadaş:Abi çocuk kaç yaşında,diye sordu. Ben de kendim okuyacağım deyince hafif bir bozulmaya uğradı biraz da utandı. Kitabı eve gelince hemen okudum.Kesinlikle yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap. Bazen kalıplarımızı kırmamız gerektiğini o kadar güzel anlatmış ki.Ne zaman kendimi kapana kısılmış hissetsem açar tekrar okurum. O kadar keyifli yani.

Selen, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
22 May 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğum...simdi..gecmis zaman..12 eylül zamaninda henuz dunya da değildim..Ama yasaklandigini duymustum...cocukken annem armagan etmisti..cocuklugumdan bu yana resmen koruyarak sakladigim kitaplarimdan biridir..neden yasaklandigini hala anlayabilmis degilim..yeni yerler,yeni seyler kesfetmek neden yasak...
Devrimci,asi,cesur küçük kara balığım

İsa ©, bir alıntı ekledi.
21 May 02:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim derdim su birikintisinin sınırları değil, benim derdim denizi düşünmemiş balıklarla yaşamak.

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi